Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Taki będzie nowy polski mały czołg? Mamy jego zdjęcia

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

"Jak byśmy dwa takie czołgi mieli, to byśmy sobie sami tę wojnę wygrali". Tymi słowami Bohdan Smoleń komentował niegdyś wyczyny słynnych "Czterech pancernych i psa".

Taki będzie nowy polski mały czołg? Mamy jego zdjęcia
INTERIA.PL

Do wojskowej tematyki nawiązujemy nieprzypadkowo. Mało kto wie, że w tym roku mija 45 lat od kiedy w Gliwicach rozpoczął działalność znany wszystkim polskim pancerniakom OBRUM, czyli Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych. Z tej okazji na "fabrycznym" poligonie Bumaru-Łabędy zaprezentowano wczoraj najnowszy projekt polskich inżynierów - koncepcyjny wóz wsparcia bezpośredniego PL-01.

Przez lata w głowach zatrudnionych w Gliwicach konstruktorów zrodziło się wiele pojazdów, które - bez zbędnej skromności - stanowiły (i wciąż stanowią) trzon polskich sił lądowych.

Owe 45 lat doświadczeń zaowocowało przeszło sześćdziesięcioma projektami najróżniejszych wozów inżynieryjnych, mostów samobieżnych, haubic (chociażby wykorzystywana w polskiej armii armato-haubica Krab) i czołgów. Zwłaszcza na tym ostatnim polu możemy się pochwalić dużymi osiągnięciami.

To właśnie w Gliwicach narodził się słynny PT-91 Twardy, czyli polska wariacja na temat sowieckiego T72. Tutaj modernizowano również ofiarowane nam przez niemiecką armię czołgi Leopard 2 A4.

Teraz w OBRUM powstał polski projekt "wozu wsparcia bezpośredniego" przyszłości. Czy na tle zachodnich konstrukcji mamy się czym chwalić?

Naiwnością byłoby twierdzenie, że koncepcyjny PL-01 powstał dla uczczenia 45-lecia OBRUM. Nie jest tajemnicą, że Ministerstwo Obrony Narodowej stoi u progu wdrożenia wielkiego planu modernizacji polskich sił zbrojnych, dobrze byłoby więc, gdyby część ogromnych środków przeznaczonych z budżetu na ten cel trafiła do polskich przedsiębiorców...


INTERIA.PL

Najpewniej właśnie ta myśl przyświecała twórcom projektu PL-01. Nie jest również tajemnicą, że gra toczy się o ogromne pieniądze - "wóz wsparcia bezpośredniego" w tłumaczeniu na "język ludzki" oznacza bowiem to samo, co "czołg podstawowy". Inżynierowie mieli więc za zadanie opracowanie wozu, który - począwszy od 2018 roku - będzie musiał zastąpić wysłużone "Twarde" i Leopardy 2. Jak im się to udało?

Wstydu nie ma

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że pojazd, który prezentujemy na zdjęciach, to całkowicie polska konstrukcja. Wprawdzie przedstawiciele zarówno OBRUM, jak i Bumaru-Łabędy nie kryją, że w prace nad jej doskonaleniem zaangażowane będą również zachodnie firmy, to jednak przy okazji prezentacji wozu z dumą podkreślano, że prawa do własności intelektualnej pozostać mają po stronie polskiej. To niezwykle ważne o tyle, że nowy czołg wyznaczać ma też nowe standardy na arenie światowej - można więc liczyć na spore zainteresowanie zagranicznych nabywców.


INTERIA.PL

O tym, że na tle najnowocześniejszych czołgów lekkich polski pojazd koncepcyjny nie ma się czego wstydzić, świadczy chociażby jego modułowa konstrukcja, pozwalająca na dopasowanie wozu do warunków misji. Nowością jest również rzadko obecnie stosowana bezzałogowa wieża, która - wg uznania nabywcy - może być wyposażona w gładkolufową armatę o kalibrze 105 lub 120 mm (standard w NATO).

Dużą mobilność zapewniać ma połączenie niewielkiej masy (z pełnym opancerzeniem dodatkowym to około 35 ton) z mocnym napędem w układzie "power-pack".

Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie czasu napraw czołgu na polu walki - zamiast naprawiać uszkodzone elementy, za pomocą wozu technicznego, w krótkim czasie, w czołgu wymienić można cały układ napędowy.


INTERIA.PL

Głównym źródłem mocy jest silnik Diesla o mocy przeszło 940 KM, zapewniający prędkość maksymalną co najmniej 70 km/h (w terenie minimum 50 km/h) i zasięg pół tysiąca km (na szosie). By zmniejszyć możliwość wykrycia czołgu za pośrednictwem kamer termowizyjnych, zastosowano układ chłodzenia spalin. Kadłub i wieża pomalowane są ponadto farbą pochłaniającą fale radarowe.

Chcąc zapewnić załodze jak najwyższą ochronę w prototypie zastosowano wielowarstwowe pancerze kompozytowe ceramiczno-aramidowe oraz specjalnie zaprojektowane siedziska minimalizujące skutki użycia ładunków wybuchowych. Standardem ma być też system aktywnej ochrony przed pociskami kumulacyjnymi czy wkomponowane w opancerzenie wieży wyrzutnie granatów dymnych.

System kierowania ogniem wyposażono w dwa celowniki optoelektroniczne z kamerami dziennymi, termowizyjnymi (trzeciej generacji) i dalmierzami laserowymi.

Panoramiczny celownik dowódcy działa w trybie "hunter-killer" pozwalając na lokalizowanie i niszczenie celów bez udziału działonowego. System kierowania ogniem zintegrowano z systemami aktywnej ochrony pojazdu oraz łączności i zarządzania polem walki. Warto też dodać, że w podwoziu i wieży zastosowano system przeciwpożarowy, a załoga ma do dyspozycji nie tylko ogrzewanie, ale też klimatyzację.

Wszystko w rękach rządzących

Jaka przyszłość czeka koncept PL-01? Niestety, spieszymy wyjaśnić, że w takiej formie wóz na pewno nie trafi do produkcji. Jak każdy pojazd koncepcyjny, po szeregu testów, zostanie rozkręcony na części pierwsze. Nie można też mieć pewności, czy tak właśnie wyglądać będzie polski czołg przyszłości - pierwszy w pełni funkcjonalny prototyp powstać ma bowiem w 2018 roku. Prezentowany pojazd traktować należy raczej, jako pokaz możliwości zarówno polskich inżynierów z OBRUM, jak i kunsztu pracowników Bumaru-Łabędu, w którym powstał. PL-01 to swego rodzaju uśmiech w stronę decydentów, od których zależeć będzie to, w jaki sprzęt wyposażona zostanie wkrótce polska armia.


INTERIA.PL

Jakkolwiek nie potoczyłyby się dalsze losy projektu, trzeba przyznać, że konstrukcja robi ogromne wrażenie nie tylko na polskich żołnierzach. Można więc zaryzykować twierdzenie, że PL-01 może być przyczynkiem do odbudowania pozycji, jaką mieliśmy na światowym rynku broni w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy znaczek PZInż. budził respekt w oczach wojskowych z całego świata. Być może już niedługo podobne reakcje wywoływać będą na świecie konstrukcje OBRUM z Bumaru-Łabędy...

Tekst i zdjęcia: Paweł Rygas

Źródło informacji: INTERIA.PL

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (920)

Dodaj komentarz

~Fiszkal -

Rozczulają mnie te otwory po bokach wieży - ostatnie zdjęcie. Projektant ( FACHOWIEC, SPECJALISTA :) ) tam umiejscowił wyrzutnie granatów dymnych...... We wszystkich czołgach jest to odrębny zespół rur, które są NA pancerzu. W naszym " czołgu" - żeby było ładnie i oryginalnie, postanowiono osłabić grubość pancerza... SZOK !

~Kołtucki -

wygląda zabójczo ale czy znowu nie podzieli losu wielu już wcześniej nagłaśnianych projektów ( nie tylko czołgów ) i dlaczego tak długo musi trwać wdrożenie do produkcji, wszystkie ręce na pokład i w przyszłym roku ostra jazda

~na marginesie -

A mnie się podoba że nam się chce zmierzyć z techniką współczesną , projektuje wiele łącznie z innowacjami które są patentowane. Wiec dla wszystkich sceptyków wasze uwagi są czasami cenne, zwracacie uwagę na coś gdzie inżynierowe nie wpadli, że tak też jest możliwe ale na litość dlaczego poniżacie tych którzy wzięli się do roboty i tworzą lepiej gorzej ale kiedyś doskonale. To oni ciągną ten kraj, nie wy. Dumni jesteście potem jakich wspaniałych inżynierów , naukowców mamy i w ogóle w tej dumie sami moglibyśmy na tym świecie żyć jako Polacy . Duma też w Rosji jest i jakże ona ślepa, pozdrawiam inżynier.

~megatron -

Fiszkal. Wieża ma być bezzałogowa, więc dodatkowe rury wystające na pancerzu są zbędne. Czy wieża będzie w tylnej części słabsza czy też nie - tym problemem zajmą się konstruktorzy. Jednolita płyta nie jest gwarantem mocniejszego pancerza. Najlepszym przykładem są prace nad kamizelkami kuloodpornymi złożonymi z lamelek - łusek, które cynia kamizelkę kuloodporną zdecydowanie odporniejszą niż z jednej płyty.

~Lewkon -

A jak mama I tato dostana miejsce pracy kture np. Jest zwiazane z przemyslem zbrojeniowym, to zarobia pieniaszki I nakarmia doglodzone dzieci:))) Franko zastanow sie co piszesz bo widocznie nie rozumiesz polaczenia pszemyslu zbrojeniowego z gospodarka. Mozemy karmic biednych do nieskonczonego lub postawic I rozwinac nasza gospodarke aby zapewnic I'm miejsca pracy aby ci biedni z tej biedoty jakos wyszli zarabiajac pieniadze.

~WP26 -

Ja jak czytam niektóre komentarze typu "Poco czołg przecież dzieci głodują", "Rząd sobie zabawki kupuje" to normalnie nóż się w kieszeni otwiera na taką komunistyczną propagandę. Najpierw jest narzekanie, że rząd jest zły bo wszyscy się zbroją a u nasz się nic nie produkuje. Jak rząd (pierwszy od 20 lat wolnej Polski) modernizuje wojsko, inwestuje w nowe technologie i rozwija POLSKI przemysł zbrojeniowy, żeby ludzie mieli pracę to jęczą, że źle. Weźcie się ludzie ogarnijcie ja rozumiem, że dla wyborców PiS nawet fakt, że TEN rząd rozpoczął przygotowania do POLSKIEGO programu kosmicznego to porażka tego rządu bo czego by ten rząd nie zrobił jest beeeeee. To przecież tych komentarzy o głodujących dzieciach do licha chyba nie piszą tylko pisowcy. Mi się podoba, że robimy własne uzbrojenie, że do polskiego wojska bodaj w 2010 wrócił pistolet WIS, który w 2006 przegrał z Glockiem (to tak apropo wspierania polskiego przemysłu i myśli technicznej przez ówczesny rząd) oby coraz więcej takich rzeczy. Bo jak to powiedział chyba Platon "Pokój to tylko przygotowanie do wojny" i mój ulubiony cytat z książki "Gra o tron" "Czeka nas wojna. Nie wiem z kim. Nie wiem kiedy. Ale na pewno jej nie unikniemy".

~Franko -

Rządzącym i chłopcom w mundurkach przypominam, że w Polsce jest 800 tys. niedożywionych dzieci. Czas dorosnąć.

~dziwny świat -

Szwajcaria to dziki kraj. Mają tyle kasy że nie wiedzą co z nią zrobić a czołgów nie chcą budować

~jur f -

DLA MYŚLĄCYCH (nie dla gówniarzy) !. TO JEST KONCEPT, a nie ostateczna konfiguracja. Ale zacznijmy od stwierdzenia, że pomysł kupienia od Finów licencji na AMV - Rosomak także różni durnie wyśmiewali. A sprawdził się i nawet Amerykanie twierdzą (wojskowi), że zazdroszczą nam Rosomaka, bo Stryker to złom. Ale do rzeczy, trochę faktów odnośnie PL01. Czołgi podstawowe (Abrams, Leopard2A4 itp) SĄ DROGIE !. Nasz PL01 "Gepard" będzie o połowę tańszy. Potrzebujemy 500-700 takich czołgów. Czołg aby przetrwać ma "BYĆ NIEWIDZIALNY". Stąd technologie Stelth przy projekcie. Niby "dziwna osłona lufy i nachylenie płyt pancerza (jak w F-117), oraz pokrycie farbą absorbującą fale radarowe. Specjalny system schładzania spalin i ukrycia-rozproszenia sylwetki termicznej. NIEWIDZIALNOŚĆ W TERMOWIZJI. Dalej Klasyczna armata gładkolufowa 120 mm. Czyli SIŁA OGNA CZOŁGU PODSTAWOWEGO. Podwozie to sprawdzony w wielu armiach CV90. PANCERZ to wielowartswowa, modularna powłoka ceramiczno-aramidowa. Ma to zapewniać pojazdowi ochronę zgodną ze standardem NATO Stanag 4569 Aneks A, na poziomie 5 w obrębie przedniej półsfery kadłuba i wieży. Dodatkowe panele opancerzenia mają zapewniać pełną ochronę przed pociskami kumulacyjnymi. Przeciw ładunkom improwizowanym IED i minom obowiązuje Stanag 4569 Aneks B na poziomie 4a i 4b. SILNIK HYBRYDOWY SPALINOWO-ELEKTRYCZNY. Przy podejściu do nieprzyjaciela używa się trybu elektrycznego napędu. Czyli skryte podejście, czołgu nie słychać z 50 metrów. Podsumowując to będzie "Niewidzialny czołg", aż przeciwnik dojży go wizualnie z 1000 m. Ale wtedy będzie już za późno.

~Pc-expertus -

Ma zbyt na wierzchu ,na wierzy, przyrządy celujace , snajper może w niego walnąć z większej odległosci , moze ulec też od ostrzału koszącego.Ale najważniejsze chce ,aby za rok jezdziło to w Polskich siłach zbrojnych , Najlepszej Grupy Wyszechradzkiej