Polacy mistrzami świata. Wielki sukces Kajetanowicza i Szczepaniaka

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zdobyli upragnione mistrzostwo świata w kategorii Rajdowych Mistrzostw Świata WRC2 Challenger. Walka Polaków trwała aż do finałowej rundy Rajdu Japonii.

Polacy sięgnęli po mistrzostwo w WRC2 Challenger

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak - reprezentanci Orlen Teamu, którzy w zeszłym roku zajęli trzecie miejsce w kategorii WRC2 - tym razem sięgnęli po mistrzostwo w WRC2 Challenger. Jest to nowa kategoria przygotowana specjalnie pod kątem kierowców WRC2, którzy nie byli w przeszłości nominowani do zdobywania punktów dla zespołów fabrycznych, a także nie mają na swoim koncie tytułów w WRC2 i starym WRC3.

W zaciętej rywalizacji polski zespół pokonał blisko 100 innych załóg, w tym prezentującego świetną tegoroczną formę Rosjanina Nikołaja Griazina. Dobre tempo Kajetanowicza i Szczepaniaka rozpoczęło się od rajdu w Meksyku, gdzie duet zajął pierwsze miejsce. Następnie ekipa Orlen Teamu zaliczyła kolejne triumfy na Sardynii oraz w Rajdzie Safari. Kolejne dwa starty to druga pozycja w Grecji i niestety brak mety w Chile. Po trzecim miejscu w Rajdzie Europy Centralnej zajęli drugie w Japonii, zdobywając łącznie 126 punktów. Na drugiej pozycji w sezonie uplasowali się Griazin i Aleksandrow (121), a na trzeciej Pajari i Mälkönen (118). Czwarte miejsce tuż za podium powędrowało do kolejnego polskiego zespołu w składzie Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Droga Kajetanowicza do tytułu była długa i pełna sukcesów

Kariera pochodzącego z Cieszyna Kajetana Kajetanowicza trwa już blisko 23 lata. Pierwszym poważnym sukcesem uzdolnionego kierowcy było zdobycie mistrza Polski w 2010 roku. Następnie wspólnie z Jarosławem Baranem dominowali przez kolejne lata, zdobywając cztery korony z rzędu.

W 2018 roku miejsce pilota w samochodzie rajdowym Kajetanowicza zajął Maciej Szczepaniak i zespół wspólnie ruszył w kierunku Rajdowych Mistrzostw Świata. Już w pierwszym pełnym sezonie stanęli na drugim miejscu podium WRC2, inaugurując imponującą serię, która trwa po dziś dzień. W sezonie 2020 zajęli trzecie miejsce w WRC3, a rok później Kajetanowicz zakończył na drugiej pozycji w WRC3. W ubiegłym roku ekipa Orlen Team w załodze Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak uplasowała się na ostatnim miejscu podium w kategorii WRC2 Open.

Już 2 grudnia 2023 roku Kajetan Kajetanowicz pojawi się w Warszawie na tegorocznym Rajdzie Barbórka. Będzie to idealna okazja do wspólnego świętowania sukcesu.