Felgi aluminiowe z dużą niedowagą – optymalizacja kół

W świecie motoryzacji, precyzja i efektywność każdego komponentu pojazdu mają kluczowe znaczenie dla wydajności i bezpieczeństwa. Jednym z fundamentalnych, choć często niedocenianych, procesów jest optymalizacja kół. Proces ten, w którym główna rolę odgrywa wyważanie, nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale również przyczynia się do dłuższej żywotności opon oraz innych części zawieszenia. Dotyczy to w szczególności popularnych obecnie aut elektrycznych, które wymagają precyzyjnego przeważenia. Zgodnie z zalecaniami producentów nawet kilka razy do roku.

Optymalizacja opony względem felgi - jaki ma cel?

W rzeczywistości wyważanie kół jest równie ważne w samochodach elektrycznych, jak w pojazdach z silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne charakteryzują się innym rozkładem masy i większą masą z powodu ciężkich baterii, co wpływa na zawieszenie oraz dynamikę pojazdu.

  • Ochrona zawieszenia i komponentów: Niewyważone koła mogą powodować nadmierne obciążenie zawieszenia, łożysk, a nawet napędu samochodu elektrycznego. W samochodach elektrycznych, gdzie napęd może być bardziej skomplikowany i droższy w naprawie niż w pojazdach spalinowych, jest to szczególnie ważne.
  • Komfort i stabilność jazdy: Wyważenie kół zapewnia płynniejszą jazdę przez minimalizację drgań. Jest to szczególnie ważne w samochodach elektrycznych, które są cichsze od swoich spalinowych odpowiedników; wszelkie drgania są bardziej wyczuwalne i mogą być postrzegane jako zmniejszenie jakości jazdy.
  • Efektywność energetyczna: Samochody elektryczne czerpią energię z baterii, więc wszelkie elementy wpływające na opory toczenia, takie jak niewyważone koła, mogą zmniejszyć zasięg pojazdu. Prawidłowe wyważenie kół pomaga w optymalizacji zużycia energii.
  • Ochrona opon: Niewyważone koła mogą prowadzić do nierównomiernego zużycia opon, które w samochodach elektrycznych mogą się zużywać szybciej z powodu większej masy pojazdu i momentu obrotowego dostępnego od razu przy ruszaniu. Regularne wyważanie kół pomaga przedłużyć żywotność opon.
  • Bezpieczeństwo: Drgania spowodowane przez niewyważone koła mogą wpływać na kontrolę pojazdu, szczególnie przy wyższych prędkościach, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Samochody elektryczne mogą wymagać szczególnej uwagi ze względu na ich unikalne cechy konstrukcyjne i dynamiczne zachowanie, co czyni wyważanie kół ważną częścią ich konserwacji.

Jak prawidłowo wyważyć koła

Wyważanie kół jest procesem, który równomiernie rozkłada masę koła i opony, umożliwiając pojazdowi płynną i stabilną jazdę. Przy stosowaniu optymalizacji znacznie zmniejszamy ilość użytych ciężarków potrzebnych do wyważania całego koła. W praktyce, nawet najdrobniejsza niezgodność w rozkładzie masy może prowadzić do drgań, niepotrzebnego zużycia opon oraz zwiększonego obciążenia komponentów zawieszenia. Z tego względu, optymalizacja kół poprzez ich precyzyjne wyważanie jest niezbędna zarówno w kontekście utrzymania efektywnej i bezpiecznej jazdy, jak i zapewnienia długoterminowej wydajności pojazdu. Pamiętajmy, że felgi aluminiowe, jak i opony posiadają niedowagę oraz odchylenia. Dopuszczalna tolerancja wg specjalisty P. Kamila, pracownika LadneFelgi.pl dla felg aluminiowych wynosi 0,6 mm bicia promieniowego oraz 0,6 mm bicia osiowego.  

Wyważanie kół z testem drogowym

Wyważarki, będące jednymi z najbardziej zaawansowanych na rynku, są przede wszystkim zaprojektowane do precyzyjnego wyważania kół poprzez identyfikację miejsc nierównomiernego rozkładu masy na kole i oponie. Głównym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie, że koło obraca się bez wibracji, co jest kluczowe dla komfortu jazdy, trwałości opony i ogólnej wydajności pojazdu.

Funkcja "testu drogowego" w niektórych modelach wyważarek odnosi się do symulacji warunków jazdy, aby ocenić, jak koło będzie się zachowywać podczas rzeczywistego użytkowania. Pozwala to na dokładniejsze wyważenie koła poprzez identyfikację nawet subtelnych wibracji, które mogą nie być widoczne podczas standardowego procesu wyważania.

Technologie używane przez specjalistyczne wyważarki mogą obejmować różne zaawansowane funkcje, takie jak pomiar nierównowagi statycznej i dynamicznej, diagnostyka bicia osiowego, bicia promieniowego oraz inne specjalistyczne techniki, które poprawiają dokładność wyważenia. Pomimo ich zaawansowania, bezpośrednie badanie twardości opony leży poza zakresem typowych funkcji wyważarek kół.

Ile kosztuje optymalizacja koła?

Optymalizacja opony względem felgi powinna stanowić standardową procedurę wykonywaną przy każdej sezonowej zmianie opon. W rzeczywistości nie zawsze jest na to czas, z związku z czym pracownicy zakładów wulkanizacyjnych często pomijają ten ważny krok. Przykleją długie paski odważników zwalając na słabej jakości produkt, który w dzisiejszych czasach kupujemy online.

Optymalizacja opony względem felgi może być usługą gratisową realizowaną w ramach sezonowej wymiany opon, ale można spotkać się też z dodatkową opłatą za to - w granicach od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Mimo wszystko należy rozważyć ten dodatkowy wydatek, gdyż wpłynie to nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo oraz ekonomiczność samochodu. Na taki dodatkowy zabieg warto zdecydować się przy każdej wymianie opon przed rozpoczęciem sezonu. Generalnie, dla większości pojazdów, wyważanie kół jest zalecane co 10 do 20 tys. kilometrów.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy