Fotoradary

Autostradowy fotoradar postrachem polskich kierowców. Twarde dane

Ponad 600 tys. wykroczeń zarejestrowały w ubiegłym roku fotoradary działające w ramach automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym CANARD. Najbardziej "zapracowanym" z nich jest urządzenie, jakie znajdziemy na węźle Sośnica (Gliwice), czyli łączniku pomiędzy autostradami A1 i A4.

Fotoradar, który od dłuższego czasu notuje najwyższe wyniki w Polsce stanął na węźle Sośnica w drugiej połowie lipca 2018 roku. Urządzenie monitoruje zjazd z autostrady A1 na autostradę A4. Na "ślimaku", w miejscu gdzie zamontowano fotoradar, obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce

Jak poinformował Interię Tomasz Król z Głównego Inspektoratu Transportu drogowego, w 2023 roku jedyny polski "autostradowy" fotoradar ujawnił dokładnie 11 004 wykroczenia. To imponujący wynik, chociaż daleko niższy od "żniw", jakie zbierał w momencie swojego uruchomienia. Przykładowo - w początku 2020 roku, w zaledwie sześć miesięcy od włączenia go w struktury automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym CANARD, urządzenie miało już "na liczniku" ponad 26,5 tys. ujawnionych wykroczeń

Reklama

Fotoradary, które "nie stygną". Uwaga w Warszawie i Szczecinie

Drugim na liście najbardziej zapracowanych fotoradarów w Polsce jest urządzenie zamontowane w Warszawie u zbiegu ulic  Fieldorfa i Ostrobramskiej przy jezdni w kierunku Rembertowa. W całym ubiegłym roku fotoradar ujawnił 10 246 wykroczeń. Trzecie miejsce w rankingu urządzeń do pomiaru prędkości, które wykonały kierowcom najwięcej zdjęć w 2023 roku, zamyka fotoradar zamontowany w Solcu Kujawskim, który ujawnił 10 081 wykroczeń.

O podium otarł się też szczeciński fotoradar zamontowany na ulicy Gdańskiej (Basen Górniczym), który w ubiegłym roku zarejestrował 10 067 wykroczeń. Pierwszą piątkę najbardziej zapracowanych fotoradarów w Polsce zamyka kolejna lokalizacja z Warszawy. Urządzenie zamontowane przy warszawskiej ulicy Pułkowej wykonało w ubiegłym roku zdjęcia pozwalające ujawnić 7 971 wykroczeń. 

Ile fotoradarów w Polsce? Liczba robi wrażenie

Przypominamy, że w ramach automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym CANARD, na koniec 2023 roku w Polsce "aktywnych" było już 583 fotoradarów. W ubiegłym roku GITD zakończył trwający od 2021 roku proces modernizacji systemu, który zakładał m.in. montaż 39 nowych systemów odcinkowego pomiaru prędkości i generacyjną wymianę 247 najstarszych fotoradarów. W znanych do tej pory skrzynek, zwanych popularnie "karmnikami", pojawiły się nowe słupy. W ich wnętrzu znajdziemy nowe urządzenia Multaradar CD lub Mesta Fusion RN. W dwóch miejscach (w Warszawie przy al. Stanów Zjednoczonych oraz w Bytomiu przy ul. Wrocławskiej) sięgnięto po - debiutujące na polskich drogach - urządzenia TraffiStar SR390.

W zależności od typu, nowe urządzenia są w stanie rejestrować wykroczenia na 6 lub 8 pasach ruchu i kontrolować prędkość nawet do 32 pojazdów jednocześnie. W przypadku TraffiStar SR390, pracujących w Bytomiu i Warszawie, mówić wręcz można o prawdziwym "kombajnie" rejestrującym nie tylko przekroczenia prędkości, ale też wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotoradary | zdjęcie z fotoradaru
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy