Dodatki do OC - o jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie?

O ile ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, o tyle nie mamy obowiązku zakupu innych ubezpieczeń samochodu. Jednakże warto zadać sobie inne pytanie – czy warto po nie sięgnąć? Sprawdźmy, o jakie opcje warto rozszerzyć ubezpieczenie OC.

1. Ubezpieczenie AC

Pierwszym uzupełnieniem ubezpieczenia OC, jakie zazwyczaj przychodzi nam do głowy, to ubezpieczenie AC. Rzeczywiście, te dwie polisy często są sprzedawane w duecie. O ile ubezpieczenie OC chroni nas od odpowiedzialności cywilnej w sytuacji, gdy dochodzi do zdarzenia drogowego z naszej winy, czyli tak naprawdę chroni innych uczestników ruchu przed finansowymi konsekwencjami naszego błędu, o tyle AC dotyczy już naszego samochodu. To z polisy AC wypłacone zostanie nam odszkodowanie, gdy auto zostanie zniszczone czy skradzione. Ale AC to niejedyne ubezpieczenie, o które warto uzupełnić polisę OC. Niektórzy ubezpieczyciele, jak Aviva, mają szereg dodatków i rozszerzeń dedykowanych ubezpieczeniu OC, które skutecznie powiększają zakres ochrony.

2. Assistance

Assistance to bardzo popularny dodatek do ubezpieczeń samochodu. To jak pomocna dłoń, która przychodzi z odsieczą w niespodziewanych sytuacjach. W Avivie w ramach ubezpieczenia OC otrzymamy zupełnie za darmo Assistance w jego podstawowej formie, która zawiera między innymi holowanie po kolizji do 100 km, transport dla osób podróżujących do miejsca holowania czy auto zastępcze na 3 dni po kolizji.

Jednakże warto nie zatrzymywać się jedynie na wersji podstawowej i sprawdzić ofertę Assistance w wersji rozszerzonej albo maksymalnej. Przede wszystkim dlatego, że rozszerzony Assistance nie jest dużym kosztem, a obejmuje znacznie więcej świadczeń. Cenę ubezpieczenia OC z takim dodatkowym pakietem sprawdzić możemy za pomocą kalkulatora OC. Co znajdziemy dla przykładu w  maksymalnej wersji Assistance?

  • W Polsce holowanie auta bez limitu, a za granicą do 500 km,
  • Transport dla osób podróżujących do miejsca holowania,
  • Samochód zastępczy, także w przypadku awarii na okres nawet 14 dni,
  • Po awarii, wypadku czy kradzieży auta opłacenie trzech noclegów w hotelu,
  • Usprawnienie pojazdu na miejscu awarii bądź wypadku,
  • Kierowcę zastępczego, gdy z powodu wypadku nie jesteśmy w stanie prowadzić,
  • Pobyt w szpitalu kierowcy i pasażerów. Dodatkowo obejmuje transport sanitarny,
  • Ochronę opon, czyli wymianę koła na miejscu lub holowanie do wulkanizatora,
  • Trzy telekonsultacje lekarskie w kraju w razie nagłego zachorowania

A wszystko to na obszarze niemal całej Europy - z wyłączeniem Rosji.

3. Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie samochodu zapewnia odszkodowanie w sytuacjach, gdy dochodzi chociażby do jego zniszczenia - na przykład w wyniku wypadku drogowego. Ale co z kierowcą i pasażerami? Jak oni są chronieni przed konsekwencjami zdarzenia drogowego? W tym miejscu trzeba wspomnieć o ubezpieczeniu NNW, czyli ubezpieczeniu następstw niebezpiecznych wypadków. Jest to ubezpieczenie, które zapewnia wypłatę świadczenia zarówno kierowcy, jak i pasażerom pojazdu, którzy z powodu wypadku doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu lub ponieśli śmierć (wtedy świadczenie wypłacane jest bliskim ofiary). Ubezpieczenie NNW dostępne w pakiecie z OC w Avivie obejmuje m.in.: jednorazową wypłatę odszkodowania dla kierowcy lub pasażerów, a także pokrycie kosztów operacji plastycznej.

4. Ubezpieczenie opon

Poruszanie się po drodze niesie ze sobą nie tylko ryzyko uczestnictwa w kolizji czy wypadku, ale także innych, nieco bardziej prozaicznych sytuacji, które jednak nadal utrudniają lub uniemożliwiają dalsze poruszanie się. Wystarczy wyobrazić sobie, że najeżdżamy na drodze na gwóźdź lub inny przedmiot, który niszczy oponę albo taką sytuację, w której wjeżdżamy w dziurę. Na szczęście istnieje możliwość zaopatrzenia się w ubezpieczenie opon w ramach polisy OC. Ubezpieczenie opon w Avivie obejmuje m.in. wymianę koła na zapasowe, które mamy na wyposażeniu, naprawdę uszkodzonej opony, jeśli mamy zestaw naprawczy, a także holowanie do najbliższego warsztatu.

5. Ubezpieczenie szyb

Oprócz opon, warto także zabezpieczyć szyby. One także narażone są na zniszczenia podczas jazdy. Zniszczona szyba uniemożliwia dalszą bezpieczną jazdę i powinna zostać jak najszybciej wymieniona. A wystarczy, że spod kół samochodu jadącego przed nami wyskoczy kamyk i uszkodzi przednią szybę. Może dojść do sytuacji, gdy na zaparkowany samochód spadnie gałąź - wtedy także może dojść do zniszczenia. Ubezpieczenie szyb w Avivie obejmuje zarówno naprawę, jak i wymianę szyb samochodowych czołowej, tylnej oraz szyb bocznych. A co ciekawe, w przypadku gdy uszkodzona została jedynie szyba pojazdu, to zgłoszenie tego zdarzenia w ramach ochrony szyb nie wpłynie na utratę zniżek z tytułu AC w Avivie, podczas przedłużania polisy na kolejny rok.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy