Dębica inwestuje w gaz. Produkcja opon ma być bardziej ekologiczna

Polski producent opon - Dębica - ma zamiar zmniejszyć swój ślad węglowy. Na inwestycję w nowe źródła energii pozyskano dofinansowanie z NFOŚiGW.

Dębica to polska firma produkująca opony, której historia sięga 1939 roku. Producent idzie jednak z duchem czasu i inwestuje w ekologiczne źródła energii.

Dębica przeznaczy ponad 80 mln na elektrownię gazową

Całkowita wartość inwestycji to 82,3 mln zł, z czego 30,2 mln pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za tę kwotę ma powstać kompletna elektrownia gazowa. W przetargu określono, że średnia roczna moc cieplna takiej elektrowni ma wynosić minimum 17 MW, a moc elektryczna 13,5 MW.

Elektrownia, według założeń przetargu, ma produkować w ciągu godziny 25 ton pary o temperaturze 220 stopni i ciśnieniu 20 barów. Cała inwestycja ma na celu zaspokojenie nieustannie rosnącego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię cieplną i elektryczną, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2.

Reklama

Inwestycja, która zrewolucjonizuje strukturę źródeł energii firmy Dębica, ma zostać oddana do użytku w maju 2024 roku.

Dębica - firma z tradycjami

Jak wspomnieliśmy, historia firmy sięga 1939 roku. Główny zakład produkcji opon mieści się w podkarpackiej Dębicy. Są tam wytwarzane opon zarówno do samochodów osobowych, jak i dostawczych czy ciężarowych.

Od 1995 roku inwestorem strategicznym Dębicy jest The Goodyear Tire & Rubber Company, który to koncern, za pośrednictwem spółki Goodyear Holdings z siedzibą w Luksemburgu, kontroluje 87,3 proc. kapitału firmy Dębica.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony samochodowe | Firma Oponiarska Dębica SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy