Reklama

Nowoczesne instalacje LPG. Co warto wiedzieć przed montażem?

​Zdawałoby się, że popularyzacja aut o napędzie hybrydowym oraz rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi doprowadzi w końcu do marginalizacji instalacji LPG. Nowoczesne samochody na gaz - wyposażone w zaawansowane technologicznie sterowniki, odpowiadające m.in. za samoczynne dostosowywanie zasilania gazowego do sposobu, w jaki oryginalne wtryskiwacze dawkują paliwo - wciąż jednak mają przed sobą obiecujące perspektywy. Pozwalają bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy i zadbać o środowisko, nie zmuszając przy tym do rezygnacji z fabrycznych osiągów samochodu.

"Gaz" poprawi pracę silnika

Dostępne obecnie na rynku instalacje LPG już dawno wkroczyły w wiek dojrzały. Wolne są zatem od przypadłości charakterystycznych dla wczesnych rozwiązań, implementowanych w pierwszych generacjach instalacji gazowych. Oznacza to, że nadają się do montażu w niemal wszystkich rodzajach nowoczesnych silników benzynowych - nadadzą się bowiem zarówno do jednostek cztero-, sześcio-, jak i ośmiocylindrowych. Będą więc odpowiednie dla kompaktów i aut typowo miejskich, limuzyn (zaliczanych zwykle do klasy premium) oraz samochodów o bardziej sportowym charakterze. Dzięki temu, większość kierowców rozważających montaż nowoczesnej instalacji LPG nie musi się już zastanawiać, czy zakupiony moduł aby na pewno sprawdzi się w ich pojeździe.  

Reklama

Producenci współczesnych instalacji LPG z segmentu premium podkreślają ponadto, że opracowane przez nich rozwiązania zadają kłam wszystkim mitom krążącym od lat wokół zasilania gazem. Nie tylko bowiem nie "dławią" silnika i nie podnoszą poziomu zanieczyszczeń wydostających się z układu wydechowego, ale mogą się wręcz przyczyniać do podniesienia ogólnej efektywności, z jaką pracuje silnik. Potwierdzają to badania: nowoczesna instalacja LPG może obniżyć ilość tlenku węgla uwalnianego przez samochód do środowiska aż o 60 proc., wpływając jednocześnie na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (o 10 proc.) oraz węglowodorów i tlenków azotu (o 50 proc.) wydobywających się z rury wydechowej. 

Technologia w służbie wygody

Sposób, w jaki nowoczesne instalacje LPG zarządzają dawkowaniem gazu, trzeba uznać za ich największą zaletę. Dzięki zaawansowanym sterownikom, potrafią one bowiem sprawnie współpracować z oryginalnymi sterownikami samochodu, adaptując się do trybu i strategii ich pracy. Przekłada się to na maksymalizację wydajności dawkowania gazu, co jest z kolei niezbędne do poprawnego i bezawaryjnego działania instalacji LPG. Oraz, co nie mniej ważne, do zachowania możliwie najwyższego poziomu wygody związanego z użytkowaniem pojazdu.  

Opisywane w niniejszym artykule rozwiązania znajdziemy na przykład w Zenit Black Box - najnowocześniejszej instalacji gazowej dostępnej w tej chwili w segmencie premium. Dzięki kompaktowej i hermetycznie zamkniętej obudowie głównego sterownika, można ją umieścić w niemal każdym miejscu pod maską, bez obaw o panującą tam temperaturę czy o bieżące warunki pogodowe (producent gwarantuje bowiem, że opracowane przez niego sterowniki są w stanie pracować bardzo w szerokim zakresie temperatur, wahających się od -20 do 120 stopni Celsjusza). Jest to także zasługa unikatowej konstrukcji układów scalonych, zaszytych we wnętrzu sterownika, które umieszczono na czterowarstwowej płytce drukowanej, zaekranowanej przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz zalaminowanej w taki sposób, aby nie mogły jej zagrozić wilgoć czy pył.

 Nowoczesna instalacja gazowa pozwala też zapomnieć o wielu dotychczasowych ograniczeniach instalacji LPG poprzedniej generacji. Funkcja szybkiego startu na gazie umożliwia na przykład automatyczne uruchomienie instalacji gazowej przy wybranej wcześniej temperaturze - gdy więc tylko silnik odpowiednio się rozgrzeje, zasilanie gazowe uruchomi się samoczynnie tak szybko, jak to możliwe. O odpowiednią ochronę i lubrykację jednostki napędowej dba tymczasem zautomatyzowana funkcja płynnego dotrysku benzyny podczas pracy na gazie (może się ona uruchamiać przy dowolnych, wybranych obrotach silnika), która współpracuje również z motorami turbodoładowanymi. Kolejną innowacyjną funkcja sterownika jest możliwość stałego przełączania wybranych cylindrów silnika na benzynę.  

Jest to rozwiązanie pożyteczne przede wszystkim w sytuacjach serwisowych - a więc zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność wymiany wyeksploatowanego wtryskiwacza gazowego na nowy. W takich okolicznościach nie trzeba już zatem - jak w przypadku mniej zaawansowanych konstrukcji - wyłączać całej instalacji LPG, ale tylko te jej części, które w danym czasie należy wymienić.

Wydajność, prostota i komfort użytkowania

Producenci nowoczesnych instalacji gazowych premium rozumieją, że dla ich użytkowników oraz instalatorów liczy się przede wszystkim prostota użytkowania i montażu. To właśnie dlatego nowe sterowniki Zenit Black Box - występujące w trzech różnych wersjach (podstawowej, wyposażonej w interfejs OBD oraz zawierającej półprzewodnikowy emulator poziomu paliwa) - zaprojektowano w taki sposób, aby ich montaż i kalibrację można było przeprowadzić jak najmniejszym nakładem sił i tak szybko, jak to tylko możliwe (to właśnie z tej przyczyny - dla uproszczenia prac serwisowych - nowe instalacje gazowe, podłączone do komputera, aktualizują swoje oprogramowanie w pełni automatycznie).  

Instalacje LPG to rozwiązania przemyślane, niezwykle ergonomiczne i zaprojektowane w taki sposób, aby ich użytkowanie przysparzało jak najmniej problemów - i to zarówno po stronie kierowcy, jak i serwisu. Dzięki integracji rozlicznych funkcji - na przykład emulatora poziomu paliwa - spada liczba niepotrzebnych przewodów i dodatkowych komponentów pod maską, co przekłada się z kolei na znaczne uproszczeniu całej procedury montażu. Jeśli w takim kierunku będzie się rozwijała technologia instalacji LPG, to - zarówno pod względem ekonomii, jak i kultury pracy - zasilanie gazem jeszcze długo będzie zachowywało przewagę nad konwencjonalnymi silnikami wysokoprężnymi czy nawet nad technologicznie zaawansowanymi hybrydami. I dobrze, bo instalacje LPG pozwalają dbać nie tylko o portfel, lecz również o środowisko.  

Artykuł powstał we współpracy z firmą AG Centrum

materiały promocyjne

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy