Najciekawsze pojazdy elektryczne, które pojawią się w 2024!

W 2024 roku rozwój samochodów elektrycznych nabiera coraz większego tempa, o czy świadczą wysiłki producentów motoryzacyjnych z całego świata skierowane na budowę bardziej nowoczesnych i wydajnych aut elektrycznych. Od kompaktowych hatchbacków po luksusowe limuzyny, kierowców zaskakuje coraz większy wybór i osiągi elektryków. Niektóre samochody elektryczne są w stanie pokonać nawet 800 km, a przy tym są o wiele tańsze w eksploatacji od samochodu napędzanego konwencjonalnym paliwem. Jakie nowe auta w 2024 zyskają uznanie kierowców? Sprawdź, co nowego przygotowali producenci elektryków?

Dlaczego warto nabyć auto z napędem elektrycznym?

Głównym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest ekonomia, a ściślej mówiąc rosnące ceny ropy oraz paliw pochodnych. 

Należy dodać, że nowoczesne auta elektryczne są tanie w eksploatacji i - nie da się ukryć - komfortowe. Producenci coraz większą wagę przykładają do konstrukcji wnętrz i wyposażenia. W podobny sposób podchodzą też do designu aut.

Zanim omówimy nowości, jakich należy spodziewać się w roku 2024, warto w kilku słowach przybliżyć znaczenie symboli towarzyszących logo marki samochodu bądź modelu.

Samochody elektryczne - rodzaje

Klasyfikacja samochodów elektrycznych jest ściśle związana z napędem, który drzemie pod maską. Umiejętność poprawnego odczytywania poszczególnych symboli jest kluczem do wyboru samochodu, dostosowanego do potrzeb kierowcy.

Auta elektryczne podlegają podziałowi na dwie podstawowe grupy.

  1. BEV (Battery Electric Vehicle);
  2. HEV (Hybrid Electric Vehicle);

BEV (Battery Electric Vehicle) 

Auta z takim symbolem są w pełni elektryczne. Nie ma w nich silnika spalinowego, a ładowanie odbywa się metodą "plug-in" (można korzystać także z domowego gniazdka).

HEV (Hybrid Electric Vehicle) 

HEV to samochody hybrydowe, dysponujące dwoma napędami: silnikiem spalinowym oraz jednostką elektryczną. Hybrydy ładują energię elektryczną podczas jazdy, głównie w trakcie hamowania. Zgromadzona w ten sposób energia jest wykorzystywana przez napęd elektryczny. Z tego powodu najbardziej efektywna jest jazda w ruchu miejskim.

Najciekawsze modele samochodów elektrycznych w 2024 roku

Niektóre z prezentowanych marek znane są z ubiegłych lat, jednak z uwagi na wykorzystanie nowych technologii, warto o nich wspomnieć w kontekście roku bieżącego.

Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość wynajmu długoterminowego samochodu elektrycznego, wraz z dofinansowaniem na podstawie programu "Mój Elektryk".

Tesla Model S Plaid

Model Tesla S Plaid stara się o zachowanie dominacji na rynku aut elektrycznych także w 2024 roku. Na uwagę zasługują imponujące osiągi, wspaniały zasięg oraz innowacyjne technologie związane z autonomią jazdy. Trzy silniki elektryczne zapewniają przyspieszenie od 0 do 100 km/h w średnim czasie w granicach 2 sekund! Maksymalna prędkość przewyższa 320 km/h. Ekran dotykowy o przekątnej 17 cali kontroluje większość funkcji pojazdu, zarówno technicznych, jak i medialnych.

Model S Plaid pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych samochodów elektrycznych na świecie.

Renault R5 EV

Renault 5 powraca na rynek, jednak ku zaskoczeniu wielu w wersji elektrycznej, utrzymanej - jakże by inaczej - w stylistyce retro, mającej licznych zwolenników. Mimo że samochód został zaprojektowany z uwzględnieniem współczesnych wyzwań mobilności miejskiej, konstruktorom udało się zachować wszystkie zalety oryginału, uwielbianego przez wiele osób w latach 70.

Obecnie sześćdziesiąt modeli poddawanych jest testom, dzięki którym kierowcy zyskają auto będące rewolucją w segmencie pojazdów miejskich. Tak przynajmniej zapewnia producent. Jednym z celów strategicznych, do którego dąży grupa Renault jest ograniczenie ceny samochodu elektrycznego R5 EV, do 25 000 euro.

Polestar 4 

Elektryczny SUV coupé Polestar 4, niezmiennie zachwyca innowacyjnymi rozwiązaniami, podkreślającymi wydajność i elegancję, Jednostka napędu oferuje moc dochodzącą do 544 KM oraz pojemność baterii na poziomie 102 kWh.

Pozytywne wrażenie powinny wzmocnić dodatki w postaci 21-calowych felg (dotyczy wersji PRO) lub 22-calowych obręczy (Performance). Dodatkowo tuning podwozia wzbogacony o elementy ze szwedzkiego złota, czy 15,4-calowy system dostarczający informacji i rozrywki.

Volvo EX90 

Kolejny w pełni elektryczny SUV, którego zaletą jest układ Twin Motor i bateria o pojemności 107 kWh, gwarantująca zasięg do 585 kilometrów. Co ciekawe, przy jego produkcji użyto znacznej ilości materiałów pochodzących z recyklingu.

Volvo EX90 oferuje przyspieszenie do 100 km/h w 5,9 sekundy, prędkość maksymalną do 180 km/h, natomiast średnie zużycie energii w tym modelu wynosi 20,9 kWh/100 km.

Porsche Macan EV 

Porsche Macan EV z rocznika 2024 wyposażono w elektryczny, bezemisyjny zespół napędowym o mocy 603 KM. Platforma Premium Platform Electric (PPE) dzięki zastosowaniu 800-woltowego systemu szybkiego ładowania, zapewnia 5-80% naładowania w czasie krótszym aniżeli 25 minut.

Pozytywne wrażenia z jazdy potęguje tylny układ napędowy wraz z zaawansowanym zawieszeniem.

Ładowanie samochodu elektrycznego Porsche Macan EV: 

Ładowanie prądem zmiennym do 100% pojemności:

  • 600 minut - 400 V AC 11,0 kW (trójfazowa ładowarka domowa / wallbox);

Szybkie ładowanie prądem stałym do 80% pojemności:

  • 21 minut - DC 270,0 kW.

Audi A6 e-tron 

Jak zapewnia producent, akumulator o pojemności 100 kWh wystarcza na pokonanie trasy o długości do 700 kilometrów, w czym wspomagają go potężne silniki elektryczne.

Audi A6 e-tron ma stanowić konkurencję nawet dla Lucid Air, Mercedesa EQE, Nio ET7, czy BMW i5. Jak to możliwe? 

Dwa silniki elektryczne oferują łączną moc na poziomie 470 KM i 800 Nm.Projektanci wykorzystali opracowaną wspólnie z Porsche platformę Premium Platform Electric (PPE). Mimo że takie rozwiązanie stosuje się zwykle przy napędzie na tylne koła, kierowcy zyskają opcję AWD. Pozwala na to druga jednostka napędu na przedniej osi (w zależności od modelu: PSM lub ASM), która wpływa pozytywnie także na przyczepność i osiągi.

VW Tiguan EV 

Chociaż VW Tiguan EV zachował swój charakterystyczny styl, nowością jest ulepszone wnętrze, wzbogacone o fotele ergo Active-Plus, panel dotykowy dostarczający informacji oraz rozrywki MIB4, a także adaptacyjny system zawieszenia DCC Pro, zwiększający rozpiętość charakterystyki podwozia. To wszystko sprawia, że VW Tiguan EV jest luksusowym, a jednocześnie praktycznym samochodem dla całej rodziny.

Hybrydowy układ napędowy typu plug-in pozwala na przebycie 100 kilometrów na zasilaniu elektrycznym. Trzeciej generacji, należy spodziewać się w salonach w 2024 roku.

Zakup czy wynajem długoterminowy samochodu elektrycznego?

Samochody elektryczne pomimo swych licznych zalet, odznaczają się także wysokimi cenami, co uniemożliwia wielu kierowcom skorzystanie z dobrodziejstw techniki na miarę XXI wieku. Alternatywą dla zakupu takiego właśnie auta jest wynajem długoterminowy, który nie tylko pozwala cieszyć się wymarzonym samochodem elektrycznym, lecz także umożliwia zmianę marki bądź modelu po zakończeniu kontraktu. Jednocześnie dotacja z programu "Mój Elektryk", obejmująca zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze, pozwala na znaczące obniżenie miesięcznej raty, co jeszcze bardziej zwiększa opłacalność takiego przedsięwzięcia. Wynajmując samochód elektryczny, masz okazję przekonać się, że przyszłość motoryzacji jawi się w jeszcze bardziej ekscytujących i obiecujących barwach.

Artykuł sponsorowany

.