Jaka jest najlepsza temperatura w aucie, czyli jak ustawić klimatyzację

Ustawienie temperatury w samochodzie to często kwestia indywidualna. Mimo to, wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jaka wartość będzie najlepsza. Sprawdzamy, jak prawidłowo ustawić klimatyzację w samochodzie.

Większość nowych aut jest wyposażona w automatyczną klimatyzację. Dzięki temu można ustawić dokładną temperaturę - co do stopnia - w kabinie. Okazuje się, że wielu kierowców ma w tej materii duży dylemat i nie bardzo ma świadomość, jaka jest optymalna temperatura do jazdy samochodem?

Jaką temperaturę ustawić podczas jazdy samochodem?

Dobrze dobrana temperatura w kabinie to jeden z kluczowych czynników wpływających na komfort jazdy kierowcy i pasażerów. Zdaniem ekspertów, najlepiej ustawić temperaturę w zakresie 20-22 stopni Celsjusza.

Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ taka temperatura zapewni odpowiedni komfort termiczny, a do tego zapobiega parowaniu szyb podczas jazdy w deszczu. Pasażerowie nie będą marznąć, a kierowca nie będzie mieć problemów z ograniczoną widocznością.

Reklama

Kolejną ważną kwestią jest ustawienie kierunku strumienia powietrza. Próbując szybko schłodzić temperaturę w kabinie, wielu kierowców ustawia kratki nawiewu bezpośrednio na siebie. To duży błąd. Jazda z tak skierowanym powietrzem może spowodować przeziębienie, a w dłużej perspektywie nawet przewlekłe dolegliwości zdrowotne.

Kiedy warto ustawić niższą temperaturę klimatyzacji?

Podróżując na krótkim dystansie, można ustawić temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu można przejechać krótki odcinek bez konieczności zdejmowania kurtki. Niższa temperatura zapobiega przegrzaniu organizmu, a tym samym kierowca i pasażerowie unikną potencjalnego przeziębienia.

Wysoka temperatura jest niekorzystna

Nagrzewanie wnętrza samochodu do temperatury powyżej 22 stopni Celsjusza jest niekorzystne, zwłaszcza w okresie zimowym. Powodem jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy powietrzem znajdującym się w samochodzie i na zewnątrz.

Zbyt duży "szok" temperaturowy może doprowadzić do przeziębienia, a zbyt wysoka temperatura w kabinie podczas dłuższej trasy sprawi, że kierowca stanie się senny i mniej skoncentrowany.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja | temperatura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy