Reklama

Wiesz, ile zapłacisz za śnieg na dachu samochodu?

Odśnieżanie samochodu to czynność mało przyjemna - szczególnie przy porannym pośpiechu i mrozie, ale zimą niestety konieczna.

Niektórzy kierowcy niezbyt dokładnie się do niej przykładają - a to błąd, za który być może będą musieli sięgnąć głęboko do kieszeni. A czy Wy odśnieżacie swoje auta?

Reporter RMF FM Paweł Balinowski zapytał o odśnieżanie auta toruńskich kierowców.

- Na pewno trzeba odśnieżyć przednią szybę - usłyszał od jednego z nich. - To nie wystarczy. Niektórzy przetrą tylko szybkę i koniec, i tak sobie jadą. Samochód powinien być cały odśnieżony, widoczność musi być dobra. Dach też trzeba odśnieżyć, żeby śnieg nie spadał innym na maskę - prostował inny.

Reklama

I trudno się nie zgodzić. Policjanci z drogówki radzą, żeby odśnieżyć wszystkie możliwe powierzchnie na zewnątrz auta - mowa nie tylko o szybach (przednich, tylnych i bocznych), ale też lusterkach, dachu i masce. Chodzi o to, żeby zapewnić sobie pełną widoczność w każdym kierunku.

W przypadku ciężarówek szczególnie ważne jest odśnieżenie dachu naczepy, bo zalegająca tam masa śniegu może narobić sporych szkód, jeśli w czasie jazdy spadnie na maskę samochodu osobowego.

Nie odśnieżasz - płacisz

Kierowcy raczej odśnieżają swoje auta, ale zawsze znajdą się tacy, którym się nie chce albo za bardzo się spieszą. Prędzej czy później muszą się oni liczyć z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

- Policjanci mogą ukarać kierowcę jadącego nieodśnieżonym autem mandatem w wysokości nawet do 500 złotych - ostrzega Wioletta Dąbrowska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Podkreśla, że poruszając się nieodśnieżonym samochodem powodujemy zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Podobna kara czeka kierowców ciężarówek, którzy nie usuną śniegu ze swoich naczep. W tym wypadku może być jednak znacznie gorzej, jeśli śnieg spadnie i uszkodzi czyjś samochód.

- Tutaj kierowca, poza mandatem, musi liczyć się z możliwością skierowania sprawy do sądu. Może mu grozić grzywna w wysokości nawet 3 tysięcy złotych - ostrzega Dąbrowska.

Fotosy

Policjanci apelują o zgłaszanie takich sytuacji - głównie dlatego, że kierujący ciężarówkami często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie szkody wyrządził śnieg, który spadł z naczepy ich auta, i po prostu jadą dalej.

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje