GP Malezji: Kubica tuż za podium! Dublet Red Bulla!

Robert Kubica zajął 4. miejsce w wyścigu o Grand Prix Malezji, rozegranym na torze Sepang. Trzecia eliminacja mistrzostw świata Formuły 1 zakończyła się wspaniale dla zespołu Red Bull Racing.

Grand Prix Malezji wygrał Niemiec Sebastian Vettel. Na drugim miejscu zawody ukończył jego kolega z zespołu Australijczyk Mark Webber. Na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Nico Rosberg z teamu Mercedes.

Kubica, który tydzień temu w Melbourne był 2., tym razem nie stanął na podium, ale może zaliczyć wyścig w Malezji do udanych, a co ważne Polak zdobył kolejne ważne punkty. Na Sepang Kubica obchodził mały jubileusz. Krakowianin po raz 60. wziął udział w wyścigu Grand Prix.

Sobotnie kwalifikacje, które przeprowadzone były w ulewnym deszczu, zakończyły się sensacyjnie. Mistrzowie świata z ostatnich dwóch lat, Brytyjczycy Jenson Button i Lewis Hamilton (obaj McLaren) oraz lider klasyfikacji tegorocznej rywalizacji Hiszpan Fernando Alonso (Ferrari), ruszyli z niemal z samego końca stawki (kolejno: 17., 20. i 19. miejsce).

Najlepszą pozycję startową miał Webber. Kubica w deszczowych kwalifikacjach poradził sobie bardzo dobrze i ruszył do niedzielnego wyścigu z trzeciej linii. Polak świetnie wystartował i szybko awansował o dwa "oczka". Nasz jedynak w Formule 1 próbował wyprzedzić Rosberga, ale Niemiec skutecznie się obronił.

Na starcie trochę zaspał Webber, a wykorzystał to jego kolega z zespołu Vettel. Niemiec objął prowadzenie i jak się później okazało, nie oddał go już do końca. Vettela wreszcie opuścił pech, który towarzyszył mu w dwóch pierwszych wyścigach sezonu. Kierowca Red Bulla z powodu awarii bolidu nie wygrał wyścigu o Grand Prix Bahrajnu, a tydzień temu w Melbourne nie ukończył rywalizacji.

Samochody teamu Red Bull pewnie prowadziły od początku do końca. Kubica z Rosbergiem stoczyli walkę o 3. miejsce. Na 22 okrążeniu Polak zjechał na zmianę opon. Mechanicy Renault spisali się znakomicie i była szansa, że dzięki temu krakowianin może wyprzedzić Rosberga. Niemiec zjechał do alei serwisowej na następnym okrążeniu, a jego mechanicy swoją pracę wykonali bez zarzutu. Rosberg wrócił na tor tuż przed Kubicą. I taka kolejność utrzymała się do końca wyścigu.

Słowa uznania należą się Hamiltonowi, który przebił się z 20. miejsca na starcie na 6. na mecie. Podobnym wyczynem popisał się Massa. Brazylijczyk w kwalifikacjach zajął 21. miejsce, a finiszował tuż za Hamiltonem.

Rozgoryczony może być drugi z kierowców Ferrari Alonso. Dwukrotny mistrz świata na przedostatnim okrążenia przed metą przypuścił atak na jadącego przed nim Jensona Buttona. Brytyjczyk z McLarena skutecznie się obronił, a z bolidu Alonso nagle zaczął wydobywać się gęsty dym i Hiszpan musiał zjechać z toru. Ponieważ jednak przejechał ponad 90 procent wyścigu został sklasyfikowany, ale na 13. pozycji i nie powiększył swojego dorobku punktowego.

Pecha miał także kolega Kubicy z zespołu Witalij Pietrow. Rosjanin nie ukończył trzeciego wyścigu z rzędu. Podobny los spotkał m.in. siedmiokrotnego mistrza świata Michaela Schumachera (Mercedes).

W klasyfikacji generalnej kierowców nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Alonso zastąpił Massa. Kubica z dorobkiem 30 punktów sklasyfikowany jest na 7. miejscu.

Kolejny wyścig Formuły 1 odbędzie się 18 kwietnia w Szanghaju, a kierowcy będą rywalizować o Grand Prix Chin.