Co wpływa na wysokość Twojej składki OC?
Ubezpieczyciele wyliczają ceny polis na podstawie skomplikowanych algorytmów oraz biorą pod uwagę wiele czynników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę ma największy wpływ na wysokość składki Twojego OC, to znak, że w tym tekście znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Przede wszystkim zrezygnuj ze stacjonarnych biur sprzedaży oraz infolinii konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych. Informacje, które tam uzyskasz, bardzo często nijak mają się do rzeczywistej (i najkorzystniejszej) oferty w Internecie. Obecnie najlepszą opcją jest skorzystanie z ogólnodostępnych kalkulatorów OC. Dzięki tym narzędziom uda Ci się łatwo i przede wszystkim szybko uzyskać dostęp do najtańszych ofert. Dlatego warto poznać lepiej kalkulator ubezpieczeń OC.
Pomimo tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a każda firma musi oferować ten sam zakres ochrony, to ceny w poszczególnych towarzystwach bywają różne. Wynika to z samodzielnie szacowanego ryzyka, które jest wyliczane na podstawie poniższych czynników:
Wiek i doświadczenie - w praktyce działa to tak, że młodszy kierowca płaci więcej, a starszy mniej. Wynika to z faktu, że kierowcy z nowym prawem jazdy znacznie częściej biorą udział w kolizjach lub zgłaszają szkody.
Stan cywilny - firmy ubezpieczeniowe przychylnym okiem patrzą na kierowców z ustabilizowanym życiem osobistym. Najniższą składkę płacą osoby w związkach małżeńskich a największą panny i kawalerowie.
Dzietność - według ubezpieczycieli osoby z dziećmi są o wiele mniej skłonne do ryzyka niż kierowcy bezdzietni, dlatego właśnie ci pierwsi płacą mniej.
Miejsce zamieszkania - w dużych miastach polisy ubezpieczeniowe są o wiele droższe niż w mniejszych i mniej zaludnionych miejscowościach. Wpływ na wysokość składki ma również ukształtowanie terenu oraz statystyki policyjne z danego obszaru.
Marka pojazdu - właściciele aut zaliczanych do szybkich lub sportowych płacą więcej, a osoby poruszające się popularnymi samochodami miejskimi mniej.
Pojemność silnika - towarzystwa ubezpieczeniowe lubią kierowców z pojazdami o pojemności silnika 1.0 i to właśnie oni płacą najmniej. Z kolei ci, którzy wybrali większe jednostki, muszą liczyć się z droższą polisą.
Okres bezszkodowej jazdy - to ile lat jeździłeś bez zgłaszania szkody, ma również znaczenie na zniżki, na które możesz liczyć. Zwyczajowo jest to 10% za rok bez wypadku.
Tak. Najlepiej jest kupować polisy w pakiecie, czyli np. OC i AC. Przy takim zakupie większość ubezpieczycieli przyznaje korzystne rabaty. Taniej wychodzi również, gdy składka jest opłacana w całości, a nie rozkładana na raty. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dobrym pomysłem jest również skorzystanie z ogólnodostępnych porównywarek OC. Dzięki nim w kilku prostych krokach znajdziesz najtańsze OC. Więcej informacji na temat zniżek i taniego ubezpieczenia OC znajdziesz na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/
Jak widzisz, na wysokość OC wpływa wiele czynników, które są brane pod uwagę podczas wyliczania wysokości składki. Na niektóre masz wpływ, a inne trudniej zmienić. Pamiętaj jednak, że OC w każdej firmie chroni w ten sam sposób, dlatego nie warto wybierać najdroższych ofert. Zawsze możesz również zdecydować się na pakiet OC + AC i w ten sposób obniżyć cenę ubezpieczeń. Możliwości jest kilka, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i nie podpisywać umowy pod wpływem impulsu. W kwestii ubezpieczeń komunikacyjnych warto sprawdzić wszystkie możliwości.