Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Znak drogowy A–5 powinien znać każdy kierowca, podobnie jak zasadę, która obowiązuje na oznaczonych nim drogach. W Polsce licznie występują skrzyżowania równorzędne. Mimo to nie każdy jest pewien, kto ma pierwszeństwo przejazdu. Co to jest skrzyżowanie równorzędne i co oznacza zasada prawej ręki?

Co to jest skrzyżowanie równorzędne? Pamiętaj o znaku drogowym A–5

Aby zrozumieć, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym, należy poznać, co kryje się pod tym pojęciem. Skrzyżowanie równorzędne jest oznaczone znakiem A-5. Ma kształt trójkąta ostrzegawczego, czerwoną obwódkę i żółte tło, na którym znajduje się czarny symbol skrzyżowania. Dzięki temu znak jest bardzo dobrze widoczny i pozwala kierowcy dostrzec go nawet w niesprzyjających warunkach.

Znak drogowy A-5 umieszcza się w obszarze zabudowanym, w sytuacjach, gdzie układ dróg może sugerować inne zasady pierwszeństwa. Często jest montowany w miejscach, gdzie skrzyżowanie jest słabo widoczne. Na skrzyżowaniu równorzędnym należy się kierować szczególną ostrożnością, a wyprzedzanie jest zabronione.

Reklama

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym i zasada prawej ręki

Zasady panujące na skrzyżowaniu równorzędnym nie są skomplikowane, aczkolwiek wielu kierowców ma problem, aby stwierdzić, kto ma pierwszeństwo przejazdu.

Na skrzyżowaniu równorzędnym nie ma ani znaków (oprócz A-5, który je oznacza), ani sygnalizacji świetlnej. Obie drogi mają taką samą ważność, a pierwszeństwo jest wyznaczane za pomocą zasady prawej ręki. Co to oznacza?

Zasada prawej ręki polega na tym, że kierowca zbliżający się do skrzyżowania równorzędnego ma zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować sytuację na drodze. W przypadku, gdy na skrzyżowaniu po jego prawej stronie pojawi się samochód, kierowca ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast, jeśli chce skręcić w lewo, musi przepuścić również samochód jadący z na przeciwka - na wprost oraz skręcający w prawo.

Odstępstwem od zasady prawej ręki jest ustępowanie pierwszeństwa pojazdom szynowym i uprzywilejowanym. Pierwszeństwo w takim miejscu mają policja, straż pożarna i ambulans. W następnej kolejności tramwaj i dopiero na końcu inni uczestnicy ruchu drogowego.

Zobacz także:

Zapaliła ci się ta nietypowa kontrolka? Możesz mieć kosztowny problem

Stłuczka lub wypadek na zagranicznych wakacjach to koszmar. Co robić?

Czy można jeździć na oponach zimowych latem? Jakie są przepisy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | zasada prawej ręki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy