Polskie drogi

Na autostradzie leżał gigantyczny kontener. Tragedia wisiała na włosku

Do prawdziwie zaskakującego zdarzenia doszło na autostradzie A1 w okolicach Grudziądza. Lokalni policjanci otrzymali zawiadomienie, że na drodze leży potężny kontener. Ładunek spadł z naczepy przejeżdżającej ciężarówki.

Wielki kontener na autostradzie A1

Na kierowców przejeżdżających jednym z odcinków autostrady A1 w okolicach Grudziądza czekała nie lada niespodzianka. Na jednym z pasów drogi w kierunku Łodzi leżał bowiem 6-metrowy kontener. Nieoświetlony ładunek stanowił gigantyczne zagrożenie dla ruchu drogowego, zwłaszcza, że do zdarzenia do doszło w późnych godzinach nocnych. Na szczęście kontener spadł tak, że znajdował się na pasie awaryjnym, inaczej zapewne doszłoby do tragedii.

Kierowca ciężarówki okazał się pijany

Gdy policjanci zabezpieczali miejsce upadku kontenera, podjechał do nich 55-letni kierowca ciężarowej Scanii. Mieszkaniec powiatu mławskiego oświadczył, że zauważył brak ładunku, zawrócił w Lisewie i rozpoczął ponowny przejazd od Kopytkowa w celu odnalezienia swojej zguby. Podczas rozmowy z kierowcą policjanci wyczuli od niego silną woń alkoholu.

Reklama

Mężczyzna został przebadany alkomatem, a wynik testu wskazał na blisko 1,3 promila w wydychanym powietrzu. W tej sytuacji policjanci zatrzymali kierowcy uprawnienia. Za przewóz źle zabezpieczonego kontenera, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i spowodowanie zdarzenia drogowego grozi mu grzywna i kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Transport ładunków. Co mówią przepisy?

W nawiązaniu do powyższego zdarzenia warto przypomnieć podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków. Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:

  • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
  • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, nie naruszał stateczności pojazdu, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
  • Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
  • Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
  • Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednie przewożenie ładunku często jest przyczyną poważnych wypadków, które kończą się w sądzie wyrokiem, a nie tylko mandatem. Na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, Policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grudziądz | Ładunek | waga ciężka | pijani kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama