Ten druczek pozwoli zaoszczędzić nawet 1500 zł. Pobierz i zachowaj

Życzymy, by nikomu, nigdy nie był potrzebny, ale na wszelki wypadek zawsze warto mieć go pod ręką. Pobierz druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym, wydrukuj i wrzuć do schowka. Niech sobie leży.


Prawo dopuszcza, żeby w sytuacjach, gdy uczestnicy zgadzają się w kwestii przebiegu kolizji, nie musieli wzywać policji. Nie ryzykują wtedy wysokim mandatem (według aktualnego taryfikatora to co najmniej 1000 zł za spowodowanie kolizji oraz dodatkowa kara za wykroczenie, które do niej doprowadziło), a także mogą zaoszczędzić czas związany z oczekiwaniem na przyjazd funkcjonariuszy. Na początek warto mieć świadomość, czym różni się kolizja od wypadku, który wymaga już obecności policji.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Wypadek to zdarzenie, w którym są poszkodowani - zabici lub ranni. Straty materialne w tym wypadku nie mają żadnego znaczenia. Gdy doszło do wypadku, trzeba wyraźnie określić, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Wartościowa jest też informacja, czy można było uniknąć zderzenia lub potrącenia, a także czy inni uczestnicy ruchu drogowego zachowali się właściwie. Do tego właśnie potrzebna jest policja. Jeśli udzielanie pierwszej pomocy nie jest konieczne, to nie powinno się przestawiać rozbitych samochodów, bo mogłoby to utrudnić odtworzenie przebiegu wypadku.

Reklama

Kolizja ma miejsce wtedy, gdy nie ma rannych i zabitych, ale są uszkodzone pojazdy. W takim wypadku obecność funkcjonariuszy nie jest obowiązkowa. Do załatwienia sprawy wystarczy spisać oświadczenie o przebiegu zdarzenia. Należy też pamiętać o usunięciu pojazdów z miejsca zdarzenia, jeśli tamują ruch. Nie należy wahać się z wezwaniem pomocy w sytuacji, gdy żadna ze stron nie chce przyznać się do winy. Policjanci pomogą rozstrzygnąć spór i określić winę poszczególnych kierowców. 

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym. O czym warto pamiętać?

Po kolizji warto jak najszybciej zrobić zdjęcia i usunąć rozbite pojazdy z jezdni, żeby nie utrudniały ruchu. Warto zwrócić uwagę na widoczność uszkodzeń w samochodach oraz ich ustawienie na drodze.

Oprócz uszkodzeń warto uwiecznić na zdjęciach elementy, które mogą być dowodem w sprawie. Mogą to być: sygnalizatory świetlne, znaki drogowe, słupy, drzewa itp. Następnym krokiem jest spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Warto uwzględnić w nim wszystkie podstawowe dane dotyczące drugiej strony - personaliów kierowcy oraz samochodu. Opisując zdarzenie warto zrobić to uwzględnieniem maksymalnej ilości szczegółów. Najłatwiej będzie to zrobić na gotowym druku, którego kopię zamieszczamy na końcu tego tekstu.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy próbują zrzucić winę na ofiarę i wypierają się ustaleń lub próbują wycofać oświadczenie o kolizji. Warto zabezpieczyć swoje interesy, żeby nie pozbawić się możliwości uzyskania odszkodowania.

  • Dane osobowe uczestników kolizji (imię, nazwisko, adres, telefon
  • Dane z dokumentów uczestników (numer prawa jazdy, kategoria, kiedy i przez kogo wydane, data ważności)
  • Dane zakładu ubezpieczeń sprawcy (numer polisy OC, nazwa ubezpieczalni)
  • Dane świadków kolizji (kontaktowy numer telefonu)
  • Dokładny opis zdarzenia (jak jechały pojazdy, jak doszło do kolizji, jakie są jej efekty)
  • Szkic sytuacyjny z dokładnym oznaczeniem samochodów (położenie pojazdów, infrastruktura drogowa, np. znaki drogowe, sygnały świetlne, informacja o kierowcy)
  • Podpisy uczestników kolizji na każdej stronie oświadczenia

Do pobrania:

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym (PDF)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy