Więzienie za wymianę opon? Dziura w polskim prawie

Koniec marca tradycyjnie oznacza w Polsce początek kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych i u sprzedawców ogumienia. Mało kto ma świadomość, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, montaż w samochodzie niewłaściwych opon skutkować może karą pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Nie chodzi o głębokośc bieżnika, czy stosowanie tych samych opon na każdej osi. Zarówno wulkanizator, jak i właściciel pojazdu, teoretycznie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności na mocy artykułu 306a Kodeksu Karnego.

Do więzienia za wymianę opon? Jest taki przepis

Na nietypowy problem wskazuje Stowarzyszenie Prawników Rynku Motoryzacyjnego (SPRM). W 2019 r. do Kodeksu karnego dodano przepis, który miał na celu zatrzymanie cofania liczników samochodowych. Jego istnienie zdecydowanie ma sens, bo zdaniem części ekspertów, patologicznym zjawiskiem "optymalizowania przebiegów" objętych może być nawet 65 proc. sprzedawanych w Polsce samochodów używanych. Co mówi wspomniany artykuł?

Reklama

Prawnicy z SPRM zwracają uwagę, że z woli ustawodawcy prawnokarną ochroną objęty jest już sam fakt prawidłowego wskazania drogomierza w pojeździe. By popełnić przestępstwo nie trzeba więc go cofać.

Jakie kary za cofanie licznika w 2024 roku

Szczęśliwie jak na razie nikt nie trafił w Polsce do więzienia za wymianę kół na takie, których rozmiar może fałszować wyniki drogomierza. Zgodnie z polskim prawem istnieje możliwość zgłoszenia takich przypadków. Warto również zauważyć artykuł 304 Kodeksu Postępowania Karnego, który nakłada "społeczny obowiązek" na każdego obywatela informowania o przestępstwach. Teoretycznie, jako świadkowie wymiany opon w rozmiarze niezgodnym z zaleceniami producenta, powinniśmy poinformować organy ścigania o popełnieniu przestępstwa.

Prawnicy dodatkowo zalecają, aby osoby, które nabyły samochód z cofniętym licznikiem, nie podejmowały samodzielnych działań w celu przywrócenia poprawnych wskazań, jeśli wizyta w Autoryzowanym Serwisie Samochodowym (ASO) ujawniła manipulację licznikiem.

Dodatkowo, prawnicy zaznaczają, że nie ma prawnego obowiązku informowania kogokolwiek o odkryciu manipulacji licznika w naszym samochodzie. Jednakże prawo nakłada na nas obowiązek informowania potencjalnego nabywcy o tej kwestii podczas sprzedaży pojazdu. Nieuczynienie tego może stanowić przestępstwo oszustwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wymiana opon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy