Masz stare auto na złom? Od 30 czerwca zniknie uciążliwy obowiązek
Od 30 czerwca samochód, który skończy swoją drogową karierę w stacji demontażu pojazdów, ma zostać automatycznie wyrejestrowany. To duże ułatwienie dla przeszło pół miliona kierowców, którzy każdego roku złomują w Polsce swoje samochody. Za niedopełnienie obowiązku wyrejestrowania pojazdu po jego złomowaniu grozi kara w wysokości 250 zł.

W skrócie
- Od 30 czerwca samochody złomowane w stacji demontażu pojazdów mają być automatycznie wyrejestrowywane, co eliminuje konieczność samodzielnego składania wniosków przez właścicieli.
- Nowe rozporządzenie zintegrowało stacje demontażu z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców, umożliwiając automatyczne przekazywanie danych o demontażu pojazdów bez udziału kierowcy.
- W 2025 roku w Polsce zezłomowano ponad 585,5 tysiąca aut osobowych, a najczęściej złomowanym modelem był Volkswagen Golf.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie
Na ostatniej prostej znajduje się projekt rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący zintegrowania stacji demontażu pojazdów z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Resort chce, by auta trafiające na złom były automatycznie wyrejestrowywane. Oznacza to, że ich ostatni właściciel nie musiałby już składać elektronicznie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu czy udawać się do wydziału komunikacji.
Koniec kar za lenistwo? Złomowane auto wyrejestruje się automatycznie
Przypomnijmy - zgodnie z art. 78. ust.2 - Prawa o ruchu drogowym - właściciel zarejestrowanego pojazdu jest obowiązany "zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni" starostę o:
- nabyciu lub zbyciu pojazdu;
- zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
Część starostów wykorzystuje ten przepis do karania niezdyscyplinowanych kierowców w myśl art. 140 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nim, kto nie dopełni obowiązku poinformowania starosty o "zbyciu" pojazdu w terminie 30 dni "podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł".
Zmiany w przepisach o złomowaniu. Kierowcy przestaną tracić czas w urzędach
Szykowane rozporządzenie, które obowiązywać ma od 30 czerwca, to efekt komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji z dnia 31 lipca 2025 r. w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów danych o demontażu pojazdów.
"Zakres danych, określony w projekcie rozporządzenia, został dostosowany do zakresu czynności realizowanych przez stacje demontażu i punkty zbierania pojazdów w ramach procesu demontażu i uwzględnia dane niezbędne do weryfikacji i poprawnego zasilania przez te podmioty centralnej ewidencji pojazdów od 30 czerwca 2026 r. z wykorzystaniem interfejsu wymiany danych, udostępnianego w ramach systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów" - czytamy w ocenie skutków regulacji.
W efekcie nowych przepisów wpisu o złomowaniu pojazdu dokonywać będą same stacje demontażu, a kierowcy nie będą już musieli tracić czasu na wypełnianie stosownych wniosków czy wizyty w wydziale komunikacji.
Jakie samochody złomują Polacy? W 2025 roku królowały modele
W ubiegłym roku w Polsce lawinowo wzrosła liczba wyrejestrowanych z powodu złomowania samochodów. Z danych, do których dotarła Interia.pl, wynika że na złom trafiło wówczas 585,5 tys. aut osobowych. Dla porównania, w 2024 roku było ich około 451 tys.
Średni wiek zezłomowanego w 2025 roku samochodu osobowego wynosił 22,4 roku. Średni przebieg takiego auta - przynajmniej jeśli wierzyć danym z CEPiKu - to 263 400 km.
Najstarsze ze złomowanych aut są te wyposażone w instalację gazową. W ich przypadku średni wiek zezłomowanego samochodu to 23,5 roku, a średni przebieg - 285 100 km.
Pierwsza 10 najczęściej złomowanych modeli aut osobowych w 2025 roku w Polsce:
- Volkswagen Golf - 17 371 zezłomowanych,
- Opel Astra - 14 894 zezłomowanych,
- Volkswagen Passat - 14 546 zezłomowanych,
- Ford Focus - 14 299 zezłomowanych,
- Volkswagen Polo - 10 118 zezłomowanych,
- Audi A4 - 9 565 zezłomowanych,
- Skoda Fabia - 9 404 zezłomowanych,
- Opel Corsa - 8 601 zezłomowanych,
- Fiat Punto - 8 182 zezłomowanych,
- Renault Megane Scenic - 8 001 zezłomowanych,









