Kierowcy na haju? Policja bije na alarm!

Policjanci coraz częściej zatrzymują uczestników ruchu, którzy siadają za kierownicę pod wpływem narkotyków. Liczba kierowców "na haju" jest niepokojąco wysoka!

W związku z sygnałami w mediach o zbyt małej liczbie narkotesterów znajdujących się na wyposażeniu policji, już w kwietniu ubiegłego roku Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Komendanta Głównego Policji z prośbą o ustosunkowanie się do tych doniesień.

W odpowiedzi komendant poinformował, że w latach 2013-2015 13,5 proc. kierowców przebadanych przy użyciu narkotestów był pod wpływem środków odurzających. W roku 2015 dotyczyło to 1252 kierujących. Komendant wyjaśnił również, że w 2015 roku na wyposażeniu policji znajdowało się: 3 590 narkotesterów jednorazowych, 82 urządzenia stacjonarno-przenośne (tzw. "elektroniczne") i 1 659 kaset do tych urządzeń".

Reklama

Niestety, sami policjanci podkreślają, że liczba ta jest dalece niewystarczająca. W odpowiedzi komendanta czytamy m.in., że "niewielka liczba badań przeprowadzanych w celu wykrycia środków psychoaktywnych nie daje przełożenia na rzeczywiste zagrożenie, o którym świadczy liczba kierowców, którzy spowodowali zdarzenie drogowe (wypadek lub kolizję) będąc pod wpływem substancji psychoaktywnej".

Problemem - jak zwykle - okazują się pieniądze. Komendant zwracał uwagę, że "w celu uzupełnienia niewystarczającej ilości narkotestów niezbędne są dodatkowe nakłady finansowe na ich zakup".

Stanowisko KGP sprawiło, że - jeszcze w zeszłym roku - Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą o ustosunkowanie się do problemu. Przedstawiciele resortu poinformowali m.in, że w 2016 roku planowany był zakup odpowiednio 4 650 narkotesterów jednorazowych oraz 5 880 kaset. Jak sytuacja kształtowała się na początku bieżącego roku?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w całym 2016 roku przeprowadzono 8380 badań kierowców, spośród których 1147 osób znajdowało się w stanie "po użyciu środków działających podobnie do alkoholu". W bieżącym roku zakupiono 1013 narkotesterów oraz 40 kaset do narkotestów elektronicznych. Ponadto, na najbliższe miesiące, planowany jest dalszy zakup 7120 narkotesterów oraz  907 kaset.

W oficjalnym stanowisku RPO czytamy, że "Rzecznik zamierza kontynuować działania w przedmiotowej sprawie. Wyraża przy tym nadzieję, że nastąpi dalsze zwiększanie liczby narkotestów będących na wyposażeniu Policji, co pozwoli na zintensyfikowanie badań na zawartość w organizmie kierowców środków psychoaktywnych innych niż alkohol oraz działań prewencyjnych w tym zakresie".

Policjanci drogówki od lat zwracają uwagę na problem kierowców siadających za kółko "na haju". Już w 2014 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zgłosiło zapotrzebowanie na większą ilość narkotesterów. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 policjanci postulowali wówczas o zakup aż 92 tys. narkotesterów!  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama