Odprysk na przedniej szybie samochodu. Naprawiać czy wymieniać?

Czasami trzeba naprawdę niewiele, żeby uszkodzić czołową szybę w samochodzie. Wystarczy jeden kamień niefortunnie wyrzucony spod kół innego pojazdu, aby na szybie pojawił się odprysk. Jak najlepiej rozwiązać ten problem?

Pęknięta przednia szyba - co jest powodem?

Odprysk na przedniej szybie może się pojawić w każdej chwili i zwykle kierowca nie ma szans, żeby uniknąć takiego uszkodzenia. Wystarczy, że spod kół jadącego przed nami samochodu "wystrzeli" niewielki kamyk, który odbije się od przedniej szyby i doprowadzi do mikropęknięcia.

Czasami do pęknięcia szyby może dojść w wyniku dużej różnicy temperatur. Nieprawidłowo zamontowana szyba może pęknąć w wyniku zbyt dużego naprężenia po stronie karoserii, która utraciła swoją pierwotną sztywność w wyniku zużycia lub korozji.

Pęknięta przednia szyba - co robić?

W gorące dni taki ubytek potrafi szybko zamienić się w duże pęknięcie, w kształcie gwiazdki lub półksiężyca. Taka usterka może już tylko kwalifikować pękniętą szybę do wymiany. Jeśli zatrzyma nas policja do kontroli, funkcjonariusz może zatrzymać dowód rejestracyjny. Sprawdzamy, w jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem, bez wydawania fortuny na naprawę.

Reklama

Po zauważeniu uszkodzenia na szybie, trzeba jak najszybciej to miejsce kawałkiem przezroczystej taśmy. Wszystko po to, żeby uchronić ubytek przed nagromadzeniem się zanieczyszczeń. To bardzo istotne, ponieważ może skutecznie utrudnić, a nawet uniemożliwić regenerację szyby.

Kiedy naprawa, a kiedy wymiana przedniej szyby?

Warto pamiętać, że naprawa szyby jest możliwa tylko wtedy, gdy średnica uszczerbku wynosi nie więcej niż 22-24 mm. Jest to wielkość porównywalna do monety o nominale 5 złotych. Kolejnym warunkiem jest umiejscowienie uszkodzenia - nie może być bliżej niż 10 cm od krawędzi szyby.

Przednie szyby montowane w nowych samochodach są zwykle laminowanie, co sprawia, że powstają na nich liniowe pęknięcia lub odpryski. Do naprawy jest stosowana żywica, która pozwala zachować ok. 90 procent wytrzymałości szyby. Żywica ma inną strukturę niż szkło, przez co inaczej załamuje światło. Zatem miejsce naprawy będzie widoczne, ale nie powinno wpływać na komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania samochodu.

Może się zdarzyć, że podczas naprawy dojdzie do dalszego rozprzestrzenienia się pęknięcia. Wtedy będzie konieczna wymiana przedniej szyby na nową.

Jak wygląda naprawa pękniętej szyby w samochodzie?

Naprawa ubytku w przedniej szybie zwykle trwa kilkadziesiąt minut. Po ocenie miejsca uszkodzenia, przeprowadza się czyszczenie, a następnie wypełnienie uszkodzonego punktu na przedniej szybie.

Po nałożeniu i utwardzeniu kompozytu, miejsce jest szlifowane i na koniec polerowane. Zwykle taka usługa kosztuje około 100-200 złotych brutto. Niektóre warsztaty naprawcze oferują likwidację liniowych pęknięć, ale trzeba mieć świadomość, że skuteczność takiego zabiegu jest bardzo niska. Tego typu pęknięcie ma charakter postępowy. Na dodatek uszkodzenie nie może przekroczyć 10 cm.

Taką naprawę warto zlecić specjalistycznemu warsztatowi, ale na rynku są dostępne zestawy umożliwiające przeprowadzenie operacji w domowych warunkach.  

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy