Reklama

Proste metody, by szybko sprzedać auto

Każdemu, kto rozważa sprzedaż swojego samochodu, zależy na tym, aby nowego właściciela znaleźć jak najszybciej, uzyskując przy tym jak największy zysk. Nie ma w tym nic dziwnego. Na szczęście w szybkiej sprzedaży auta i w podniesieniu wartości samochodu może nam pomóc kilka prostych sztuczek. Jakich? O tym piszemy poniżej.

Przygotuj ogłoszenie, które zachęci do zakupu

W szybkiej sprzedaży auta może nam pomóc przekonujące i dobrze zredagowane ogłoszenie. Powinniśmy w nim zawrzeć wyczerpujące informacje o parametrach i specyfikacji samochodu. W treści oferty warto również opisać wizualny stan pojazdu i zaznaczyć, czy wymaga on jakiegokolwiek wkładu finansowego. Pamiętajmy o tym, aby anons był przejrzysty i czytelny dla potencjalnych kupujących. Nie musi być zbyt drobiazgowy i kwieciście napisany, ale nie mogą się w nim również pojawić niedomówienia, dotyczące np. historii, przebiegu czy pochodzenia samochodu.

Reklama

Ogłoszenie trzeba oczywiście uzupełnić o zdjęcia, które zaprezentują sprzedawany samochód w pełnej krasie. Nie muszą być oczywiście wykonane przez profesjonalnego fotografa; wystarczy tylko, że na ich podstawie kupujący będą mogli ocenić faktyczny stan pojazdu. Nie zapominajmy przy tym o kilku podstawowych zasadach fotografowania: zdjęcia najlepiej robić w dobrym, naturalnym świetle, kadrując auto w taki sposób, aby zaprezentować zarówno jego zalety, jak i wady. Warto skupić się również na kilku szczególnie interesujących detalach - takich, jak np. klosze reflektorów, emblematy na karoserii, lusterka boczne czy elementy wnętrza (panel centralny, dźwignia skrzyni biegów, deska rozdzielcza itp.) - które dadzą kupującym pewne wyobrażenie o tym, jak samochód jest zachowany i w jaki sposób był eksploatowany.

Detailing sposobem na przyciągnięcie kupujących

W znalezieniu zdecydowanego kupca może nam również pomóc auto detailing. Usługa ta cieszy się wśród polskich kierowców coraz większą popularnością, a składa się na nią szereg czynności, których głównym celem jest podniesienie ogólnych walorów estetycznych i użytkowych pojazdu. Prace wchodzące w zakres detailingu zabezpieczają jednocześnie samochód przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych, które mogłyby w dłuższej perspektywie doprowadzić do jego degradacji, zarówno na poziomie wizualnym, jak i technicznym.

Podczas detailingu dokładnemu i wieloetapowemu czyszczeniu i regeneracji poddaje się wszystkie elementy pojazdu, które znajdują się zarówno na zewnątrz (powłoka lakiernicza, felgi, części plastikowe, chromowane, szklane itp.), jak i w jego wnętrzu (tapicerka kabiny i bagażnika, elementy plastikowe, metalowe, drewniane, skórzane itp.). Zabiegi te są często w stanie przywrócić samochód do stanu zbliżonego do fabrycznego, a przy tym wydłużają żywotność auta. To zaś sprawia, że samochód wzbudza wśród kupujących zdecydowanie większe zainteresowanie. A przecież im więcej osób skłonnych jest zapoznać się z naszą ofertą, tym większa szansa na szybką i sprawną sprzedaż.

Dobrze wykonany detailing pozwoli także znacznie podnieść wartość samochodu. W takim przypadku wystarczający powinien się okazać podstawowy pakiet usług, obejmujący czyszczenie i konserwację pojazdu. W ten sposób przywrócimy mu schludny i atrakcyjny wygląd, nie narażając się zarazem na niepotrzebne koszty i ryzyko, że nasza inwestycja się nie zwróci. Jeśli mamy cierpliwość i smykałkę do napraw, a pod naszą ręką znajdują się akurat kosmetyki do pielęgnacji samochodu, detailing możemy przeprowadzić samodzielnie, posiłkując się poradnikami, które znajdziemy w internecie.

W ograniczeniu kosztów i szybkim znalezieniu kupca pomogą nam także serwisy z ogłoszeniami lokalnymi, dzięki którym swój samochód wystawimy na sprzedaż w łatwy i bezpieczny sposób. Od niedawna ogłoszenia motoryzacyjne można zamieszczać w serwisie Allegro Lokalnie. Transakcje przeprowadzone w tym miejscu są bezpieczne zarówno dla sprzedającego, jak i kupca, a dodatkowo możemy aktualnie liczyć na bonus w postaci środków ("monet"), które będziemy mogli przeznaczyć na zakupy w serwisie.

Jak szybko znaleźć nowego właściciela dla swego samochodu?

W szybkim znalezieniu kupca może nam jednak pomóc nie tylko detailing. Postarajmy się spojrzeć na swoje auto "świeżym okiem" i dostrzec uszkodzone czy zaniedbane elementy, na które jako wieloletni właściciele pojazdu często nie zwracamy już nawet uwagi.  Zakup i montaż niewielkich detali kokpitu lub deski rozdzielczej, a także innych elementów wnętrza (jak kratki nawiewu czy osłona przeciwsłoneczna) nie wiąże się z dużymi kosztami, a przyczynia się do wzrostu wartości i ogólnego wrażenia, jakie wywiera auto. Tego rodzaju wydatki i czynności należy zatem traktować jak niezbędną inwestycję, dzięki której nasze auto szybciej znajdzie nowego właściciela.

- Sprzedając samochód warto przede wszystkim zadbać o jego wygląd i o to, jak się on prezentuje na żywo i na zdjęciach. Drobne poprawki lakiernicze, wymiana uszkodzonych elementów, odświeżenie tapicerki, czyszczenie kokpitu, odkurzanie dywaników czy szczelin i trudno dostępnych zakamarków, sprawią, że szybciej znajdziemy zdecydowanego kupca, który będzie do tego skłonny zapłacić za nasz samochód wyższą cenę. Zadbane i dobrze utrzymane auto zawsze przecież przyciąga wzrok. Poza tym: schludny i atrakcyjny wygląd samochodu jest naszą wizytówką. Warto zatroszczyć się więc o to, aby prezentowało się ono jak najlepiej - radzi Tomasz Subocz, Product Manager      w serwisie Allegro Lokalnie.

Cena dźwignią handlu

Na koniec przejdźmy do kwestii, która mogłaby się wydawać kluczowa w kontekście szybkiej sprzedaży samochodu - jego ceny. Powinna być ona adekwatna do jego stanu technicznego i wizualnego. W jej ustaleniu może nam pomóc przegląd konkurencyjnych ofert znajdujących się w portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych (interesujące nas oferty wyszukamy za pomocą odpowiednich filtrów, uwzględniających m.in. przebieg, rocznik czy parametry auta). Jeśli wycena naszego samochodu sprawia nam trudności, o pomoc możemy poprosić zaufanego mechanika lub rzeczoznawcę. Cennym źródłem informacji mogą być także fora motoryzacyjne.

Oczywiście, niska cena potrafi niekiedy zdziałać cuda, przyciągając w krótkim czasie wielu zainteresowanych, ale nie zawsze jest też gwarancją szybkiej sprzedaży. Nie uprawiajmy więc "dumpingu" cenowego i nie zaniżajmy niepotrzebnie ceny auta - warto ją obniżyć dopiero wtedy, gdy nasze ogłoszenie nie będzie się cieszyło zainteresowaniem. Lepiej wręcz podać cenę z kilkuprocentowym zapasem. W trakcie negocjacji będziemy mogli dzięki temu nieco obniżyć cenę samochodu, idąc tym samym na rękę jego nowemu właścicielowi. 

Partnerem publikacji jest serwis Allegro Lokalnie

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje