Jak wymienić filtr kabinowy w ciągniku Kubota?

Za optymalną jakość powietrza wtłaczanego do wnętrza pojazdu odpowiada filtr kabinowy. Stan filtra ma wpływ także na efektywność działania klimatyzacji i wentylacji. Czyste powietrze w kabinie ciągnika rolniczego ma szczególne znaczenie, warto więc dbać o regularną wymianę filtra. W większości przypadków operacja ta nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym, zatem śmiało możemy to zrobić samodzielnie.

Filtr kabinowy - co trzeba wiedzieć?

Filtr kabinowy, nazywany tez przeciwpyłkowym, oczyszcza powietrze z kurzu, pyłów, mikroorganizmów czy zgodnie z nazwą pyłków roślin. Jego zadanie to zapewnienie nam komfortu, ale też zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem niektórych substancji czy drobnoustrojów. Niesprawny filtr kabinowy lub, co gorsza, jego brak sprawi, że operator będzie narażony na oddychanie powietrzem zawierającym np. środki chemiczne podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin, więc dbanie o odpowiedni stan filtra jest koniecznością. Filtr kabinowy tworzą warstwy filtrujące, z których każda zatrzymuje inne cząstki. To na nich zatrzymują się zarodniki grzybów, kurz czy pyły zawieszone. Warto sięgnąć po filtry węglowe, które zabezpieczają nas przed gazami, spalinami, a w kontekście działalności rolniczej najważniejsze są opary, które mogą dostać się do wnętrza podczas oprysków.

Filtr kabinowy - jak często wymieniać?

Na ogół filtry kabinowe w ciągnikach rolniczych wymagają większej częstotliwości wymiany niż w pojazdach osobowych. W samochodzie zazwyczaj wystarczy wymiana filtra raz do roku, ale w ciągniku rolniczym, który pracuje w warunkach silnego zapylenia, to nie wystarczy. W związku z charakterem pracy na powierzchni filtra w ciągniku osiada znacznie więcej zanieczyszczeń, czego efektem jest zapchanie filtra kabinowego. Oznakami tego stanu są:

  • spadek wydajności klimatyzacji,
  • ograniczenie efektywności nawiewu,
  • parowanie szyb po uruchomieniu wentylatora.

Jeżeli zaobserwujemy te objawy, to powinniśmy jak najszybciej wymienić filtr kabinowy. Tymczasowe rozwiązania, jak na przykład przedmuchiwanie filtra sprzężonym powietrzem, nie jest zalecane. Podczas tej czynności łatwo uszkodzić warstwy filtrujące, a korzystanie z filtra w takim stanie może tylko pogorszyć sytuację.

Pełna oferta filtrów kabinowych na stronie: https://www.aldomarket.pl/pol_m_Filtry_Filtry-kabinowe-297.html

Wymiana filtra kabinowego - jak to zrobić?

Sama wymiana filtra kabinowego jest czynnością dość prostą i większość z nas, nie będzie miała problemu z samodzielnym jej wykonaniem. Pierwszym krokiem będzie ustalenie rodzaju i wymiarów, a najlepiej modelu filtra, jakiego potrzebujemy. Takie informacje powinniśmy znaleźć w dokumentacji ciągnika. W razie kłopotów warto zwrócić się do autoryzowanego przedstawiciela, na pewno doradzi. Filtry dostępne na rynku mają różne wymiary i konstrukcje, wiec najbezpieczniej będzie sięgnąć po oryginalny produkt przeznaczony do naszego ciągnika. Zastosowanie zamiennika, może skutkować nieodpowiednim stopniem dopasowania i powstaniem nieszczelności. W takim wypadku układu klimatyzacji i do kabiny będą przedostawały się zanieczyszczenia. Również umieszczenie takiego filtra w miejscu zużytego może być bardziej kłopotliwe. 

Kolejnym krokiem jest ustalenie lokalizacji filtra kabinowego w naszej maszynie i zdemontowanie jego osłony. Dalej wszystko zależy od naszych zdolności manualnych. Wyciągamy stary wkład i na jego miejsce montujemy nowy. Powinniśmy zwrócić uwagę, aby filtr dokładnie przylegał do obudowy i nie był nigdzie zagięty czy zgnieciony. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności samodzielnie wykonanego montażu, poprośmy o pomoc autoryzowany serwis.

Wymiana filtra przeciwpyłkowego - co warto zrobić przy okazji?

To, co wydaje się oczywiste, to dokładne oczyszczenie wszelkich demontowanych elementów obudowy filtra i miejsc, do których możemy sięgnąć po wyjęciu wkładu filtrującego. Tu wystarczy dokładne wytarcie wilgotną ścierką z detergentem. Bardziej zaawansowaną czynnością, którą warto wykonać, jest odgrzybianie klimatyzacji. Takie kompleksowe działania zapewnią nam najlepszy efekt. Potrzebujemy do tego specjalistycznych preparatów i porcji wiedzy o budowie układu klimatyzacji oraz sposobie aplikacji środka grzybobójczego. Możemy w tej sprawie zasięgnąć porady specjalisty reprezentującego dilera, lub zamówić taką usługę w autoryzowanym serwisie.

Artykuł sponsorowany



materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy