Amortyzacja samochodu w firmie – wszystkie najważniejsze kwestie, o których jako przedsiębiorca musisz wiedzieć!

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pojazdu firmowego do ewidencji środków trwałych, mogą dzięki temu uzyskać spore korzyści. Sprawdźmy, co to jest amortyzacja samochodu i o czym warto pamiętać, decydując się na to rozwiązanie.

Co to jest amortyzacja samochodu?

Jeżeli prowadzisz firmę i planujesz zakup pojazdu - osobowego lub o innym przeznaczeniu - masz do dyspozycji kilka modeli finansowania. Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing operacyjny, który umożliwia zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu kolejnych rat leasingowych. Również przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na nabycie auta i wprowadzenie go do majątku firmy, mogą jednak uzyskać spore korzyści.

W takiej sytuacji masz możliwość amortyzacji środka trwałego. Samochód nie jest oczywiście jedynym urządzeniem, które może być w ten sposób rozliczane: możesz amortyzować również inne środki trwałe, na przykład maszyny wykorzystywane w procesie produkcji czy elektronikę. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości jest to systematyczne i planowe rozłożenie wartości początkowej na ustalony okres. W pewnym uproszczeniu co miesiąc możesz więc dokonywać odpisu proporcjonalnej części wartości auta.

Kiedy amortyzacja samochodu w firmie jest możliwa?

Skorzystanie z tej opcji jest możliwe w kilku scenariuszach. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje.

Kiedy możliwe będzie amortyzowanie samochodu? W świetle art. 22a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych środek trwały - w tym również samochód - musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być:

  • własnością lub współwłasnością podatnika, 
  • zakupiony lub wytworzony we własnym zakresie, 
  • kompletny i zdatny do użytku, a planowany czas użytkowania musi być dłuższy niż rok,
  • wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej albo oddany do używania na podstawie np. umowy najmu czy dzierżawy. 

Amortyzacja samochodu będzie więc możliwa na przykład jeśli kupisz auto za gotówkę czy sfinansujesz je leasingiem finansowym. Więcej o amortyzacji samochodu przeczytasz w tym artykule w serwisie Firmove.pl: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/amortyzacja-samochodu-w-przedsiebiorstwie-stawki-metody-limity.

Różne metody amortyzacji samochodu

Istnieje kilka metod amortyzacji. Od tego, którą z nich wybierzesz, będzie zależeć przede wszystkim roczna stawka amortyzacji, a więc współczynnik określający, jaką część wartości początkowej pojazdu możesz rozliczyć w ujęciu rocznym. Podstawowa metoda liniowa oznacza 20% rocznej stawki - amortyzacja rozciąga się więc na okres 5 lat. W pewnych sytuacjach, na przykład jeśli pojazd jest narażony na większe zużycie, możliwe jest zastosowanie metody liniowej przyspieszonej. Stawka w wysokości 28% pozwala skrócić okres amortyzacji do 3 lat i 7 miesięcy. W przypadku aut ulepszanych lub używanych zastosowanie może znaleźć indywidualna stawka amortyzacji wynosząca do 40%.

Kiedy możliwa jest jednorazowa amortyzacja?

Amortyzacja środków trwałych - w tym również amortyzacja samochodu w firmie - nie zawsze musi rozciągać się na długi okres. W przypadku przedmiotów o wartości do 10 000 zł możliwe jest jednorazowe rozliczenie całej wartości pojazdu. Jeśli jednak wprowadzasz do majątku firmy samochód ciężarowy i jesteś małym podatnikiem VAT lub rozpoczynasz działalność, do Twojej dyspozycji jest jednorazowa amortyzacja w ramach pomocy de minimis, która zakłada limit w wysokości równowartości 50 000 euro.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy