Regularna wymiana części w maszynie budowlanej – sprawdź, o których podzespołach trzeba pamiętać!

Profilaktyka i systematyczna konserwacja maszyn budowlanych to absolutna podstawa solidnej i dobrze działającej firmy. Jednym z najczęstszych błędów prowadzących do awarii urządzeń budowlanych jest nieprzestrzeganie kalendarza przeglądów lub cykliczna z nich rezygnacja. Zaleca się też korzystanie z usług jedynie autoryzowanych serwisów. Tylko rzetelna i specjalistyczna diagnoza pozwoli zapobiec usterkom i zagwarantuje sprawną, bezawaryjną pracę sprzętu.

Podstawowa profilaktyka maszyn budowlanych

Badania maszyn budowlanych służą przede wszystkim dbaniu o bieżący stan techniczny pojazdów oraz wykrywaniu potencjalnych zagrożeń w postaci zużycia konkretnych części maszyn budowlanych. Po wykryciu wadliwych części należy je niezwłocznie wymienić celem wyeliminowania potencjalnie niekorzystnych konsekwencji. Jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być sygnałem do szybszych i dokładniejszych oględzin. Poniżej zestawienie objawów, na jakie powinno się mieć szczególną uwagę:

Reklama

1. Niejednostajna praca silnika, szarpanie podczas dodawania gazu, skoki obrotów, a nawet brak zapłonu to najczęstsze sygnały awarii świec zapłonowych. W takim przypadku niezbędna jest natychmiastowa wymiana, gdyż mogą one zakłócać pracę silnika, prowadząc do poważniejszych usterek.

2. Podzespołami narażonymi na ciągłe obciążenia ze względu na swoje przeznaczenie i codzienną eksploatację są również linki oraz ciągi sterujące. Odpowiadają one za poprawną pracę pedału gazu, hamulca, sprzęgła, czy zmianę biegów. Codzienna, wielogodzinna praca maszyny budowlanej może znacząco je obciążać, powodując zużycie eksploatacyjne.

3. Czynnikiem ryzyka dla maszyn budowlanych jest również niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Praca w skrajnych temperaturach, kurzu, błocie, czy na kamiennym podłożu, jest szczególnie niekorzystna dla wszystkich gumowych oraz metalowych elementów. W tak niesprzyjających warunkach zewnętrznych warto również systematycznie sprawdzać prawidłową pracę elektroniki maszyny budowlanej, gdyż kurz, błoto oraz niska temperatura mogą prowadzić do zwarć i awarii tych elementów.

Komponenty szczególnie wrażliwe na eksploatację

Do prawidłowego działania maszyn budowlanych niezbędna jest regularna wymiana wszystkich komponentów. Istnieją jednak takie, które ze względu na wyższe niż inne elementy obciążenia wymagają nie tylko szczególnej uwagi, ale i częstszej regeneracji czy wymiany. Do najważniejszych z nich należą:

Filtry i smary do maszyn budowlanych 

Dlaczego tak ważne są filtry i smary do maszyn budowlanych? Systematyczna wymiana oleju silnikowego oraz odpowiedni dobór środka smarnego to absolutna podstawa gwarantująca prawidłową i bezawaryjną pracę silnika. Najlepiej sprawdzą się produkty syntetyczne i półsyntetyczne, ponieważ wykazują sporą tolerancję niskotemperaturową, a także cechuje je większa jakość i klarowność.

Szyby do maszyn budowlanych

Ze względu na specyfikę pracy urządzeń, szyby do maszyn budowlanych stanowią grupę wysokiego ryzyka. W przypadku uszkodzenia lub pęknięcia szyby należy ją niezwłocznie wymienić. Uszkodzona szyba może powodować zagrożenie dla osoby obsługującej pojazd.

Układ jezdny

Od sprawnego działania układu jezdnego uzależniona jest poprawna praca całej maszyny budowlanej. Systematyczna konserwacja i przeglądy układu jezdnego pozwalają uniknąć nieoczekiwanych i kosztownych awarii, paraliżujących pracę, a więc i prowadzących do poważniejszych strat finansowych.

Układ hamulcowy

Zaniedbanie czy bagatelizowanie niepokojących sygnałów związanych z nieprawidłową pracą układu hamulcowego może prowadzić do poważnych i tragicznych w skutkach konsekwencji. Przestrzeganie harmonogramu okresowej kontroli tego podzespołu jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa maszyny budowlanej oraz jej operatora.

Sworznie

Są wykonywane z gatunkowej, utwardzonej, nawęglonej i azotowanej stali. Jednak mimo wysokiej wytrzymałości sworznie są elementami pracującymi pod ciągłym i dużym naprężeniem, co czyni je niezwykle podatnymi na zużycie i awarie.

Absolutnym wymogiem zapewniający prawidłową pracę i bezawaryjność maszyn budowlanych, jest indywidualny i systematycznie przestrzegany harmonogram badań okresowych. Zaniedbanie, bagatelizowanie, czy świadoma rezygnacja z przeglądów może prowadzić do poważnych awarii, nieodwracalnych uszkodzeń maszyny, a także stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia jej operatora.

 

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy