Bezpieczna podróż samochodem z dziećmi. Co Volvo uczyniło w tej kwestii?

Kochający rodzice chcą zapewnić swoim pociechom maksimum bezpieczeństwa w każdych warunkach, w każdej możliwej sytuacji: w domu, na spacerze, w podróży, oczywiście – również w samochodzie. Volvo jako marka stawiająca bezpieczeństwo na najwyższym miejscu od lat wspiera rodziców zarówno wiedzą, jak i odpowiednim wyposażeniem swoich aut, wykorzystywanymi technologiami czy opcjonalnymi dodatkami przeznaczonymi dla najmłodszych pasażerów – wszystko w jednym celu. By najmłodsi podróżnicy byli jak najlepiej chronieni w kabinie pasażerskiej samochodu.

Chęci nie wystarczą, potrzebna jest wiedza

Niestety, mimo pragnienia rodziców by zapewnić swoim dzieciom maksymalne bezpieczeństwo, najmłodsi podróżnicy wciąż ulegają poważnym wypadkom. Niekiedy przyczyną są wadliwie zamocowane foteliki lub użycie zabezpieczeń niewłaściwych dla wieku, wzrostu czy wagi dziecka. To nie jest intencjonalne. Po prostu rodzice często nie zdają sobie sprawy z faktu, że zamocowali fotelik niewłaściwie. Częstym błędem jest np. mocowanie zbyt małych dzieci w fotelikach mocowanych przodem do kierunku jazdy. Na przykład dzieci w wieku trzech lat wciąż powinny podróżować w fotelikach zwróconych tyłem do kierunku jazdy. Tymczasem jak wynika z badań opublikowanych w jednym ze szwedzkich raportów dotyczących bezpieczeństwa dzieci, zaledwie 40 proc. trzylatków podróżuje we właściwych (zwróconych tyłem do kierunku jazdy) fotelikach. Co gorsza raport ten ujawnia również, że wiele dzieci korzystających z siedzisk podwyższających miały pas bezpieczeństwa poprowadzony nie nad, lecz pod ramieniem. Tak samo wciąż wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że część biodrowa pasa bezpieczeństwa powinna biec tuż nad udami a nie przez brzuch dziecka, co w razie wypadku mogłoby mieć katastrofalne następstwa.

Ochrona także przed narodzeniem

Specjaliści w Volvo już od 2001 roku pracują nad bezpieczeństwem i komfortem podróżowania kobiet w ciąży. Volvo jako pierwsza marka w branży motoryzacyjnej wprowadziła szeroki program testów z wykorzystaniem "ciężarnych manekinów" co pozwoliło ekspertom szwedzkiej marki poznać dokładnie na jakie siły, przeciążenia i zagrożenia narażona jest przyszła mama w razie wypadku drogowego. Wiedza ta z kolei pozwoliła na opracowanie rozwiązań, które ryzyko związane z zagrożeniem życia matki i jej dziecka w razie zdarzenia drogowego pozwalają znacznie zminimalizować. Zalecenia ekspertów są jasne: kobieta w ciąży zawsze powinna zapinać pas bezpieczeństwa, trzeba jednak pamiętać by był on założony prawidłowo - jego dolna część nie może biec przez brzuch. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien przytrzymywać biodra kierowcy lub pasażera - dotyczy to również kobiet w ciąży, na każdym jej etapie.

Pierwsza podróż

Pojawienie się nowego człowieka na świecie do dla rodziców źródło radości, powód do dumy, ale też stresująca chwila dla wszystkich. O bezpieczeństwie dziecka w samochodzie trzeba pamiętać od pierwszych jego chwil na tym świecie. Od pierwszego dnia dziecko powinno mieć swój własny fotelik - właściwie dopasowany, zamocowany i ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Noworodki i niemowlęta nigdy nie powinny być przewożone inaczej! Kiedy zmienić fotelik na większy? Eksperci Volvo są zgodni - najpóźniej kiedy główka dziecka zaczyna sięgać krawędzi oparcia trzeba pomyśleć o większym foteliku. Można fotelik zmienić wcześniej, trzeba jednak pamiętać, by zawsze był on dopasowany do wagi i wzrostu dziecka.

Kompleksowe bezpieczeństwo dzieci i rodziców

Volvo oferuje całą gamę nie tylko bardzo bezpiecznych aut, ale też optymalnych pod względem bezpieczeństwa fotelików dziecięcych, które zostały gruntownie przetestowane w samochodach tej marki. Wszystko po to, by spełnić najsurowsze normy dotyczące poziomu bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W mocowaniu fotelików pomagają dostępne w każdym nowym modelu Volvo mocowania ISOFix. Ten ustandaryzowany system mocowania fotelików dziecięcych, przy odpowiednim dobraniu fotelika do wagi i wzrostu dziecka zapewnia taki poziom bezpieczeństwa jak prawidłowo zapięty i ułożony na ciele pas bezpieczeństwa chroniący osobę dorosłą. Warto pamiętać, że Volvo nie dyktuje rodzicom, na którym miejscu chcą przewozić swoje pociechy. Wszystkie miejsca w kabinie pasażerskiej Volvo są równie bezpieczne. Rodzic, który chce umieścić dziecko w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy na fotelu pasażera z przodu musi pamiętać o wyłączeniu przedniej poduszki powietrznej pasażera. Każdy model Volvo dysponuje specjalnym przełącznikiem o nazwie, który jednoznacznie pozwala uaktywnić lub dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera z przodu.

Testy, testy, testy

Volvo jako pierwsza firma na świecie wprowadziła w wewnętrznych testach zderzeniowych manekiny o zupełnie odmiennym wyglądzie niż "uśredniony mężczyzna". Eksperci Volvo dokładnie analizują jakie siły działają na manekiny o wzroście i wadze każdego człowieka, od niemowląt, po osoby starsze, kobiet, mężczyzn, nastolatków, dzieci w wieku szkolnym, czy kobiety w ciąży. Wnętrza tych manekinów naszpikowane są sprzętem pomiarowym dostarczającym szczegółowych danych na temat wszystkich sił oddziałujących na ciało człowieka w razie wypadku. To z kolei dostarcza odpowiedzi jak te siły neutralizować i jak skutecznie chronić zdrowie i życie wszystkich pasażerów - również tych najmłodszych. Przeczytaj więcej o tym, jak Volvo podchodzi do kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy