Policja apeluje do... pasażerów samochodów

Kampanię profilaktyczną "Bierność zabija - reaguj" zainaugurowała w środę Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Akcja skierowana jest głównie do pasażerów pojazdów i ma na celu uświadomienie im jak duży mają wpływ na zachowanie kierowcy.

W ocenie policji bardzo często pasażerowie są ofiarami wypadków spowodowanych przez kierowców, z którym podróżowali. "Dane statystyczne za 2018 r. pokazują, że co piąty pasażer z pojazdu sprawcy wypadku odnosi ciężkie obrażenia w wypadku, a co siódma osoba, która jedzie ze sprawcą wypadku, ginie" - powiedział podczas środowego briefingu promującego kampanię naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu mł. insp. Jacek Mnich.

Kampania nosi tytuł "Bierność zabija-reaguj". Chodzi w niej głównie o to, by uświadomić pasażerom, iż mają ogromny wpływ na zachowanie kierowcy.

Reklama

"Chcemy skłonić do przemyślenia, czy jako pasażerowie jesteśmy w stanie zwrócić uwagę kierowcy, że stwarza zagrożenie w ruchu, czy też obawa popsucia atmosfery jest ważniejsza niż życie i zdrowie ludzkie i czy nie dajemy przez to cichego przyzwolenia na to, żeby kierowca popełnił fatalne w skutkach błędy" - powiedział Mnich.

Zdaniem policjantów pasażerowie powinni zwracać uwagę kierowcy w sytuacji, kiedy ten wykonuje niebezpieczne manewry, przekracza prędkość, nie zapina pasów bezpieczeństwa, czy w trakcie jazdy spogląda na telefon komórkowy. Z ankiety przeprowadzonej przez mazowiecką policję wynika, że 93 proc. ankietowanych uważa, iż pasażer ma duży wpływ na zachowanie się kierowcy.

Kampanii towarzyszy specjalny klip, który ma uświadomić pasażerom, jak ważna jest ich reakcja i sprzeciw, kiedy kierowca pojazdu nie zachowuje bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Promocja kampanii będzie odbywać się w prasie, radiu i telewizji, a także mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych mazowieckiej komendy policji oraz komend miejskich i powiatowych.

Zdaniem Mnicha niewłaściwe zachowanie za kierownicą jest piętnowane przez wielu uczestników ruchu drogowego. Jak zaznaczył na specjalne skrzynki mailowe komendy wojewódzkiej i komend powiatowych "Stop agresji drogowej" przesłano w ub. roku ponad 200 filmów, a w tym roku już 95, z nagraniami niebezpiecznych zachowań na drodze. Do najczęstszych naruszeń przepisów należą: nieprawidłowe wyprzedzania na przejściu dla pieszych, w rejonach skrzyżowań albo na liniach podwójnych ciągłych. Filmy te stanowią podstawę do wyciągnięcia przez policję konsekwencji wobec kierowców


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy