Rejestrujemy auto na gaz. Poradnik

Mimo obniżek cen paliw, instalacje gazowe cieszą się wśród rodaków coraz większym zainteresowaniem. Według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w 2015 roku liczba samochodów napędzanych LPG wynosiła już 2 mln 914 tys.

Montaż instalacji gazowej nie kończy się w warsztacie. Niezbędne jest również dopełnienie wszelkich formalności, które umożliwią nam legalne poruszanie się pojazdem z instalacją LPG/CNG po ulicach. Przedstawiamy, jak zalegalizować instalację gazową krok po kroku!

Krok 1: Dokumenty to podstawa

Po montażu instalacji gazowej otrzymujemy w warsztacie zestaw dokumentów niezbędnych do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. W jego skład wchodzą: świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat na zbiornik gazowy (tzw. "paszport butli") oraz rachunek za dokonanie montażu instalacji gazowej.

Przy odbiorze dokumentów należy upewnić się, czy wszystkie dane zostały prawidłowo wprowadzone, czyli np. czy numery ze zbiornika gazowego zgadzają się z tymi w wydawanym paszporcie. Błędy w dokumentach uniemożliwią zalegalizowanie instalacji gazowej, a co za tym idzie, legalne poruszanie się pojazdem po publicznych drogach!

Krok 2: Wizyta w wydziale komunikacji

Po odbiorze dokumentów, w ciągu 30 dni, udajemy się do wydziału komunikacji. Na miejscu otrzymujemy bezpłatną adnotację o montażu instalacji gazowej w dowodzie rejestracyjnym, na podstawie której zostaje ona zalegalizowana. Dokumenty, które musimy mieć przy sobie to: oryginał wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu, rachunek z warsztatu, w którym została zamontowana instalacja LPG/CNG, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli została wydana) oraz dowód tożsamości.

Pamiętać trzeba, że przekroczenie terminu wizyty w wydziale komunikacji może skutkować nałożeniem na kierowcę mandatu karnego oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli drogowej! Z tego względu radzimy nie przekraczać wyznaczonego przez ustawodawcę terminu 30 dni na wizytę w wydziale komunikacji! 

Krok 3: Coroczne badanie techniczne

Po montażu oraz zalegalizowaniu instalacji LPG/CNG w pojeździe należy pamiętać o corocznym przeglądzie technicznym. Aby go dokonać, musimy mieć przy sobie wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu oraz atest zbiornika gazowego.

- Zdarza się, że właściciele pojazdów z instalacjami LPG/CNG gubią dokumenty niezbędne do dokonania corocznego przeglądu technicznego. W takiej sytuacji konieczne jest wyrobienie duplikatów. Po odpis wyciągu z homologacji sposobu montażu należy zgłosić się do warsztatu, który dokonał montażu instalacji LPG/CNG w pojeździe lub bezpośrednio do właściciela homologacji. Po duplikat certyfikatu na zbiornik gazowy należy zwrócić się do jego producenta - mówi Marek Bezubik, Specjalista ds. Technicznych firmy AC S.A., producenta systemów LPG/CNG marki STAG. Wystawienie obu dokumentów jest zawsze odpłatne. Czas oczekiwania, w zależności od podmiotu wydającego dokument, wynosi od 1 do 3 tygodni.

Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy