Reklama

Gdzie jest hamulec silnikowy?

Na forach internetowych można przeczytać różne rzeczy. Czasem mądre, częściej nie. Jednak szczytem ignorancji było pytanie zadane przez jedną z internautek... "Słyszałam, że można hamować silnikiem. Czym się włącza hamulec silnikowy w seicento?"

Cóż, zasadnym się wydaje pytanie o wiek internautki Joli. Może ma 12 lat? Jednak zważając na wymieniony konkretny model można snuć poważne przypuszczenia, że Jola ma samochód, a nawet prawo jazdy!

Oczywiście, godnym pochwały jest poszerzanie wiedzy, jednak otwartym pozostaje pytanie, jak owa internautka zdobyła prawo jazdy...

Nie pora to i miejsce na wyjaśnianie zasady hamowania silnikiem, bo zna ją przecież niemal każdy kierowca, a pozostali mogą spytać kolegów...

Jednak jako ciekawostkę powiedzmy, że coś takiego jak hamulec silnikowy rzeczywiście istnieje! Zapewne mało osób wie, ale takie urządzenie stosowane jest w ciężarówkach - dodatkowym pedałem uruchamia się siłownik pneumatyczny, który specjalną przepustnicą zamyka kolektor wydechowy.

Reklama

Rozwiązanie to używane jest przeważnie podczas jazdy w górach na długich zjazdach. Dzięki temu hamulec zasadniczy nie jest narażony na przegrzanie.

Jednak gdzie się włącza taki hamulec w seicento nie potrafimy powiedzieć...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pytanie | jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje