Reklama

Sprzedaż samochodu – rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Tak ciężko rozstać się z ukochanym samochodem po wielu kilometrach przejechanych razem. Czasem jednak ciężko jest z mniej sentymentalnych powodów – po prostu trudno znaleźć nabywcę. Podpowiadamy, jak korzystnie sprzedać auto.

Specjaliści twierdzą, że o sprzedaży samochodu powinniśmy zacząć myśleć już przy jego zakupie. Najlepiej decydować się na modele, które cieszą się dużą popularnością na rynku wtórnym. Wtedy możemy liczyć na spory zwrot. W zależności od tego, ile dostaniemy ze sprzedaży naszego auta po trzech czy czterech latach użytkowania, o tyle taniej w ostatecznym rozrachunku wyniesie nas jego zakup.

Reklama

Szacowanie wartości samochodu

Pierwszym krokiem przy sprzedaży auta powinno być określenie jego wartości rynkowej. Łatwo to zrobić, korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów wartości pojazdu. Wystarczy wpisać podstawowe dane: nazwę producenta, model, rodzaj silnika, przebieg i rok produkcji. Oczywiście taki kalkulator pozwala jedynie wstępnie określić kwotę. Możemy również skonsultować się z ekspertem albo po prostu przejrzeć podobne ogłoszenia na serwisach sprzedaży aut. Warto wiedzieć, że niektóre modele długo trzymają wartość i jest na nie duży popyt na rynku wtórnym. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami Volkswagena, możemy liczyć na całkiem spory zwrot z inwestycji. firmy Według danych formy Eurotax Volkswageny trzymają wartość przez lata, zdecydowanie lepiej, niż wielu konkurentów. Właśnie z tego powodu, jak podaje jeden z popularnych motoryzacyjnych serwisów ogłoszeniowych, Volkswageny są najbardziej pożądanymi samochodami na rynku wtórnym!

Formalności związane ze sprzedażą auta

Udało się znaleźć nabywcę na samochód? To niestety jeszcze nie koniec. Warto zabezpieczyć swoje interesy, by w przyszłości uniknąć problemów. W pierwszej kolejności powinniśmy spisać umowę, w której muszą znaleźć się dane kupującego i sprzedającego, szczegółowe dane identyfikacyjne pojazdu oraz kwota sprzedaży. Można również zawrzeć w niej informację o tym, że kupujący zna stan techniczny samochodu, by później nie miał żadnych z tego powodu roszczeń. Niektórzy wpisują także, która ze stron obciążona jest obowiązkiem zapłaty podatku, gdyż wbrew panującej opinii wcale nie musi to być nabywca. Fakt sprzedaży auta należy zgłosić w urzędzie, w którym pojazd był rejestrowany. Powinniśmy to zrobić w terminie do 30 dni, ale nic się nie stanie, jeśli zabierzemy się za to później. Kupującemu należy przekazać ubezpieczenie OC, które przechodzi na nowego właściciela. O tym fakcie musimy poinformować zakład ubezpieczeniowy. Jeśli tego nie zrobimy, to może zwrócić się do nas po opłatę kolejnej składki.

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Wrzucając zdjęcia samochodu na serwis sprzedażowy, warto zadbać o to, by prezentowało się idealnie. Nie wystarczy podrasowanie fotografii w Photoshopie, choć oczywiście powinny wyglądać profesjonalnie. Te robione starym telefonem nie prezentują się najlepiej. Pamiętajmy jednak, że nikt nie kupi samochodu bez dokładnych jego oględzin. Dlatego warto zainwestować w profesjonalne czyszczenie auta. Karoseria powinna być dokładnie umyta, nawoskowana i wypolerowana. Wszystkie plastikowe elementy i uszczelki można spryskać specjalnym środkiem ochronnym, a wszelkich rys pozbyć się u lakiernika lub spróbować usunąć je samodzielnie, polerując lakier ręcznie. Jeśli na karoserii wystąpiła niewielka rdza, możemy spróbować usunąć ją sami. W pierwszej kolejności należy ją zeszlifować, wyczyścić z pozostałości lakieru i odtłuścić, a następnie pomalować, najpierw podkładem, a gdy wyschnie, to lakierem w kolorze naszej karoserii. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie pozbyć się korozji lub jej ogniska są bardzo duże, lepiej zlecić to zadanie fachowcom. Nie wolno nam zapomnieć o wnętrzu samochodu. Odkurzanie prawdopodobnie nie wystarczy. Tapicerkę można uprać. Warto wymienić dywaniki na nowe, podobnie zresztą jak wycieraczki. Pamiętajmy, by przed prezentacją auta potencjalnym klientom, zabrać wszystkie swoje rzeczy osobiste, opróżnić schowek, bagażnik i boczne kieszenie.

Na rynku wtórnym bardziej cenione są samochody sprzedawane przez pierwszego właściciela i z udokumentowaną historią serwisową. Dlatego kupując nowe auto warto zapytać np. o pakiet przeglądów serwisowych. Na przykład Volkswagen dla większości sowich modeli oferuje czteroletni pakiet przeglądów serwisowych w bardzo atrakcyjnej cenie. Taka inwestycja na pewno pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i zaprocentuje przy sprzedaży.

W dobie internetu znalezienie nabywcy na używany samochód nie jest już takim wyzwaniem jak dawniej. Wystarczy właściwie się za to zabrać. Pamiętajmy również, by po sprzedaży dla własnego spokoju załatwić wszystkie formalności. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że zdjęcie z fotoradaru przyjdzie na nasz adres, a tego chyba każdy z nas wolałby uniknąć.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Volkswagen.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje