Sprawdzają prędkość przed przejściem. Na to lepiej uważać

Kierowców znajdujących się w pobliżu przejścia dla pieszych obowiązuje sporo różnych przepisów, o których nie wszyscy mają pojęcie. W ostatnim czasie nacisk kładziono na omijanie i wyprzedzanie innych pojazdów przed przejściem, ale jest też przepis dotyczący prędkości.


Przejścia dla pieszych to obecnie miejsca które często znajdują się pod kontrolą policjantów. Funkcjonariusze prowadzący kontrolę w okolicy przejścia zwykle zwracają jednak uwagę głównie na kierowców, którzy wyprzedzają lub omijają zwalniające przed przejściem samochody lub nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Tymczasem w przepisach znajduje się również inny zapis, który może być kłopotliwy w interpretacji wśród kierowców i przysporzyć sporo problemów. Chodzi o prędkość. Widok policjantów z "suszarką" w okolicy przejścia dla pieszych może być dla kierowców sporym zaskoczeniem.

Reklama

Czy trzeba zmniejszyć prędkość przed przejściem?

W kodeksie drogowym znajdziemy wiele zapisów dotyczących zachowania kierowców w okolicy przejścia dla pieszych. Jednym z nich jest art. 26. Ust. 1:

Artykuł ten zobowiązuje kierowcę do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości aby nie narazić pieszych na niebezpieczeństwo. Czy to oznacza, że zawsze zbliżając się do przejścia należy zwolnić? Niekoniecznie.

Ważna jest bowiem sytuacja na drodze i w jej okolicy. Zachowanie ostrożności w okolicy przejścia jest obligatoryjne, jednak jeśli w pobliżu przejścia nie znajdują się piesi, którzy mogliby podjąć próbę przejścia przez ulicę, jedziemy z dozwoloną prędkością, a widoczność w okolicy przejścia jest dobra, nie mamy obowiązku zwalniania.

Sytuacja zmienia się nieco kiedy w pobliżu przejścia znajdują się przechodnie - np. gdy chodnikiem biegnącym wzdłuż drogi którą jedziemy spacerują piesi. Istnieje bowiem ryzyko, że któryś z pieszych może zechcieć przejść przez przejście dla pieszych. Podobnie może być w sytuacji, gdy przejście znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności - np. tuż przy narożniku budynku, blisko zarośli zza których może wyjść pieszy i skierować się wprost na przejście dla pieszych. Właśnie w takich sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko, że pieszy niespodziewanie może wejść na przejście dla pieszych powinniśmy zmniejszyć prędkość.

Śliska nawierzchnia, zwalniające samochody

Inną sytuacją, w której powinniśmy zwolnić przed przejściem i uważnie obserwować otoczenie drogi, są pogorszone warunki pogodowe i drogowe. Kiedy jest ślisko, widoczność jest nieco gorsza, pada deszcz lub śnieg również powinniśmy zmniejszyć prędkość w okolicach przejścia dla pieszych. Droga hamowania w takich warunkach będzie znacząco wydłużona, co zwiększa ryzyko spowodowania niebezpieczeństwa. Jeśli obserwując otoczenie zauważymy, że samochody jadące w tym samym kierunku lub z kierunku przeciwnego zwalniają przed przejściem, my także powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować sytuację na drodze. Istnieje bowiem możliwość, że przeoczyliśmy coś lub kogoś, kogo zauważyli inni kierowcy - pieszego wchodzącego na przejście. Jeśli zwolnimy, damy sobie więcej czasu na reakcję i uniknięcie niebezpiecznej sytuacji.

Czy mogę dostać mandat za to, że nie zwolniłem przed przejściem?

Zasadniczo w taryfikatorze nie znajdziemy określonej kary za niezmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych - w normalnych warunkach drogowych kiedy sytuacja tego nie wymaga, a my będziemy poruszać się z dozwoloną prędkością policjant mierzący naszą prędkość nie może ukarać nas żadnym mandatem. Między innymi dlatego widok policjantów z suszarką w okolicy przejścia nie należy do częstych, ale może się przytrafić.

Jeśli na przejściu przez fakt, że nie zmniejszyliśmy prędkości dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, na przykład potrącenia pieszego lub zmuszenia go do ucieczki z przejścia policjanci mogą zastosować art. 97 kodeksu wykroczeń, który mówi o spowodowaniu niebezpiecznej sytuacji na drodze i dopuszcza ukaranie nas grzywną nawet do 3000 zł.

Bezpieczeństwo pieszych jest obecnie jednym z priorytetów drogówki, więc wszelkie zachowania mogące narazić pieszych na zagrożenie są poddawane surowej karze, lub równie surowej ocenie sądów jeśli taka sprawa trafi na wokandę. Przepis o obowiązku zmniejszania prędkości można więc interpretować na różne sposoby, jednak powinniśmy pamiętać, że w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, gdy istnieje szansa że pieszy może niespodziewanie pojawić się na przejściu, najlepiej zmniejszyć prędkość i zachować szczególną ostrożność. 


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy