Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Masz 16 lat? Możesz jeździć!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Chcesz prowadzić samochód ale jesteś niepełnoletni? Nie ma problemu. Możesz jeździć autem w wieku 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.

Mając 16 lat można legalnie prowadzić samochód
Mając 16 lat można legalnie prowadzić samochód /INTERIA.PL

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii B, trzeba ukończyć 18 lat. Jednak osoba o 2 lata młodsza ma możliwość otrzymania dokumentu, dzięki któremu będzie mogła prowadzić samochód. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do poruszania się autami, których masa własna nie przekracza 550 kg.

Kurs i egzamin

Aby je zdobyć, należy ukończyć odpowiedni kurs w szkole nauki jazdy. Niestety, nie w każdej jest to możliwe. Jeśli już uda się odnaleźć odpowiednią szkołę, można zapisać się na zajęcia nie wcześniej niż po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy, jednak egzamin może się odbyć najwcześniej w dniu 16. urodzin.

Po odbyciu kursu (30 godzin lekcyjnych wykładów i 30 godzin zegarowych za kierownicą) oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego i przejściu badań lekarskich, przyszły kierowca może zapisać się na egzamin państwowy. Ponieważ WORD-y nie dysponują swoimi pojazdami kategorii B1, trzeba zapewnić samochód do przeprowadzenia egzaminu. Usługę wypożyczenia oferują autoszkoły.

Sam egzamin przebiega tak, jak na kategorię B. Najpierw należy zdać teorię (test), a następnie zaliczyć część praktyczną na placu manewrowym i w ruchu miejskim.

Jeśli uda się zdać egzamin, po ok. 2 tygodniach można odebrać prawo jazdy B1. Co ważne: jeśli po ukończeniu 18 lat zdecydujemy się zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B, wystarczy nam odbycie 20, a nie 30 godzin jazd z instruktorem w szkole nauki jazdy oraz zdanie wyłącznie praktycznej części egzaminu państwowego.

Odpowiedni samochód

Więcej na ten temat

  • Nowe kategorie prawa jazdy: AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe) oraz A2 (uprawniające do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 46 KM), kursy reedukacyjne dla kierowców, obowiązek wymiany do 2033 r. praw jazdy - takie zapisy znalazły się w założeniach do projektu ustawy o kierujących pojazdami, które we wtorek przyjął rząd. więcej »

Pozostaje jeszcze kwestia auta. Wybór nie jest zbyt duży. Najtaniej można kupić używane (np. Daihatsu Cuore, Smart Fortwo), poddane kuracji odchudzającej i mające w dowodzie rejestracyjnym (rubryka G) wpisaną masę do 550 kg. Są też firmy oferujące przygotowanie pojazdów klientów pod kategorię B1 za ok. 1500 zł (przeróbka techniczna i komplet dokumentów, które służą do zarejestrowania auta).

Dostępne są także nowe samochody spełniające wymagania kategorii B1. Jednym z nich jest Microcar M.GO z silnikiem o mocy 5,4 KM.

Młody kierowca nie jest jednak skazany na mały i wolny pojazd, bo jedyne ograniczenie to masa auta. Nie ma natomiast obostrzeń co do mocy czy pojemności silnika. Mając prawo jazdy kategorii B1 można jeździć np. Caterhamem 7 Roadsport 120, który przyspiesza do setki w 6,1 sekundy. 1.

Koszty prawa jazdy:

1. Kurs: od ok. 1000 zł.

2. Wypożyczenie auta na egzamin państwowy: od 120 zł.

3. Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B1: teoretyczny 22 zł + praktyczny 135 zł (razem 157 zł).

4. Wydanie prawa jazdy: 84,5 zł.

Przykładowe samochody, którymi można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1

DAIHATSU CUORE (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 847 cm3

Moc: 42 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: od ok. 6000 zł

SMART FORTWO (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 599 cm3

Moc: 61 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 16 000 zł

MICROCAR M.GO

Silnik: diesel

Pojemność skokowa: 523 cm3

Moc: 5,4 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 40 000 zł

CATERHAM 7 ROADSPORT 120

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 1600 cm3

Moc: 121 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: ok. 138 000 zł

Sebastian Sulowski

Tekst pochodzi z tygodnika

Źródło informacji: Motor

Więcej o:
Nie,
prawo jazdy,
silnik,
Auta,
egzamin,
jazdy

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (181)

Dodaj komentarz

~Kamil -

Jesteście zwykłą bandą osłów! Fajnie, bo jesteście dorośli i macie prawo jazdy to innym nie udostępnić, prawda? A gdybyście byli w moim wieku i czytali takie komentarze? Żałosne. Mam 16lat i prawo jazdy, bardzo fajna sprawa do szkoły i wszędzie można podjechać nie moknąć na skuterze czy rowerze.:) Poza tym, jeśli ktoś ma poukładane w głowie i jest dojrzały psychicznie, to czemu nie? Wcale nie uważam, że jestem gorszym kierowcom od was wielce dorosłych! Głupi Polski naród sam sobie wyrządza krzywdę, tak właśnie wy to robicie swoimi komentarzami na ten temat. Bo gdybyście nie mieli nic przeciwko temu, to wasze dzieci mieli by wygodniej w młodszym wieku!! Ale oczywiście nie. Haha to aż śmieszne jest. Pozdrawiam starszych i zawsze mądrzejszych ludzi naszego narodu!

~Zniesmaczona -

Nie wiem jak ktoś mógł wpaść na taki idiotyczny pomysł. 16latek za kółkiem? Kpina! Widzę, że nasz kochany rząd nie ma już co w życie wprowadzać. Gdyby takie dziecko potrąciło chociażby mnie na ulicy to już ja bym się postarała o wieloletnie więzienie.

~Pablo -

jeśli musicie poczekać żeby wam piwo w sklepie sprzedali to poczekajci sobie i na prawko bo jak tatuś i mamusia ma kase to jeszcze nic nie znaczy bo do 18 jesteście jeszcze DZIECI!!!!!!

~omg -

Zajebi*** sprawa.. aktualnie mam 14 lat ale jak skoncze 16 robie prawko :)

~karol -

Mlody a juz glupi

~~Jagna! -

Mam 16 lat i chce zdawać na prawo jazdy kategorii B1! To jest dobry pomysł żeby można już w takim wieku jeździć autem! Moi rodzice nie mają kasy, Ale sama sobie zapracowałam na to ! Jak na swój wiek jestem odpowiedzialna i napewno będę lepszym kierowcą niż nie jeden 30 latek! Coś ci nie pasuje ( ~Pablo ) to zmień strone! Bo jestem przekonana że z ciebie jest lub będzie gówno nie kierowca!

~lol -

fiat cinquocento też się nadaje?

~klaudia -

ja piernicze. a za 2 lata będą tak dojrzale i sie nie beda przed kolegami popisywac? co to ma do rzeczy. teraz na auto z małą moca to czym tu sie popidac ogar kurcze ludzie. im tez sie nalezy 2 lata to jest nic

~gosia -

ja zrobiłam prawko w wieku 16 lat nie wiem co w tym złego , 18 lat - co to za różnica jak jest pstro w głowie. myślę że 16 latek może jeździć najlepiej w obecności rodzica

~LOL -

Mam pytanie ;p ,czy nie można w wieku 16 lat zdać egzaminu teoretycznego i praktycznego z kategorii B ,a zacząć jeździć od 18 lat ?