Najczęstsze błędy, jakie popełniamy podczas mycia samochodu

Systematyczne mycie samochodu jest ważne ze względów estetycznych, a także pozwala zachować karoserię w dobrym stanie. Jednak czy zawsze? Nieumiejętne czyszczenie auta sprawia, że pojazd wygląda gorzej niż przed myciem. Dodatkowo może to prowadzić do porysowania i zmatowienia powłoki lakierniczej. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas mycia samochodu.

Stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących

Podstawowym błędem, który popełnia wielu właścicieli aut, jest używanie uniwersalnych środków czyszczących. Istnieje bowiem przekonanie, że jeżeli detergenty radzą sobie z zabrudzeniami w domu, to są również odpowiednie do czyszczenia pojazdu. Tymczasem nawet zwykły płyn do mycia naczyń może doprowadzić do uszkodzenia lakieru, ponieważ usuwa warstwę zabezpieczającą. Skutkiem stosowania nieodpowiednich preparatów mogą być nieestetyczne odbarwienia, odpryski czy zmatowienie karoserii.

Jeżeli chcemy, żeby lakier na naszym samochodzie długo prezentował się dobrze, warto zainwestować w preparaty przeznaczone konkretnie do mycia aut. Co więcej, są one nie tylko bezpieczne dla karoserii, ale także opracowane pod kątem typowych zabrudzeń, które znajdują się na pojeździe. To znacznie ułatwia ich usuwanie oraz daje zadowalające efekty.

Mycie samochodu w mroźne i upalne dni

Oprócz odpowiednich środków do mycia samochodu ważna jest też właściwa pora. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że w mroźne dni lepiej zrezygnować z czyszczenia karoserii. Bardzo niskie temperatury sprawiają, że woda, która wnika w każdą szczelinę, szybko zamarza. W konsekwencji uszkadza to lakier, uszczelki czy podzespoły.

Niewskazane jest także mycie auta w bezpośrednim słońcu oraz w upalne dni. Aplikowane na karoserię preparaty szybko odparowują, przez co pojawiają się nieestetyczne smugi. W najgorszym przypadku mogą to być nawet przebarwienia. Trzeba też pamiętać, że zimna woda w kontakcie z nagrzaną karoserią może powodować pękanie lakieru.

Zła technika mycia auta

Odpowiednie preparaty do mycia samochodu i właściwe warunki atmosferyczne to połowa sukcesu. Ważna jest także prawidłowa technika czyszczenia. Największym grzechem jest pomijanie mycia wstępnego, które ma na celu bezkontaktowe spłukanie powierzchownych zabrudzeń. Dzięki temu unikniemy porysowania lakieru przez drobinki piasku i innych zanieczyszczeń.

Do wstępnego mycia polecana jest aktywna piana. Dzięki gęstej konsystencji długo utrzymuje się na powierzchni i nie spływa. Składniki aktywne środka czyszczącego mogą więc dłużej oddziaływać na brud, skutecznie go rozpuszczając, co ułatwia późniejsze czyszczenie. Aktywną pianę do mycia samochodów najlepiej aplikować za pomocą pianownicy do karchera, czyli myjki ciśnieniowej.

Czytaj więcej: Pianownica pneumatyczna, ręczna czy do myjek ciśnieniowych - jaką wybrać?

Warto też pamiętać, aby pianę nakładać od dołu do góry. Odwrotne nanoszenie powoduje, że powstają zacieki, ponieważ dolne części karoserii są najbardziej zabrudzone. Przy tym jeżeli do dalszego mycia samochodu wykorzystujemy myjkę ciśnieniową, warto pamiętać o podstawowych zasadach. Lancę trzymamy w odległości minimum 20 centymetrów od karoserii. Z kolei kąt strumienia wody powinien wynosić 45 stopni. Dzięki temu lakier nie ulegnie uszkodzeniu.

Częstym błędem jest także niedokładne spłukiwanie samochodu lub całkowite pomijanie tego kroku po zakończonym myciu. Przede wszystkim wpływa to na ostateczny efekt oczyszczania - pojawiają się zacieki i smugi. Dodatkowo resztki preparatów w kontakcie z promieniami słonecznymi mogą powodować powstawanie przebarwień i zmatowień na lakierze.

Zobacz również film jak działa dysza do piany Kärcher do mycia samochodu:

Brak osuszania karoserii po myciu

Równie niekorzystne jest ignorowanie konieczności osuszania karoserii. Jeżeli pozwolimy, aby samochód wysechł samoczynnie, wysiłek włożony w czyszczenie pójdzie na marne. Z pewnością pojawią się zacieki, które są bardzo widoczne zwłaszcza na ciemnym lakierze. Poza tym do mokrej powierzchni z łatwością przylegają zanieczyszczenia, pyłki i kurz.

Na osuszenie karoserii samochodu jest kilka sposobów. Jeżeli korzystamy z usług myjni samochodowej, wystarczy wybrać odpowiedni program - osuszanie lub nabłyszczanie. Możemy też użyć chłonnej ściereczki z mikrofibry, pamiętając, by tylko zbierać wilgoć i nie trzeć zbyt mocno. Poza tym należy używać wyłącznie czystej szmatki.

Bardzo ważne jest także osuszanie szyb samochodowych. Ich czystość i przejrzystość wpływa bowiem nie tylko na efekt wizualny, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście możemy sięgnąć po irchę lub ściereczkę z mikrofibry, ale zdecydowanie lepszym wyborem jest myjka do szyb samochodowych.

Przykładem takiego urządzenia jest myjka do okienz serii WV Kärcher, która działa jak odkurzacz. Odsysa z powierzchni nadmiar wilgoci wraz z zanieczyszczeniami, który trafia do specjalnego pojemnika. Dzięki temu osuszanie szyb jest zdecydowanie szybsze, ale także daje lepsze efekty - nie rozmazujemy brudu, a więc nie pojawiają się smugi i zacieki.

Zobacz także: Jak umyć szyby w aucie?

Brak zabezpieczenia lakieru

Ostatnim etapem mycia samochodu powinno być zabezpieczenie jego karoserii. Tymczasem ten krok jest często pomijany. Pamiętajmy, że samo usuwanie zabrudzeń nie wystarczy, aby lakier przez długi czas zachował swój ładny wygląd i dobry stan.

Stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych powoduje, że na karoserii powstaje powłoka ochronna. Dzięki temu lakier nie tylko nabiera blasku, ale także jest bardziej odporny na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowanie UV. Poza tym specjalna powłoka zmniejsza podatność na zabrudzenia oraz ułatwia ich późniejsze usuwanie. Dobrej jakości woski i inne środki niwelują również drobne rysy.

Odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować świetny stan lakieru na długo. Poprawne mycie i czyszczenie sprawia, że samochód nie tylko lepiej wygląda, ale również utrzymuje swoją wartość.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy