Taki kluczyk może więcej

Pożyczanie samochodu nie należy do przyjemności. Czasami jednak nie mamy innego wyjścia.

Niestety, po odebraniu kluczyków z rąk małżonki czy syna, przez pierwsze kilka kilometrów będziemy czuć się nieswojo. Przestawione fotele, rozregulowane lusterka czy przeprogramowane stacje radiowe potrafią popsuć humor wielu kierowcom. Na szczęście, inżynierowie firmy Delphi znaleźli już na to sposób.

Nowoczesne kluczyki samochodowe to mobilne komputery. Systemy "keyless" czy immobiliser nie mogłyby działać, gdyby nie kodowane w nich informacje. Amerykanie doszli jednak do wniosku, że potencjał drzemiący w kluczykach jest o wiele większy. To przecież jedyny element samochodu, który towarzyszy kierowcy również po opuszczeniu auta.

Reklama

Nowe, "inteligentne" kluczyki opracowane przez Delphi nie tylko są w stanie oszczędzić nam kłopotów wynikających z pożyczania auta. Oprócz funkcji zapamiętywania preferencji poszczególnych kierowców, kluczyki wyposażono również w system bezprzewodowej komunikacji bliskiego zasięgu, który pozwala kierowcy uzyskać dostęp do konkretnych informacji związanych z samochodem.

Wymiana danych jest możliwa za pośrednictwem modułu NFC zintegrowanego z samochodem. Antena systemowa umożliwia transfer danych z samochodu do kluczyka (zasięg przekracza 200 metrów), a przekazane informacje są dostępne dla kierowcy za pośrednictwem dowolnego urządzenia przenośnego, (kompatybilnego z systemem NFC) wyposażonego w aktywny wyświetlacz, jak np. telefon komórkowy, komputer lub palmtop.

Dzięki temu systemowi kierowca mając przy sobie kluczyk, za pośrednictwem zwykłej komórki może uzyskać dostęp do danych dotyczących m.in. przejechanych kilometrów, poziomu paliwa, poziomu ciśnienia w oponach, a nawet informacje na temat zbliżających się czynności obsługowych.

To jednak nie koniec. System proponowany przez Amerykanów zintegrowany jest również z GPS. Dzięki temu kierowca, który zapomniał, gdzie pozostawił swoje auto, korzystając z telefonu komórkowego i internetowej mapy, na którą system naniesie pozycję samochodu, w kilka chwil będzie mógł zlokalizować swój pojazd.

Możliwości nowatorskiego systemu są bardzo duże. Producent proponuje np., by za pomocą kluczyka i komórki kierowca był również informowany o usterkach wykrytych przez samochodowy komputer pokładowy. Po zanotowaniu takiej sytuacji zintegrowany z GPS system, korzystając z komórki i Internetu zlokalizowałby najbliższe punktu, w których można by usunąć usterkę.

Zaprezentowany przez Delphi kluczyk, póki co, to wciąż "melodia przyszłości", ale trzeba pamiętać, że elektronika rozwija się ostatnio w bardzo szybkim tempie. Producent nie ukrywa, że liczy na szybki wzrost zainteresowania swoim systemem, wraz ze wzrostem popularności pojazdów elektrycznych.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pożyczanie | kluczyki | kierowca | kierowcy | komórki | kluczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama