Inflacja zmienia ceny nowych aut, czy używane też zyskują na wartości?

Decydując się na zakup samochodu najczęściej najpierw zastanawiamy się nad nabyciem nowego pojazdu z salonu. Jednak coraz większa rzesza kierowców decyduje się na samochody używane. Wynika to nie tylko z tego, że cena jest wówczas dużo bardziej atrakcyjna, ale także z praktycznego wyboru. Samochody kupowane od dealera osiągają obecnie niebotyczne kwoty, a tak naprawdę niewiele używany model z drugiej ręki możemy nabyć w o wiele niższej cenie i w doskonałym stanie. Czy inflacja ma wpływ na to, jakie auto warto rozważyć?

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę kupując samochody osobowe
  • gdzie kupić dobrej jakości samochody używane
  • czy inflacja ma wpływ na ceny nowych samochodów

Jak wiadomo rynek samochodów osobowych w Polsce jest spory i jak do tej pory prężnie się rozwijał. Jednak można go podzielić na dwa główne sektory: po pierwsze na rynek nowych pojazdów, po drugie - rynek samochodów używanych. Jeśli chodzi o te pierwsze, na auta prosto z salonu decydują się nie tylko najbogatsi nabywcy, których stać na opłacenie nowych modeli. Są one również często kupowane przez przedsiębiorców w leasingu. Samochody używane cieszą się dużym zainteresowaniem rzeszy klientów, którzy nie chcą przepłacać za najnowsze wersje, lub mają nieco mniejsze zasoby finansowe. Jeśli chodzi o auta z drugiej ręki przekazane do sprzedaży należy uważnie przyglądać się temu, co jest nam oferowane na rynku. Nie wszystkie używane samochody osobowe nadają się do zakupu w swojej cenie, a sporo z nich jest w fatalnym stanie technicznym.

Sprawdzone auta używane - jak wybrać model dobrej jakości i nie przepłaci?

Decydując się na zakup używanego samochodu warto udać się do komisu, czy też dealera, który ma w swojej ofercie modele odkupione lub pozostawione w rozliczenie. Tak czy inaczej, warto żeby sprzedawca miał dobrą opinię innych klientów. Najważniejsze jest to, aby kupić używany samochód z pewnego źródła. Auto powinno posiadać wszystkie odpowiednie dokumenty zezwalające na dopuszczenie go do ruchu drogowego w naszym kraju. Nie warto kupować samochodów w najniższej cenie, które będą wymagać od nas dużego wkładu na późniejsze naprawy. Najczęściej okazuje się, że jest to kompletnie nieopłacalne ponieważ dodatkowe wydatki mogą stanowić równowartość kwoty, którą musielibyśmy zapłacić za lepszy model. Jeśli chodzi o samochody używane, warto zwracać uwagę nie tylko na markę czy kolor samochodu, a przede wszystkim na jego stan techniczny oraz przebieg kilometrów. Nim kupimy jakikolwiek egzemplarz, warto poprosić o ekspertyzę zaufanego mechanika, który powie nam czy dany samochód rzeczywiście wart jest swojej ceny. Na kwotę zakupu ma również wpływ marka, model oraz wyposażenie jakie posiada samochód, czyli klimatyzacja, poduszki powietrzne, ABS, dodatkowe światła, tapicerka skórzana, wszelka elektronika i inne. Kupując samochód ze źródła godnego zaufania będziemy mieli pewność, że nabyliśmy egzemplarz, który w późniejszych latach nie sprawi żadnego kłopotu i nie będziemy musieli wydawać dodatkowych funduszy na naprawy lub zakup nowych części.

Czy warto kupować samochody używane z zagranicy?

Jeśli chodzi o samochody używane kupowane poza granicami naszego kraju dobrze jest korzystać z usług profesjonalnych firm, które specjalizują się w sprowadzaniu aut. Samochody używane nabyte poza granicami Polski często są egzemplarzami o lepszym wyposażeniu, ale jednocześnie w takiej sytuacji możemy mieć nieco trudności ze stwierdzeniem ich faktycznego stanu technicznego. Pominąwszy cenę, która może być dla nas bardzo atrakcyjna, warto dobrze przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest kupowany przez nas pojazd. Jest to ważne dlatego, że po sprowadzeniu samochodu stosowny urząd będzie od nas wymagał odpowiednich dokumentów stwierdzających, że auto jest sprawne i na tej podstawie zostanie on dopuszczony do ruchu drogowego. Stan techniczny będzie również istotny przy ubezpieczeniu OC, które jest obowiązkowe dla posiadacza samochodu. Jeśli zakupiony model nie spełnia odpowiednich norm technicznych, koszt ubezpieczenia OC (szczególnie w przypadku młodego kierowcy) może być wielokrotnie większy. Nabycie nowego pojazdu warto jest rzetelnie przemyśleć i podjąć decyzję z rozwagą. Pierwszym krokiem powinno być przejrzenie proponowanych ofert i sprecyzowanie naszych oczekiwań, a dopiero potem dokonanie konkretnego zakupu.

Inflacja, a samochód używany. Czy samochody osobowe zyskują na wartości podczas wzrostu cen?

Wraz ze wzrostem inflacji ceny nowych samochodów przyjmują astronomiczne wartości. Dochody ludzi natomiast nie podnoszą się tak szybko (lub wcale), co sprawia że coraz mniej osób może sobie pozwolić na auto prosto z taśmy produkcyjnej. W dodatku rosnące koszty produkcji i problemy z dostawami części powodują, że na nowe modele trzeba czekać nawet rok. A jak się ma sytuacja z samochodami używanymi?

Okazuje się, że sytuacja jest podobna. Pandemia oraz ograniczona podaż nowych aut wraz z inflacją sprawiły, że samochody używane systematycznie drożeją. Brak nowych aut na rynku sprawia, że te używane są bardziej poszukiwane. Dodatkowo zmniejsza się liczba transakcji, ponieważ ludzie nie kupując nowych modeli, jednocześnie wstrzymują się ze sprzedażą swoich starych pojazdów. Dlatego, jeżeli nie potrzebujemy obecnie samochodu, warto poczekać z kupnem, aż sytuacja się ustabilizuje. Z drugiej strony, jeżeli mamy niepotrzebny samochód, warto pomyśleć o jego sprzedaży, gdyż możemy na nim zarobić więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

 Artykuł sponsorowany

 

.