„Must have” każdego urlopowicza, czyli o co zadbać przed wakacjami?
Nareszcie wakacje! Wielu z nas po długich miesiącach przymusowej izolacji zaplanowało urlopy w kraju, ale też za granicą. O czym warto pamiętać przed wyjazdem na wakacje autem i jak się przygotować, żeby ten wyczekany urlop był dla nas czystym relaksem, a nie powodem do stresów? Oto kilka najważniejszych punktów.
Planując wyjazd za granicę, powinniśmy wziąć pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju, do którego zmierzamy, jak i zasady panujące w państwach, przez które będziemy przejeżdżać.
Bardzo pomocny jest tutaj serwis [1] , dostępny także w formie aplikacji na telefon. Znajdziemy tu pełny i aktualny przegląd sytuacji zdrowotnej w krajach europejskich (zasady wjazdu do danego kraju, wymagane środki bezpieczeństwa związanego z koronawirusem, dostępność hoteli, restauracji lub atrakcji turystycznych).
Przydatne w przemieszczaniu się będzie też posiadanie tzw. unijnego certyfikatu cyfrowego Covid, który ma funkcjonować od 1 lipca. Będzie to bezpłatny, łatwy do zdobycia dokument w wersji papierowej lub podpisany cyfrowo kod QR (do wyboru), zawierający informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażania koronawirusem, czyli czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, jest ozdrowieńcem lub ma negatywny wynik testu diagnostycznego (antygenowego lub PCR).
Osoby z takim zaświadczeniem będą zwolnione z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja czy testy.
Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy mamy dostępne wszystkie wymagane dokumenty, jak np. dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny (z aktualnym przeglądem), ważną polisę OC, a w szczególnych przypadkach także zieloną kartę, wymaganą przez cześć Państw w Europie (np. Czarnogórę, Albanię, Ukrainę, Turcję).
Jeśli wybieramy się w trasę własnym autem zdecydowane warto też zapewnić sobie ubezpieczenie Assistance, które gwarantuje pomoc w razie awarii samochodu. Nawet jeżeli nie korzystamy z niego na co dzień, to podczas dalekiej podróży i krajowej i zagranicznej może okazać się prawdziwym wybawieniem. Doskonałym rozwiązaniem jest wykupienie krótkoterminowego Auto Assistance w LINK4, gwarantującego nam na czas trwania wyjazdu pomoc w razie awarii, wypadku, uszkodzenia czy kradzieży samochodu na terenie Polski i niemal całej Europy.
Możemy w ramach polisy liczyć na pomoc techniczną lub holowanie nawet do 200 km, samochód zastępczy (do 4 dni), nocleg i kierowcę zastępczego w razie potrzeby oraz nielimitowaną pomoc informacyjną na trasie. Z takim wsparciem rodzinne wakacje to sama przyjemność.
Warto też wcześniej sprawdzić, czy i jaki system opłat drogowych obowiązuje w danym kraju. W wielu z nich możliwy jest wcześniejszy zakup winiety. Szczegółowe informacje znajdziemy m.in. na stronie Polskiego Związku Motorowego (https://www.pzmtravel.com.pl).
No i na koniec coś, bez czego nie wyobrażam sobie wakacyjnej podróży - zakup polisy turystycznej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego o szerokim zakresie. W LINK4 Klient może dostosować zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb. Tygodniowe ubezpieczenie dla 1 osoby to zaledwie wydatek 30-40 zł, a korzyści przeogromne.
W zamian otrzymujemy zwrot kosztów leczenia, hospitalizacji wraz z zakwaterowaniem osoby towarzyszącej, pełen zakres NNW i OC w życiu prywatnym, a to już wydatki idące w tysiące, a czasem setki tysięcy złotych.
Możemy też bardzo indywidualnie dostosować zakres polisy, tak, by uwzględniała np. uprawianie sportów (także tych wysokiego ryzyka), ubezpieczenie bagażu, sprzętu elektronicznego, a także mienia pozostawionego w mieszkaniu na czas podróży. Indywidualną składkę błyskawicznie pomoże nam wyliczyć prosty kalkulator na stronie LINK4, a w razie potrzeby wybór najkorzystniejszej opcji doradzi konsultant. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 4444444.
W różnych krajach stosowane są różne zasady dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu i przed wyjazdem warto się do tego przygotować. Dla przykładu -we Włoszech wystarczą jedynie trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa, ale w Bułgarii konieczne należy mieć także gaśnicę i apteczkę. Na pewno niezbędnym minimum jest posiadanie takiego wyposażenia, jakie obowiązuje w Polsce, gdyż samochody wyjeżdżające za granicę mają prawo być wyposażone zgodnie z wymaganiami kraju, w którym są zarejestrowane.
Z całą pewnością warto przed podróżą sprawdzić stan techniczny samochodu w warsztacie lub samemu skontrolować poziom płynów, ciśnienie w oponach czy stan wycieraczek. W związku z pandemią w każdym kraju na całym świecie zaleca się, aby podróżujący posiadali przy sobie maseczki oraz rękawiczki ochronne i płyn do dezynfekcji rąk. W razie jakichkolwiek problemów technicznych z autem ubezpieczenie Assistance w LINK4 zapewni nam szybką interwencję pomocy drogowej, holowanie auta oraz możliwość kontynuowania podróży zarówno na terenie Polski, jak i za granicą.
W dzisiejszych czasach każdą potrzebną informację można znaleźć w internecie, warto więc przed wyjazdem zapewnić sobie odpowiedni pakiet danych dostępnych poza granicami Polski.
Pomocne będzie wcześniejsze zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, np. dotyczącymi ograniczeń prędkości na autostradzie, jak również dozwolonego dodatkowego wyposażenia samochodu. Nie wszyscy np. wiedzą, że popularny w Polsce wideorejestrator jest zakazany m.in. w Szwajcarii i Austrii.
W drogę! Wyjazd za granicę samochodem to sporo spraw do załatwienia, ale też ogromna korzyść. Tak przygotowani do urlopu i ubezpieczeni od następstw różnych nieprzewidzianych zdarzeń możemy się naprawdę zrelaksować w podróży. A o to przecież chodzi. W końcu chcemy przywieźć z wakacji piękne wspomnienia i cudowną opaleniznę, a nie stertę rachunków do zapłacenia i masę stresów. Szerokiej drogi!