Najważniejsze fakty o tym jak działa e-recepta

Zastanawiasz się jak obecnie działa recepta online. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak wygląda proces wystawiania e recepty krok po kroku, jak zrealizować e receptę oraz co warto wiedzieć o IKP w kontekście tych zagadnień.

Czym jest e-recepta?

Na początku warto zwrócić uwagę, czym właściwie jest e-recepta online? E-recepta jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem używanym w trakcie konsultacji bez wychodzenia z domu. Pozwala pacjentowi zaoszczędzić jego czas oraz pieniądze. Nie jest konieczne odwiedzenie lekarza w gabinecie, a wystarczy konsultacja telefoniczna albo wizyta online. Aby recepta online zadziała pacjent potrzebuje specjalnego kodu oraz numeru PESEL.

Z pewnością recepty online to wielka automatyzacja całego procesu wydawania leków. Nie tylko dla lekarza, ale i farmaceuty. E-recepta może być ważna 7, 30, 120 lub nawet 365 dni od daty wystawienia, w zależności od tego, co zaznaczy na niej lekarz.

Prócz lekarzy e recepty mogą wystawić dentyści, pielęgniarki, położne, jak również felczerzy. Ponadto w określonych sytuacjach e‑receptę może wystawić też farmaceuta - w przypadku zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta np. podczas stosowania chorób przewlekłych. 

Na recepcie online widać:

  • kod kreskowy,
  • czterocyfrowy kod dostępu,
  • datę wystawienia,
  • imię i nazwisko,
  • wystawcę: numer PWZ lekarza oraz imię i nazwisko.

Kogo obowiązują recepty online?

E-receptę może otrzymać praktycznie każdy, kto posiada numer PESEL. E-recepty dają wiele możliwości i korzyści. Część z nich to:

  • opcja wykupienia różnych leków zapisanych na e recepcie w różnych aptekach, nie ma konieczności odpisu;
  • lepsza czytelność recept, ograniczenie liczby pomyłek przy wydawaniu leków;
  • zapisanie danych na temat bieżącej recepty, jak również dawkowania, przeciwwskazań itd. na indywidualnym internetowym koncie pacjenta;
  • wgląd lekarza w historię leczenia farmakologicznego jeżeli istnieje taka potrzeba.

Co ważne zasady obowiązują też recepty transgraniczne. Oznacza to e recepty dla Polaków za granicą wystawionych przez polskiego lekarza. Osoby mogą wtedy wykupić recepty w niektórych krajach europejskich. Zaliczają się do nich: Estonia, Portugalia, Chorwacja, Finlandia. Lista państw ma ulec powiększeniu. 

Takie recepty sprawdzą się dla osób, które potrzebują szybko leku. Pamiętaj, że e recepty, które wystawiają lekarze są w pełni legalne i autentyczne.

Recepta online krok po kroku

 Odpowiedź na pytanie, jak uzyskać e-recepte nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Do wystawienia recepty potrzebna jest najczęściej konsultacja lekarska:

  • zapis na konsultację telefoniczną,
  • chat na konsultacji medycznej.

Lekarz ma podczas konsultacji wystawić e receptę. Receptę można mieć wgraną w telefonie. Wystarczy w dowolnej aptece podać kod oraz PESEL. Tradycyjna recepta w formie wydruku nie jest konieczna. Z daną receptą można wykupić maksymalnie ilość opakowań wskazaną w dokumencie elektronicznym.

O tym, jak działa e-recepta można się przekonać praktycznie w każdej aptece. Po ich wpisaniu w systemie e‑recepta pojawia się pracownikowi apteki w systemie i zostanie wydany potrzebny lek lub kilka opakowań leku.

E-recepty można zamówić również przez specjalne panele, za daną opłatą. Aby otrzymać receptę należy zalogować się na stronie i wybrać kategorię leku z dostępnych lub wyszukać go po nazwie. Po wyborze strony przekierowują do formularza medycznego, który zawiera pytania dotyczące twojego stanu zdrowia oraz ostatnich konsultacji. Wszystko dzieje się w formie elektronicznej. W przypadku, gdy recepta online jest zgłaszana w godzinach nocnych, możesz otrzymać receptę z małym opóźnieniem. 

Internetowe konto pacjenta - co warto o nim wiedzieć?

Internetowe konto pacjenta to miejsce, w którym może mieć e receptę i skierowanie w jednym miejscu. Warto zainstalować aplikację moje IKP, aby dodatkowo informowała o recepcie online oraz udostępniała jej kod.

W aplikacji widać potrzebne leki i można sprawdzić dawkowanie oraz otrzymać informację o ilości opakowań. Aplikacja IKP daje możliwość sprawdzenia skierowań do specjalistów i na potrzebne badania diagnostyczne. Do aplikacji można podpiąć dzieci, a rodzice mają do tego bezpośredni dostęp.

W serwisie IKP można znaleźć również e zwolnienia. 

Jak znaleźć receptę w internetowym koncie pacjenta?

Internetowe konto pacjenta to miejsce, gdzie znajdziesz swoją e receptę z wszystkimi zaleceniami od lekarza. 

W IKP znajdziesz informacje na temat historii leczenia - łącznie z nazwiskami lekarzy i specjalistami. Widać tam również całą historię, jeżeli chodzi o przepisane leki.

Jak widać internet daje możliwość gromadzenia swoich kontaktów z lekarzem i wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. 

Dzięki temu, jak łatwo uzyskać e-recepte nastąpił gwałtowny rozwój telemedycyny. Nie ma konieczności stania w niekończących się kolejkach do lekarzy, to dobre rozwiązanie dla osób, których stan zdrowia nie pozwala na długie oczekiwanie. Z jednej strony to świetny sposób na oszczędzenie czasu, ale i pieniędzy.

Czy korzystaliście kiedyś z takiej opcji e-recepty?

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy