Reklama

5 zł za litr przekroczone. Ile będzie w wakacje?!

Ponad 5 zł za litr - tyle kosztuje już benzyna na stacjach w Szczecinie. Analitycy zapowiadają, że będzie jeszcze gorzej.

Według nich na początku wakacji, kiedy zawsze jest drożej, cena benzyny sięgnie 5 zł 30 gr, a w sierpniu 5 zł 40 gr za litr benzyny 95!

Reklama

Powodem tych podwyżek będą po pierwsze wysokie ceny ropy. Na giełdzie w Nowym Jorku baryłka kosztuje w tej chwili 105 dolarów. Drugim powodem jest wysoki kurs dolara. Im jego cena wyższa,- tym benzyna kosztuje więcej.

Wysokie ceny benzyny nie odstraszają kupujących auta

Jak sprawdziła reporterka RMF FM w komisach samochodowych w Warszawie zużycie paliwa to bardzo istotna informacja dla tych, którzy kupują auta tańsze, za 10, 15 czy 20 tys. zł. Sam zakup samochodu to dla nich poważny wydatek, więc auto musi być tanie w eksploatacji.

Kierownik jednego z komisów podkreśla jednak, że wysokie ceny benzyny nie odstraszają klientów z grubszymi portfelami. - Jest szeroka gama ludzi, którzy posiadają kasę i nie zwracają na to uwagi - mówi.

Dlatego ciągle jest popyt na auta z silnikami większymi niż 2 litry. Ciągle też dobrze sprzedają się droższe samochody z silnikami diesla, choć olej napędowy kosztuje już tyle samo co benzyna.

Ceny paliwa rosną też w Stanach Zjednoczonych

W ciągu dwóch tygodni ceny paliwa w USA wzrosły o 33 centy. Cena za galon (niespełna 4 litry)wynosi w tej chwili średnio 3,51 dolara. Jest to drugi tak wielki skok cen w amerykańskiej historii. W 2005 roku zaraz po przejściu huraganu Katrina ceny wzrosły o 38 centów.

Tym razem jednak natura nie ma nic wspólnego ze skokiem cen. To wydarzenia w Libii wpływają na sytuację na rynku, choć kraj ten dostarcza tylko... 3 procent ropy naftowej importowanej przez USA.

Tymczasem w niektórych stanach paliwo kosztuje już blisko 4 dolary za galon,a prognozy nie są dobre. Niektórzy eksperci uważają, że cena wzrośnie nawet do 6 dolarów za galon.

INTERIA/RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje