Reklama

Wojna dewastuje polski przemysł? Produkcja aut spadła o 1/3

Wygląda na to, że bieżący rok będzie jednym z najczarniejszych w historii współczesnej motoryzacji. Wyniki sprzedaży nowych aut w Unii Europejskiej nie pozostawiają złudzeń - tak niskich wyników rejestracji nie notowano od lat.

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w kwietniu na drogi Starego Kontynentu wyjechało po raz pierwszy zaledwie 684 506 samochodów osobowych. Wynik jest aż o 1/5 słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kiepskie dane o motoryzacji. Gdzie jest dno?

Sumarycznie, w całym pierwszym kwartale bieżącego roku, liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Europie zamknęła się wynikiem 2 930 366 pojazdów. To o 14,4 proc. mniej niż w pierwszym kwartale anno domini 2021. Największe kwietniowe spadki rejestracji nowych aut osobowych odnotowano w takich krajach, jak:

Reklama

  • Włochy (-26,5 proc.),
  • Francja (-18,6 proc.),
  • Hiszpania (-11,8 proc.),
  • Niemcy (-9,0 proc.).

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce. Alarmujące dane

Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika natomiast, że w pierwszym kwartale 2022 roku w Polsce zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych. To o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To najniższy wynik po pierwszym kwartale od siedmiu lat.
Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty:

  • samochodów dostawczych (-12,3 proc.),
  • samochodów ciężarowych (-3,4 proc.)
  • przyczep i naczep (-2,8 proc.).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi - w pierwszym kwartale 2022 roku w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

 W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów - co oznacza spadek o - uwaga - aż 33,4 proc rok do roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż nowych samochodów | produkcja samochodów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy