Reklama

Które części samochodowe zużywają się najszybciej?

Krótkie trasy i długie postoje nie służą samochodom. Z kolei długie trasy i nadmierna eksploatacja auta również mogą nadwyrężyć niektóre elementy. Na co zwracać uwagę i jak zabezpieczyć się przed kosztownymi naprawami? Jak ograniczyć wydatki, gdy już dojdzie do awarii?

Usterki w samochodach miejskich

Jak wiadomo, krótkie trasy nie służą żadnemu silnikowi, ale najgorzej znoszą je Diesle. Jeśli więc szukamy auta do jazdy po mieście, a chcemy uniknąć wysokich kosztów napraw, lepiej wybrać ten benzynowy, choć wcale nie mamy pewności, że unikniemy wizyty w serwisie. Jeździmy parę kilometrów do pracy, zatrzymujemy się w sklepie, odwozimy dzieci do szkoły. Samochodu używamy również po to, by odwiedzić rodzinę i znajomych mieszkających w tym samym mieście. Krótko mówiąc, nie pozwalamy silnikowi porządnie się rozgrzać, a to sprzyja awariom. Gdy często pracuje na krótkich trasach, paliwo i powstające w procesie spalania skropliny zanieczyszczają olej silnikowy i powodują jego rozrzedzenie. Wzrasta ryzyko awarii silnika, ale nie tylko - ofiarą takiego eksploatowania auta mogą paść również napinacze paska (lub łańcucha) rozrządu czy turbosprężarka, która przez pierwsze sekundy po uruchomieniu silnika czasami działa bez smarowania. Skutki jazdy na nierozgrzanym silniku odczuwa również filtr cząstek stałych i katalizator. Ponadto konieczność hamowania w korkach prowadzi do szybkiego zużycia klocków hamulcowych, a częste odpalanie silnika negatywnie wpływa również na układ rozrządu. Jazda po mieście to konieczność pokonywania progów zwalniających i najeżdżania na krawężniki - cierpi na tym zawieszenie. Z kolei koło dwumasowe źle znosi częstą zmianę biegów, która jest przecież konieczna w trakcie jazdy po mieście. 

Awarie samochodów długodystansowych

Reklama

Dużo łatwiej dbać o auto przejeżdżające długie dystanse. Nie oznacza to, że ten sposób eksploatacji samochodu uchroni nas przed awariami. Duże prędkości mocno zużywają opony. Pamiętajmy, że niski bieżnik zmniejsza przyczepność auta oraz wydłuża drogę hamowania. Przepisy nakazują nam wymianę opon, gdy jego głębokość wynosi 1,6 mm, specjaliści zalecają jednak zrobić to znacznie wcześniej: opony letnie powinniśmy wymienić, gdy osiągnie 3 mm, a zimowe - 4 mm. Podróżowanie po górzystych terenach oznacza ciągłe dociskanie pedału hamulca. Awaria układu hamowania może doprowadzić do tragedii, dlatego przed długą trasą należy sprawdzić szczelność przewodów hamulcowych i stopień wyeksploatowania kloców. Z kolei częste podjazdy oraz bardzo dynamiczna jazda mogą skrócić żywotność sprzęgła. Nie wolno nam również zapominać o kontroli poziomu oleju silnikowego. Jego ubytek lub zanieczyszczenie mogą spowodować poważne zatarcie silnika, awarię turbosprężarki, nie mówiąc już o zniszczeniu panewek czy elementów układu korbowo-tłokowego. Jeśli jedziemy w teren, upewnijmy się, że nasz samochód jest do tego przygotowany, czyli posiada komplet osłon, które ochronią układ elektryczny przed zalaniem po najechaniu na głębokie kałuże. Ucierpieć mogą również tarcze hamulcowy, a w najgorszym wypadku - silnik. Do jazdy w terenie zdecydowanie najlepiej sprawdzają się crossovery i SUV-y.

Samochód na parkingu

Raczej nikogo nie zaskoczy fakt, że samochód pozostawiony na długi czas na postoju powoli niszczeje. Najczęstszą i najszybciej pojawiającą się awarią jest rozładowanie akumulatora, a czasem wręcz jego uszkodzenie, które może skończyć się koniecznością wymiany na nowy. Dłuższy postój może również powodować korozję i to nie tylko karoserii, ale także hamulców czy układu wydechowego. Pamiętajmy, że płyny eksploatacyjne mają ograniczoną trwałość, dlatego po przerwie w używaniu auta, należy je wymienić.

Economy Parts, czyli sposób na obniżenie kosztów napraw

W jaki sposób obniżyć koszty napraw i wymiany części - które, jak doskonale wie każdy kierowca, potrafią być niemałe? Naprzeciw potrzebom posiadaczy samochodów starszych niż 4 lata wychodzi marka Volkswagen Group Polska, oferująca linię Economy Parts. To części zamienne przeznaczone dla marek grupy Volkswagen Group Polska, nawet o 40 proc. tańsze od tych używanych na pierwszy montaż, a jednocześnie objęte dwuletnią gwarancją. Charakteryzują się trwałością i solidnością, gdyż zostały wyprodukowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w grupie Volkswagen Group Polska. W dodatku części można kupić w pakiecie z usługą serwisową w autoryzowanych serwisach na terenie całej Polski. Dzięki temu zachowujemy ciągłość napraw w ASO w bardzo przystępnej cenie.

Na koniec warto wspomnieć, że Volkswagen Group Polska zaangażował się we wspieranie młodych, lokalnych artystów, organizując konkurs wraz z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Zadaniem studentów było przygotowanie pracy graficznej przedstawiającej część samochodową z asortymentu Economy Parts w kontekście jednego z polskich miast lub aglomeracji i opatrzonej hasłem przewodnim, które w metaforyczny lub przewrotny sposób ukazywałoby cechy zarówno lokalizacji, jak i wybranej części. Efekt pracy studentów przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy nagrodzili kreatywność  i zaangażowanie młodych twórców. Już 1 kwietnia nagrodzone prace będzie można zobaczyć w sieci.

Sprawdź więcej

Artykuł powstał we współpracy z marką Volkswagen Group Polska.

Advertisement
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje