Jazda podczas letniej wichury. Jak robić to bezpiecznie?

Letnia aura sprzyja powstawaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Porywiste wiatry mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Postępujące od wielu lat zmiany klimatu sprawiają, że niektóre zjawiska atmosferyczne stają się bardziej ekstremalne i nieprzewidywalne. Coraz częściej w naszym obszarze geograficznym występują trąby powietrzne i gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu. Latem występują porywiste wiatry i wichury, które mogą spowodować duże zagrożenie podczas jazdy.

Jazda podczas wichury - sprawdź pogodę

Zanim wybierzemy się w dłuższą podróż samochodem, warto sprawdzić prognozę pogody i zwrócić uwagę na zagrożenia związane z występowaniem mocnego wiatru. Występują trzy progi zagrożeń związane z tym zjawiskiem atmosferycznym: żółty (umiarkowany), pomarańczowy (duży), czerwony (bardzo duży). W przypadku występowania na trasie naszego przejazdu dwóch ostatnich stopni - warto zweryfikować plan podróży, a nawet zrezygnować z jazdy samochodem.

Reklama

Jak wiatr wpływa na jazdę samochodem?

Mocny wiatr na trasie może powodować wiele utrudnień, ale wszystko zależy od jego kierunku. Bardzo duży wpływ na intensywność zjawiska mają gabaryty samochodu. Znacznie trudniej prowadzi się duże SUV-y i vany. Z kolei nisko osadzone samochody sportowe dużo lepiej radzą sobie z podmuchami silnego wiatru.

Najniebezpieczniejszy jest wiatr boczny, ponieważ potrafi doprowadzić do zepchnięcia samochodu z drogi lub pasa jazdy. W ekstremalnym wydaniu mocny wiatr może nawet przewrócić pojazd. Jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarówek i samochodów dostawczych, ale taki wiatr może mocno utrudnić jazdę motocyklem. Najbardziej daje się we znaki na otwartych przestrzeniach, mostach, a także wyjazdach zza dużych budynków czy ekranów akustycznych.

Wiatr przedni jest mniej groźny niż boczny. Przede wszystkim spowalnia jazdę poprzez zwiększanie oporu powietrza, przez co zwiększa się zużycie paliwa. Przedni wiatr jest bardzo problematyczny dla użytkowników samochodów elektrycznych. Dodatkowe opory powietrza skutecznie obniżają zasięg pojazdu.

Wiatr tylny pcha samochód do przodu. W teorii może wspomagać jazdę, pozwalając na lepsze przyspieszenie, ale w praktyce stanowi dodatkowe zagrożenie. W dużych i ciężkich pojazdach może znacznie wydłużyć drogę hamowania.

Jak prowadzić samochód podczas wichury?

Jazda samochodem podczas silnego wiatru wymaga od kierowcy większego skupienia. Warto w takiej sytuacji zachować większą czujność i być przygotowanym na silniejsze podmuchy, które mogą utrudnić jazdę. Oprócz tego warto zastosować kilka porad, które ułatwią jazdę.

Prowadząc samochód podczas wichury warto zmniejszyć prędkość. Jadąc wolniej można łatwiej zareagować na wydarzenia na drodze. Trzeba mieć na uwadze, że w każdej chwili na jezdni może się pojawić powalone drzewo lub gałąź. Mniejsza prędkość zmniejsza ryzyko wypadnięcia z drogi podczas silnego, bocznego podmuchu wiatru. Przy okazji warto rozważyć zwiększenie odległości od pojazdu jadącego przed nami. Mamy wtedy więcej czasu na reakcję w przypadku zagrożenia.

Jedną z kluczowych kwestii jest trzymanie kierownicy. Warto zapewnić sobie mocny chwyt obiema rękami, żeby w sprawnie zareagować na zmianę toru jazdy w razie mocnych podmuchów lub gdyby na jezdni pojawiły się niespodziewane przeszkody. Warto być na to przygotowanym podczas wjazdu na most lub odsłonięte odcinki drogi. Może być wtedy konieczna delikatna korekta toru jazdy, żeby nie wyjeżdżać poza swój pas.

W czasie silnych podmuchów wiatru trzeba zwracać większą uwagę na osoby poruszające się na jednośladach. Rowerzyści i motocykliści są dużo bardziej narażeni podmuchy wiatru. Dlatego podczas wyprzedzania należy zachować odpowiednio większą odległość.

Jeśli podczas jazdy podmuchy wiatru będą zbyt mocne i poczujemy, że zagrożenie jest zbyt duże - warto rozważyć zjazd na stację benzynową lub parking. W takiej sytuacji odradzamy zatrzymywanie się niedaleko drzew, słupów lub billboardów, które mogą zostać łatwo porwane przez porywisty wiatr. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama