Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Gdzie obowiązuje naprawdę?

Znak „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe” umieszczany jest na drogach wówczas, gdy wykonywanie takiego manewru przez ciężarówki byłoby niebezpieczne lub utrudniało ruch innym pojazdom. Wiadomo bowiem, że ciężarówki mają ograniczniki prędkości, a rozpędzenie takiego ciężkiego samochodu następuje znacznie wolniej niż osobówki. Manewr wyprzedzania jest więc z natury rzeczy długotrwały.

Jakich pojazdów dotyczy "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe"?

Znak B-26 "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych kierującemu:

  1. samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t;
  2. ciągnikiem samochodowym;
  3. pojazdem specjalnym lub używanym do celów specjalnych - o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

"Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" dotyczy pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.

Zakaz ten dotyczy nie tylko ciężarówek o DMC powyżej 3,5 t, ale także ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych, jeśli ich DMC przekracza 3,5 t.

Reklama

Jakich pojazdów nie może wyprzedzać ciężarówka?

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe dotyczy pojazdów silnikowych wielośladowych.

Kierujący ciężarówką nie może zatem wyprzedzić innego samochodu. Teoretycznie mógłby wyprzedzić motocyklistę, ale to raczej rzadko się zdarza.

Natomiast kierujący ciężarówką może wyprzedzić rowerzystę, jeśli oczywiście umożliwiają to znaki poziome na jezdni.

Czy zakaz wyprzedzania obowiązuje również na jezdniach jednokierunkowych?

Zakaz wyrażony znakiem B-26 dotyczy nie tylko jezdni dwukierunkowych, ale również jezdni jednokierunkowych.

W tej sytuacji kierujący ciężarówką nie może jechać z większą prędkością, niż poruszający się sąsiednim pasem samochód osobowy, gdyż byłoby to wyprzedzanie.

Dotyczy to również sytuacji, kiedy kierujący ciężarówką porusza się dalszym pasem ruchu. Jeżeli zajmuje np. lewy pas (bo na skrzyżowaniu zamierza skręcić w lewo), to również nie wolno mu jechać szybciej, niż pojazd na prawym pasie.

Oczywiście w praktyce wyprzedzanie innych pojazdów przez ciężarówki nie zdarza się często, ale jeżeli na drodze umieszczony jest znak B-26, kierujący ciężarówką musi uważać, aby mimowolnie nie doprowadzić do wyprzedzania innego pojazdu.  

Czy na autostradach wyprzedzanie przez ciężarówki jest zawsze zaronione?

Kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3, zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.

Zakazu nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Kategorie N2 i N3 oznaczają wszystkie pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Na autostradzie i drodze ekspresowej nie muszą być umieszczane znaki zakazujące wyprzedzania, gdyż zakaz wynika z ogólnego przepisu ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki nie dotyczy autostrad i dróg ekspresowych o trzech lub więcej pasach ruchu dla danego kierunku.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | zakaz wyprzedzania | ciężarówki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama