Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Samochody używane

Chcesz kupić lub sprzedać samochód? Interesujesz się pojazdami z drugiej ręki? Ten serwis powstał specjalnie z myślą o tobie! Znajdziesz w nim porady ekspertów dotyczące oceny stanu auta przed zakupem, testy samochodów używanych, rankingi niezawodności i wiele innych, ciekawych informacji.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Podatek za używane auto

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Kupując używany samochód, trzeba pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilno - prawnych. Sprawdź, jak to zrobić.

Z chwilą kupna samochodu powstaje obowiązek podatkowy, chyba że sprzedający jest płatnikiem podatku VAT, np. samochód został kupiony w komisie i dostaliśmy fakturę VAT.

Jeśli auto zostało kupione jedynie na podstawie umowy kupna - sprzedaży (czyli od osoby fizycznej), od chwili podpisania umowy kupujący ma 14 dni na zapłacenie podatku od czynności cywilno - prawnych (zwolnione z niego są osoby niepełnosprawne oraz ci kupujący, którzy za pojazd zapłacą nie więcej niż 1000 zł).

Podatek wynosi 2 proc. od wartości rynkowej pojazdu. I tu ważna uwaga: wartość to nie to samo co cena wpisana w umowie. Jeśli urzędnik uzna, że jest ona zbyt niska, może ją zakwestionować, wskazując, że np. według tabel firmy Eurotax lub publikacji Info-Ekspert, wartość rynkowa jest wyższa od ceny, w związku z czym wyższa jest podstawa opodatkowania. Nakazuje przy tym dopłacenie odpowiedniej kwoty.

Oczywiście kupujący ma prawo do odwołania się od tej decyzji np. ze względu na uszkodzenia w pojeździe, które zmniejszają jego wartość. W tym momencie urząd skarbowy powoła biegłego wyceniającego pojazd. Jeśli określona przez niego wartość auta będzie o 33 proc. wyższa od tej na umowie, to kupujący nie tylko zapłaci wyższy podatek, ale będzie musiał pokryć koszty wyceny.

Aby zapłacić podatek, należy złożyć lub przesłać do urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania, formularz PCC-3 (można go znaleźć np. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). W formularzu trzeba podać dane sprzedającego i kupującego oraz opis przedmiotu umowy, czyli samochodu.

Koniecznie trzeba pamiętać, aby deklarację podpisał także sprzedający. Z tego powodu PCC-3 powinno wypełnić się wraz z umową kupna - sprzedaży. Należny podatek można wpłacić na konto urzędu lub w jego kasie. Trzeba pamiętać, że jeśli nie dopełnimy formalności w urzędzie skarbowym, wydział komunikacji nie przerejestruje samochodu.

Podatnik, który nie ureguluje zaległego podatku, otrzyma najpierw upomnienie. Później wystawiany jest tytuł wykonawczy i rozpoczyna się egzekucja przez poborców skarbowych. Działania te mogą doprowadzić np. do zajęcia wynagrodzenia za pracę, blokady rachunków bankowych a nawet wystawienia na aukcję pojazdu.

Osoba, która nie jest w stanie opłacić podatku w ustawowym terminie, może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku lub o rozłożenie na raty.

Tekst pochodzi z tygodnika

Źródło informacji: Motor

Więcej o:
używana,
używany samochód,
auto,
podatek

Jak kupować używany cz. 1


  • Wszystkich, którzy wertują ogłoszenia w poszukiwaniu wymarzonego pojazdu z drugiej ręki, zapraszamy do naszego poradnika dotyczącego kupowania samochodu używanego. »

Jak kupować używany cz. 2


  • W poprzednim odcinku naszego poradnika podpowiadaliśmy jak w prosty sposób sprawdzić, czy auto ma wypadkową przeszłość. Tym razem skupimy się na ocenie mechanicznej kondycji pojazdu. »

Jak kupować używany cz. 3


  • W naszym cyklu poświęconym kupowaniu samochodu używanego pialiśmy już o ocenie stanu nadwozia, a także o często pomijanej sprawie właściwego interpretowania tego, co starają się nam przekazać kontrolki. »

Jak kupować używany cz. 4


  • W trzech kolejnych odcinkach cyklu "kupujemy używane" podpowiadaliśmy, jak rozpoznać czy samochód nie uczestniczył w poważnym wypadku, a także czy silnik i inne ważne podzespoły nie domagają się rychłej naprawy. »

Taniej dieslem czy na LPG?


  • Światowy kryzys finansowy wywrócił do góry nogami rynek paliw. »

Skomentuj artykuł: Samochody używane

Wasze komentarze (41)

Dodaj komentarz

~mbx -

To nie jest podatek od "auta" starego tylko PCC czyli od "czynnosci cywilno-prawnych i nalezy go uiscic w przypadku KAZDEJ transakcji o wartosci powyzej 1000 PLN - radze uwazac kupujac drogie rzezcy od osob fizycznych na allegro - mozna niezle wtopic (w przypadku "zapomnialstwa") !!! Natomiast nalezy bronic jak cnoty, ze jest to podatek od "czynnosci" a nie wartosci wg Eurotaxu. Infoexperta czy innego dziadostwa !!!

~KK -

podatek od rzeczy urzywanych to czyste zoldziejstwo!! Za kupno urzywanych gaci lub ksiazki tez musimy placic tym partyjnym politycznym darmozjadom?

~andreylpo -

kupuje nowy/stary samochod...dostaje od sprzedajacego certyfikat potwierdzajacy rejestracje pojazdu... wypelniam jedna z jego rubryk... odcinam... do koperty i wysylam... po okolo 7 dniach dostaje poczta nowy certyfikat rejestracyjny... gdzie tak jest... w wiekszosci CYWILIZOWANYCH krajow na swiecie... a w moim przypadku: w szkocji... ps. zapomnialbym...jedyna oplata jest koszt koperty i znaczka... koniecznie FIRST CLASS...

~nieznajomy -

Jestem pracownikiem US. Rzeczywiście- piszą tutaj bzdury pod niektórymi względami. Podpisu sprzedawcy bynajmniej nie potrzebujemy. Może autorowi chodziło o nasz podpis ;) Na zapłacenie podatku mamy 14 dni. Złożenie deklaracji po terminie może skutkować dodatkową karą. Nie ma obowiązku dołączania kserokopii umowy do deklaracji. Jest ona zbędna. US i WK współpracują ze sobą w kwestii płacenia podatku, rejestracji samochodów i zgłaszania deklaracji. Żeby uniknąć problemów ze strony US lub WK lepiej jednak zgłosić nabycie i przede wszystkim wpłacić podatek. Pozdr

~POdatnik -

Jesli chodze do pracy z mojej pensji odprowadzany jest podatek i zaoszczedze swoje wlasne pieniadze i chce kupic samochod to jeszcze musze zaplacic podatek???rozumiem darowizna ale nie placenie podatku ze swoich pieniedzy juz opodatkowanych!!!

~prosty mundek -

poowiedzial w pi....dzie miej i sie smiej a ja znalazlem prosty i skuteczny sposob na nie placenie daniny i nikt mi nic nie zrobi za to

~nieznajomy -

Je sli nie zapłacimy podatku od kupna samochodu w US to czy WK ZAREJESTRUJE NAM SAMOCHÓD ?

~NIE===. -

TO JEST PŁACENIE ==CHARACZU== DLA PAŃSTWA.KONIEC-KROPKA.....

~ofiara systemu -

skoro złodzieje wymyślają sobie cenę z sufitu powinni mieć obowiązek odkupienia tego samochodu za cenę, którą uznali za właściwą. Co najmniej powinno to dotyczyć samochodów z wyceną rzeczoznawcy. Z tą poprawką procedura wyglądała by tak: 1) podatnik podaje wartość wg umowy (lub własnego uznania) 2) złodziej próbuje wyłudzić zawyżony podatek 3) podatnik żąda wyceny samochodzu 4) zblatowany przez złodziei "rzeczoznawca" określa zawyżoną wartość pojazdu 5) podatnik oświadcza, że w tej sytuacji odstępuje od zakupu na rzecz złodziei, którzy mają psi obowiązek kupić pojazd za zawyżoną cenę Dziś niestety pkt 5 nie ma, co pozwala złodziejom bezkarnie nas okradać...

~ARO -

SŁYSZAŁEM ŻE POWYZEJ 2000CM PŁACI SIĘ 13PROCĘT CZY TO PRAWDA