Wozisz dzieci do szkoły? Możesz stracić prawo jazdy

Wielu kierowców lekceważy obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Nie wszyscy znają też dokładne zasady określające, kiedy dziecko musi być przewożone w foteliku samochodowym, a kiedy nie. Przepisy ruchu drogowego jasno o tym mówią. Co grozi za nieprawidłowe przewożenie dzieci w samochodzie? Wyjaśniamy.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Liczy się wzrost, a nie wiek

Obowiązek stosowania fotelików samochodowych wprowadzono w Polsce w 1999 roku. Do niedawna o tym, czy dziecko powinno być przewożone w foteliku, decydował jego wiek. Przepisy jasno wskazywały, że dziecko do 12. roku życia musi być przewożone obowiązkowo w foteliku. To zmieniło się w 2015 roku.  

Obecnie dzieci muszą być przewożone w foteliku do momentu osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu, z wyjątkiem sytuacji, gdy dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach (waży więcej niż 36 kilogramów) i jest przewożone na tylnym siedzeniu. Wtedy można zaprzestać użytkowania fotelika w momencie osiągnięcia 135 cm wzrostu.

Reklama

Co w sytuacji, gdy samochodem jedzie troje dzieci, które w świetle prawa powinny znajdować się w foteliku? Wówczas dwoje ma nakaz podróżowania w fotelikach na tylnym siedzeniu, a dziecko, które ma co najmniej 3 lata, może zajmować między nimi miejsce bez fotelika, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Z przodu pod jednym warunkiem

Kodeks drogowy pozwala na przewożenie dzieci na przednim siedzeniu w certyfikowanych fotelikach, zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Warunek jest jeden. Jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna.

Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest dostatecznie bezpieczne. Potwierdzają to liczne badania i testy, które wskazują, że bezpieczeństwo znacznie wzrasta, gdy dziecko siedzi w foteliku z tyłu w pozycji odwrotnej do kierunku jazdy. Zabezpiecza to dziecko między innymi przed ryzykiem urazów kręgosłupa, szyi i głowy. Wówczas gwałtowne hamowanie jest słabiej odczuwalne przez dziecko niż podczas jazdy przodem.

Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika. Co grozi?

Zgodnie z obowiązującym od 2022 r. nowym taryfikatorem mandatów kara za przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego to 300 złotych oraz:

  • 5 punktów karnych za jedno dziecko,
  • 10 punktów karnych - dwoje dzieci,
  • 15 punktów karnych - więcej niż dwoje dzieci.

Policja może zastosować taką karę nie tylko w przypadku braku fotelika, ale także w sytuacji, kiedy fotelik jest niewłaściwie przymocowany do siedzenia.

Ile osób można przewozić w samochodzie? Limit pasażerów na prawo jazdy kategorii B

Limit pasażerów w samochodzie jest dokładnie określony w polskim prawie. Za jego przekroczenie grożą nie tylko mandat i punkty karne, ale nawet utrata prawa jazdy. Warto o tym pamiętać przed zbliżającym się rokiem szkolnym.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w samochodzie na prawo jazdy kategorii B może podróżować maksymalnie 9 osób. Oznacza to, że kierowca może zabrać ze sobą nie więcej niż 8 pasażerów, o ile oczywiście pozwalają na to uwarunkowania techniczne pojazdu. Aby sprawdzić, ile osób można przewozić w samochodzie, warto zajrzeć w dowód rejestracyjny do rubryki S.1 (liczba miejsc siedzących).

Jeśli w samochodzie znajduje się przynajmniej trzech pasażerów ponad limit, policjant obligatoryjnie zatrzyma prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Za każdego pasażera ponad limit kierowca zapłaci 100 zł, a jego konto wzbogaci się o dodatkowy punkt karny.

Zobacz także:

Czy można mieszać płyny chłodnicze o różnych kolorach?

Widziałeś tajemniczą naklejkę po otwarciu drzwi? Są tam ważne informacje

Masz drugi korek pod klapką wlewu paliwa? Nie zapomnij o nim, bo nie odpalisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | fotelik samochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy