Jak jeździć autem, gdy jest śnieg i mróz? Zimowe problemy kierowców

Zima to najtrudniejsza pora roku dla kierowców. Trudne warunki pogodowe sprawiają, że nie tylko jazda jest wyzwaniem, ale także odpowiednia pielęgnacja auta, Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z popularnymi problemami z autem. Niech mróz i śnieg nie sprawią, że twój samochód po zimie będzie w gorszym stanie.

Zima w Polsce jest trudną porą roku szczególnie dla kierowców i ich aut. Sprawdź, w jaki sposób możesz sprawić, że będzie ona przyjemniejsza. 

Mandat za nieodśnieżony samochód

Jazda nieodśnieżonym autem jest wyjątkowo nieodpowiedzialna. Śnieg i lód, które na nim osiadają, mogą spaść w trakcie jazdy, przeszkadzając innym użytkownikom ruchu. Nieodśnieżone i pokryte lodem szyby znacznie ograniczają widoczność kierowcy, co może prowadzić do wypadku.

Obecnie za jazdę nieodśnieżonym autem oraz za odśnieżenie go w sposób niechlujny grozi mandat do 3 tysięcy złotych. Dlatego warto się upewnić, że przed wyruszeniem w trasę dokładnie usuniemy śnieg z dachu, maski i bagażnika. Natomiast reflektory, lusterka oraz szyby nie mogą być pokryte lodem, ani śniegiem.

Reklama

Zamarznięte i zaparowane szyby

Najlepszym sposobem na zaparowane i zamarznięte szyby jest ciepły nawiew w samochodzie. Jego użycie pozbawi nas ryzyka zarysowania szyb samochodu skrobaczką. Jeśli szyby parują, warto również na moment uchylić okno. Kumulująca się we wnętrzu auta wilgoć szybko odparuje, a my pozbędziemy się szybko problemu i złej widoczności.

Jeśli zależy nam na szybkim rozwiązaniu, możemy zainwestować w odmrażacz do szyb, który znajdziemy praktycznie na każdej stacji benzynowej. Jego zaletą jest to, że możemy go używać nie tylko w przypadku szyb.

Problem z zamarzniętym zamkiem w aucie

Problem z zamarzającym zamkiem w aucie jest dość popularny i bardzo łatwo mu zapobiec. Z biegiem czasu zamek może tracić szczelność, a w wyniku opadów śniegu lub deszczu do jego wnętrza może wkradać się wilgoć. To właśnie ona stanowi przyczynę kłopotu.

Jeśli chcemy uchronić się przed zamarzającym zamkiem w aucie, przed nadejściem niskich temperatur warto go nasmarować. Obecnie na rynku jest dużo preparatów do smarowania oraz konserwacji zamków. Warto w nie zainwestować, ponieważ użycie przypadków olejów i substancji może przyczynić się do zalepienia zamku i dalszych problemów z otwarciem auta.

Zamarznięte uszczelki w samochodzie

Wnikająca do auta wilgoć może przyczyniać się nie tylko do kłopotów z zamkiem, ale także z uszczelkami, przez co otworzenie drzwi podczas przymrozku może być niemożliwe lub ciężkie.

Mocne ciągnięcie za zablokowane przez mróz drzwi może prowadzić do uszkodzenia uszczelek. Dlatego lepiej jest na początku sprawdzić, czy wszystkie drzwi są zablokowane. Może się okazać, że wejście do auta możliwe jest przez siedzenie pasażera. W takiej sytuacji warto wejść do środka, odpalić samochód i pozwolić mu się rozgrzać.

Jeśli sposób nie jest możliwy, warto spróbować delikatnie ostukać drzwi dookoła, aby rozkruszyć kryształki lodu. Sprawdzi się również odmrażacz do szyb, którym możemy spryskać szczelinę. Natomiast jeśli samochód stoi w garażu, w którym mamy dostęp do prądu, pomocna może się nawet okazać suszarka do włosów.

Zamarznięte spryskiwacze

Jeśli zauważymy, że spryskiwacze w naszym aucie zamarzły, mamy do wyboru dwa sposoby poradzenia sobie z tym problemem. Pierwszym z nich jest odstawienie auta do ciepłego miejsca. Może to być warsztat samochodowy lub garaż. Po 1-2 godzinach płyn powinien się rozmrozić, a spryskiwacze ponownie będą działać.

Drugim sposobem, który popularny jest wśród starszych i doświadczonych kierowców, jest dolanie do zbiorniczka na płyn alkoholu technicznego lub denaturatu. Przez to, że zamarza on w niższych temperaturach niż płyn do spryskiwaczy, może szybko poradzić sobie z odblokowaniem przewodów i dysz samochodu.

Termin zmiany opon na zimowe

Zmiana opon na zimowe jest zabiegiem koniecznym w kontekście utrzymania bezpieczeństwa na drodze. Nie da się wskazać konkretnej daty, w której najlepiej to zrobić. Czynnikiem, który należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jest pogoda. Kiedy zauważymy, że średniodobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7 st. C to znak, że opony trzeba wymienić.

Warto również zwrócić uwagę na porę dnia, podczas której się poruszamy. Rano i w nocy jest ona niższa, dlatego jeśli jeździmy wtedy autem, może się okazać, że wymiana opon będzie konieczna wcześniej.

Mycie auta na mrozie

W okresie zimowym nagromadzenie błota, piasku oraz soli na drogach sprawia, że pojazdy bardzo szybko się brudzą. Auto niemyte przez całą zimę zbiera zabrudzenia. Karoseria narażona jest przez to na zniszczenia i zarysowania. Zwiększa się również ryzyko pojawienia się rdzy. Auto zimą warto regularnie czyścić.

Należy jednak pamiętać o tym, że musimy się wstrzymać z czyszczeniem samochodu, kiedy panują temperatury poniżej zera. Na mrozie woda szybko przymarza na powierzchni samochodu, a przez to wnika w szczeliny i uszkadza lakier i uszczelki. Z tego powodu należy wstrzymać się z myciem auta do momentu, aż temperatury będą bardziej sprzyjające.  

Zobacz także:

Pogoda wmieszała się w wojnę. Obie strony mocno to odczuły

IMGW wydał ostrzeżenia. Atak zimy w kilku regionach Polski. Spadnie nawet 25 cm śniegu

Śnieg, mróz i zimy stulecia w Polsce. Zostały tylko zdjęcia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima na drogach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama