Tak czy nie dla świateł?

58 proc. Polaków popiera obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok - wynika z sondażu GFK Polonia przeprowadzonego dla Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa.

Jak poinformowało w czwartek Stowarzyszenie, według badania przeprowadzonego przez GFK Polonia 58 proc. Polaków (w tym w 36 proc. "zdecydowanie") opowiada się za obowiązkiem całodobowej jazdy z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Przeciwną opinię wyraziło 34 proc. ankietowanych (w tym 16 proc. "zdecydowanie").

Reklama

Jednocześnie 65 proc. osób uważa, że jazda z włączonymi światłami mijania powinna być obowiązkowa na terenie całej UE (przeciwnych jest 23 proc. ankietowanych).

Trzy czwarte (76 proc.) ankietowanych jest zdania, że obowiązek ten przyczynia się do lepszej widoczności pojazdów na drodze i podnosi bezpieczeństwo, a 64 proc. sądzi, że jazda z włączonymi światłami przyczynia się do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych.

71 proc. respondentów ocenia, że jeżdżąc z włączonymi światłami można bezpieczniej wykonać manewr wyprzedzania a 68 proc. uważa, że pozwala to na uniknięcie zderzeń czołowych. Innego zdania jest odpowiednio 21 proc. i 23 proc. badanych.

Badanie zostało zrealizowane w drugiej połowie sierpnia na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków od 15. roku życia.

Zupełnie inne wyniki przyniosła ankieta przeprowadzona w naszym serwisie. ZOBACZ.

Dowiedz się więcej na temat: polonia | jazda | jazdy | Gfk Polonia | Nie

Reklama

Reklama

Reklama