Reklama

Części samochodowe zaprojektowane dla podnoszenia komfortu. Znasz ich zastosowanie?

Ulubiona muzyka, spokój, wybrane przez siebie towarzystwo. Podróż samochodem kojarzy nam się przede wszystkim z komfortem. Konstruktorzy i projektanci prześcigają się w projektowaniu nowych i ulepszaniu starszych części, które sprawiają, że jazda autem jest dla nas czystą przyjemnością.

Uświadomienie kierowcom kluczowego znaczenia niektórych elementów w aucie - to cel, jaki postawili sobie organizatorzy konkursu przeprowadzonego wśród studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przez Volkswagen Group Polska. Międzynarodowy koncern postanowił wesprzeć młodych, lokalnych artystów, którzy w ramach zajęć w trzech pracowniach: Znaku i Identyfikacji, Grafiki Informacyjnej oraz Grafiki Kinetycznej pod okiem mentorów przygotowywali prace konkursowe: plakaty, infografiki oraz animacje. Studenci mieli za zadanie znalezienie połączenia między częściami Economy, symbolami polskich miast a funkcjonującymi w naszym języku powiedzeniami. To właśnie dzięki nim mieliśmy szansę zobaczyć projekt kreatywnie łączący Kraków z filtrem przeciwpyłowym czy słynny poznański pomnik z... akumulatorem samochodowym. Wielu z nas nie zdaje sobie bowiem sprawy, że nawet niewielkie części w samochodzie mają kolosalny wpływ na nasz komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Oddychaj swobodnie

Reklama

Każdy kierowca wyrwany ze snu i zapytany o niezbędne części filtrujące w samochodzie w pierwszej kolejności wymieni z pewnością filtr oleju, powietrza oraz paliwa. A co z filtrem kabinowym? Inaczej nazywany przeciwpyłkowym, jest odpowiedzialny za to, aby jazda była nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna. Jakie jest jego główne zadanie? Przede wszystkim ma sprawić, że do wnętrza samochodu nie dostają się zanieczyszczenia (np. kurz, spaliny, pyłki roślin). Możemy wyróżnić dwa rodzaje: standardowy oraz z węglem aktywnym. Drugi z nich jest co prawda droższy, ale posiada kilka warstw filtrujących. Dzięki węglowi aktywnemu ma możliwość filtrowania wielu szkodliwych dla człowieka gazów (np. zawartych w spalinach związki siarki czy azotu).

Dawniej nie było to standardowe wyposażenie. Współcześnie znaczna większość samochodów, niezależnie od producenta, posiada filtry kabinowe. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność zależy nie tylko od jego jakości. Równie ważna jest regularna wymiana. Martwisz się jej kosztem? Wielu producentów oferuje swoim klientom korzystne ceny przeglądów lub części. Jednym z takich działań jest zaproponowany przez Volkswagena Group Polska segment części Economy. Znajdziemy w nim asortyment dla samochodów z grupy tego producenta mających więcej niż 4 lata, w cenie do 40 proc. niższej od ceny części używanych na pierwszy montaż. Dzięki temu kierowcy mają dostęp do tańszych podzespołów w bardzo dobrej jakości oraz objętych dwuletnią gwarancją. Właściciel pojazdu zapewnia sobie także ciągłość napraw w ASO nie ponosząc dużych nakładów finansowych.

Czym grozi brak regularnie wymienianego filtra? To nie tylko zagrożenie związane z toksycznymi związkami ze spalin. Niesprawność tej części może także wiązać się z nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu samochodu czy zaparowanymi szybami.

Nie podskakuj

Myślisz, że mocny silnik to gwarancja zostania królem szosy? Nic bardziej mylnego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie trzymanie się podłoża. A właśnie to zapewnią odpowiednie amortyzatory. To właśnie one są odpowiedzialne za wytłumianie drgań przenoszonych na nadwozie. Dzięki ich obecności elektroniczne układy (np. ABS) mają szansę poprawnie działać.

Współcześnie na rynku dostępne są dwa rodzaje amortyzatorów: gazowe oraz olejowe. Większość nowoczesnych samochodów posiada ten pierwszy typ. Niezależnie od rodzaju kluczowe jest utrzymanie ich w dobrej kondycji. Tylko wtedy będą prawidłowo spełniać swoją rolę. Powszechne wśród wielu kierowców przekonanie o nieprzeciętnej żywotności amortyzatorów jest błędne. Wszystko bowiem zależy od stylu jazdy, rodzaju nawierzchni czy rocznego przebiegu.

Warto więc pilnować regularnych przeglądów. To właśnie one pozwolą wyłapać wszelkie usterki w samochodzie oraz zweryfikować zużycie części najmocniej eksploatowanych. Amortyzatory warto sprawdzać przynajmniej raz do roku. Pamiętaj! Jeżeli decydujesz się na ich wymianę rób to parami.

Po cichu

Pierwsze samochody nie posiadały żadnych części, które tłumiły hałas. Współcześnie układ wydechowy w aucie to misternie dopracowany system składający się z wielu elementów. Ale wystarczy, że jeden z nich nie działa poprawnie, a wpływa to na osiągi i pracę silnika.

Obok kolektora i katalizatora, ważnym elementem całego układu jest tłumik. Odpowiada on nie tylko za niski poziom hałasu. Do jego roli należy także prawidłowe odprowadzenie spalin z silnika czy redukcja szkodliwych gazów. Czym grozi nieprawidłowe dobranie tłumika? Jeżeli sądzisz, że tylko zwiększonym hałasem to jesteś w sporym błędzie. Niska jakość oraz niewłaściwy wybór mogą poważnie zaszkodzić osobom podróżującym autem. Do kabiny samochodu może się bowiem dostawać tlenek węgla. Źle wyregulowany tłumik to w konsekwencji duże zużycie paliwa, a jego nieprawidłowy montaż może przyczyniać się do przenoszenia drgań na nadwozie. W efekcie otrzymujemy niski komfort jazdy i brak poczucia bezpieczeństwa.

Sprawdź więcej

Artykuł powstał we współpracy z Volkswagen Group Polska

Advertisement
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje