Sprawdzamy, jak działają szybkie płatności za przejazd na A4 Katowice-Kraków

Na autostradzie A4 Katowice-Kraków funkcjonują już trzy bramki, przeznaczone wyłącznie dla kierowców korzystających z szybkich płatności automatycznych. Mogą oni wybierać między elektronicznym poborem opłat z zamontowanym na przedniej szybie pojazdu urządzeniem A4Go oraz powiązanym z aplikacjami videotollingiem, czyli odczytem tablic rejestracyjnych. W praktyce oznacza to krótszy czas oczekiwania na przejazd przez place poboru opłat, a dla kierowców samochodów osobowych dodatkowo 23 proc. rabatu.

Prezentacja partnera

Płatności za przejazd autostradami bywają czasami uciążliwe, zwłaszcza jeśli na naszej trasie znajdują się bramki autostradowe. Przedłużające się stanie w kolejkach, głównie w sezonie wakacyjnym i świątecznym, konieczność szukania w portfelu karty bądź gotówki, oczekiwanie na resztę i paragon... Właśnie z tym większości kierowców kojarzy się jazda drogami, które wybieramy przecież głównie po to, by skrócić i ułatwić sobie podróż. W przypadku autostrady A4 Katowice-Kraków te niedogodności można zniwelować - wystarczy zainstalować na swoim smartfonie jedną z kilku dostępnych aplikacji powiązanych z videotollingiem bądź zaopatrzyć się w urządzenie A4Go.

Reklama

A4Go i videotolling - o co chodzi?

A4Go to elektroniczny pobór opłat, który wymaga zamontowania na przedniej szybie samochodu urządzenia pokładowego, komunikującego się bezpośrednio z anteną zlokalizowaną na autostradowej bramce. Następuje identyfikacja pojazdu i automatyczne podniesienie szlabanu.

Z A4Go korzystać można na dwa sposoby: kupując odpowiednią liczbę impulsów, które odpowiadają za przejazdy (są ważne przez 730 dni) lub łącząc go z kartą płatniczą. Urządzenie można nabyć na stronie a4go.pl lub bezpośrednio w Punktach Obsługi Klienta w Mysłowicach i Balicach.

Natomiast korzystanie z videotollingu możliwe jest za pomocą instalowanych na smartfonie aplikacji (Autopay, SkyCash, IKO i mPay). Po pobraniu jednej z nich kolejnym krokiem będzie rejestracja pojazdu, a następnie podpięcie do konta aktywnej karty płatniczej. W tym przypadku nie ma więc konieczności zaopatrywania się w osobny gadżet. Podczas przejazdu przez bramki system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny pojazdu i podnosi szlaban.

Dodatkowe pasy na A4 Katowice-Kraków dla kierowców korzystających z videotollingu oraz A4Go

Na autostradzie A4 działają trzy bramki w każdym kierunku jazdy, obsługujące szybkie płatności automatyczne. Pierwsza, "pomarańczowa" linia, znajduje się po skrajnej lewej stronie i przeznaczona jest wyłącznie dla samochodów osobowych.

Sąsiednie, dwa pasy uruchamiane są natomiast automatycznie w momencie większego natężenia ruchu pojazdów, korzystających z szybkich płatności. Pierwszy z nich przeznaczony jest zarówno dla aut osobowych, jak i ciężarowych, drugi wyłącznie dla pojazdów ciężarowych.

Videotolling oraz A4Go to liczne korzyści dla kierowców

Korzystanie z videotollingu oraz urządzeń A4Go to szereg korzyści dla podróżujących. To nawet trzykrotnie krótszy czas oczekiwania, sprawniejsze mijanie placów poboru opłat i spore oszczędności. W przypadku kierowców samochodów osobowych rabat za każdy przejazd wynosi 3 zł.

Szybkie płatności automatyczne to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również ekologiczne. Krótsze kolejki to bowiem jednocześnie krótszy czas oczekiwania, a to oznacza mniejszą ilość CO2 emitowanego do atmosfery. Natomiast brak konieczności drukowania paragonów przekłada się na mniejsze zużycie papieru.

A4Go i videotolling - dla kogo?

Videotolling oraz A4Go skierowane są do osób, które autostradą A4 Katowice-Kraków przemieszczają się regularnie, choćby do pracy. Zalety szybkich płatności poczują również właściciele flot oraz przedsiębiorcy, ale nie tylko. Rozwiązanie to sprawdzi się także podczas świąt, weekendów i wakacji, kiedy natężenie ruchu na autostradzie jest większe, a czas oczekiwania na bramkach - dłuższy.

Autostrady wybieramy głównie po to, by skrócić czas pokonywania trasy - to jedyne drogi w Polsce, którymi możemy poruszać się z prędkością 140 km/h. Teoria nie zawsze idzie jednak w parze z praktyką: czas często tracimy bowiem nie w drodze, a na bramkach, do których nierzadko ustawiają się długie kolejki samochodów. Korzystanie z urządzeń A4Go oraz aplikacji powiązanych z videotollingiem minimalizuje to ryzyko. Co więcej, przy każdym przejeździe przez bramki w kieszeni zostanie nam 3 zł.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama