Po zmroku i w trudnych warunkach: ekspert wyjaśnia, na co zwrócić uwagę za kółkiem jesienią

Mokra nawierzchnia, mgła, opady – sezon jesienny nie ułatwia jazdy kierowcom. Pogorszenie widoczności czy zmiana przyczepności kół mogą poważnie zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa ułatwiają jazdę w trudnych warunkach, ale najlepiej ufać własnym umiejętnościom. Jak przygotować się na nadchodzące miesiące?

Artykuł z ekspozycją partnera

Ograniczona widoczność

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy przygodę za kółkiem, czy mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu auta, jazda przy ograniczonej widoczności stanowi poważne wyzwanie i zagraża bezpieczeństwu. Jak wiadomo, za kierownicą bardzo ważny jest czas reakcji, a gdy odpowiednio wcześnie dostrzeżemy przeszkodę, mamy większe szanse wyjść z sytuacji bez szwanku. Jednym z czynników ograniczających widoczność w sezonie jesienno-zimowym są opady. Dlatego tak ważne jest, by wycieraczki działały bez zarzutów: zbierały wodę i nie pozostawiały smug. Zadbajmy także o uzupełnianie płynu do spryskiwaczy i pamiętajmy, by zimą sięgać po ten przeznaczony do użytku w niskich temperaturach. Problem stanowią również zaparowane szyby.

- Aby uporać się z tym kłopotem, warto zadbać o kilka istotnych drobiazgów: wymienić welurowe dywaniki na gumowe, które nie wchłaniają wilgoci i są łatwiejsze do czyszczenia, sprawdzić kondycję i sprawność klimatyzacji oraz systemu nawiewów - tłumaczy Marta Mądry-Demowska, instruktor techniki jazdy w ODTJ Tomaszowo.

Widoczność na drodze zapewniają nam oczywiście światła, dlatego pamiętajmy, by w razie awarii natychmiast naprawić usterkę. Reflektory nie tylko nam oświetlają drogę, ale również ułatwiają innym kierowcom lokalizowanie naszego pojazdu.

Dostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni

Przepisów należy przestrzegać przez cały rok, ale w sezonie jesienno-zimowym wręcz powinniśmy wykazywać się przezornością. Opady znacznie wydłużają drogę hamowania, możemy wpaść w poślizg, stracić panowanie nad pojazdem, pogarsza się również widoczność. Dlatego powinniśmy nie tylko zwracać uwagę na znaki, ale także kierować się zasadą, że prędkość należy przystosować do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy zatem o zachowaniu odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu czy unikaniu gwałtowanych manewrów. Nie traćmy czujności, np. zmniejszenie przyczepności mogą spowodować lokalnie osiadająca mgła. Czasami jednak przewidzenie tego typu zdarzeń jest bardzo trudne, szczególnie dla niedoświadczonych kierowców. Dlatego warto rozwijać swoje umiejętności, biorąc udział w kursach doszkalających.

- Dobrym rozwiązaniem na zmianę letnich przyzwyczajeń kierowców jest odbycie kursu z zakresu techniki i taktyki jazdy. Dzięki niemu nie tylko nabędziemy niezbędnych umiejętności do kierowania w wymagających warunkach drogowych, ale także dowiemy się, co nowego "piszczy" w prawie drogowym, zwiększymy swoją świadomość na temat fizyki ruchu pojazdu, zweryfikujemy swoje nawyki i sprawdzimy, jak w sytuacji zagrożenia reagujemy - mówi Konrad Szmydowski, instruktor techniki jazdy i kierownik ODTJ Tomaszowo.

Autostrada Wielkopolska we współpracy z ponad 30 ośrodkami szkolenia kierowców oraz ośrodkami doskonalenia techniki jazdy z województw wielkopolskiego i lubuskiego realizuje Kurs jazdy na autostradzie. Uczestnicy uczą się m.in. awaryjnego hamowania, reagowania w sytuacji poślizgu bocznego, prawidłowego włączania się do ruchu na autostradzie czy sygnalizowania manewrów.

Stan techniczny auta

Sezon jesienno-zimowy powinien być także okazją do sprawdzenia stanu samochodu. Większe awarie naprawiamy na bieżąco, ale drobne usterki często pozostawiamy sobie "na kiedyś". Warto ten termin wyznaczyć właśnie na jesień, by wejść w sezon z całkowicie sprawnym pojazdem.

Ale także - by zapobiec dalszej korozji rdzewiejących elementów.

Pamiętajmy o uzupełnianiu płynów eksploatacyjnych. To również okres, w którym należy wymienić opony. Przyjęło się, żeby robić to w momencie, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7°C. Przy okazji skontrolujmy stan obydwu kompletów, sprawdźmy wysokość bieżnika i ciśnienie.

Senność i złe samopoczucie

Na koniec pamiętajmy, że stan naszego organizmu również wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Zimowe dni są bardzo krótkie, a brak słońca może powodować senność. W dodatku jesteśmy w sezonie wzmożonych zachorowań. Gdy czujemy się słabi lub zmęczeni, nie powinniśmy siadać za kierownicą. Spadek koncentracji, gorączka, senność - to wszystko negatywnie wpływa na naszą percepcję i znacząco zwiększa ryzyko wypadku.

Artykuł z ekspozycją partnera

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy