Reklama

Toyota rusza z produkcją ogniw paliwowych w Europie

Toyota, to producent, który mocno stawia na napęd wodorowy. W styczniu 2022 roku japoński koncern rozpocznie produkcję ogniw paliwowych w zakładzie pod Brukselą w Belgii.

Przyszłość wodoru Japończycy widzą nie tylko w napędzaniu samochodów.

Moduły ogniw paliwowych drugiej generacji

Aby ułatwić rozwój technologii wodorowej i przenieść ją z samochodów do wielu innych zastosowań, Toyota opracowała kompaktowe moduły generujące prąd na bazie zestawu ogniw paliwowych z Toyoty Mirai drugiej generacji i w styczniu 2022 roku rozpocznie ich produkcję. Nowe zestawy ogniw paliwowych są bardziej kompaktowe i lżejsze, a przy tym zapewniają większą gęstość mocy niż te stosowane w pierwszej generacji Mirai. 

Moduły są dostępne w dwóch rodzajach obudowy - w formie kostki oraz płaskiego prostopadłościanu, co daje większą elastyczność oraz ułatwia adaptację do różnych zastosowań.

Reklama

Ogniwa paliwowe to urządzenia, w których zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której z wodoru powstaje energia elektryczna. Jedynym efektem ubocznym jest produkcja czystej wody.

Europejska produkcja

Toyota rozpoczęła rozwój ogniw paliwowych już w 1992 roku i cały czas udoskonala swoją technologię wodorową. Nowe moduły ogniw paliwowych drugiej generacji będą składane przez europejski zespół produkcyjny w zakładzie badawczo-rozwojowym Toyota Motor Europe (TME) w Zaventem pod Brukselą. Produkcja rozpocznie się w styczniu 2022 roku w nowym obiekcie, gdzie znajduje się pilotażowa linia montażowa.

Toyota podjęła decyzję o produkcji modułów ogniw paliwowych w Europie, ponieważ zaobserwowano znaczny wzrost popytu na tę technologię w całym regionie. We współpracy z przedsiębiorcami zainteresowanymi wykorzystaniem rozwiązań Toyoty w swoich produktach, zespół odpowiedzialny za ogniwa paliwowe w TME (Fuel Cell Business Unit) zaoferuje niezbędne wsparcie inżynieryjne dla integracji systemów. Geograficzna bliskość partnerów i możliwość uważnego monitorowania pojawiających się szans biznesowych pozwoli firmie szybko zwiększyć podaż.

Klastry wodorowe

Rozwój europejskiej gospodarki wodorowej będzie kluczowym elementem realizacji celu określonego w Zielonym Ładzie, czyli osiągnięcia do 2050 roku zerowych emisji netto gazów wpływających na globalne ocieplenie. Zdaniem UE, żeby sprostać temu wyzwaniu, przemysł będzie potrzebował "liderów z dziedziny klimatu i zasobów", by do 2030 roku rozwinąć pierwsze komercyjne zastosowania przełomowych technologii w kluczowych sektorach. 

Pojawienie się klastrów wodorowych w Europie oznacza jednoczenie różnych sektorów i łączenie ich umiejętności, technologii i wdrożeń - takich jak floty ciężarówek, autobusów, taksówek i infrastruktura wodorowa. Celem jest stworzenie dla branży wodorowej rentownych możliwości biznesowych i umożliwienie im rozwoju, by stały się zalążkiem działań na większą skalę.

***

Dowiedz się więcej na temat: ogniwa paliwowe | Toyota

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje