Reklama

Patentino na skuter

Od dzisiaj tysiące włoskich nastolatków będą musiały pożegnać się ze swym ulubionym skuterem. No chyba, że udało im się zdobyć „patentino” - czyli prawo jazdy na jednoślad z silnikiem o pojemności mniejszej niż 50 cm sześciennych.

Dotychczas na prowadzenie motoroweru i skutera nie trzeba było mieć żadnych pozwoleń. Teraz prawo jazdy musza mieć osoby, które nie ukończyły jeszcze 18-ego roku życia.

Władze uzasadniają swoją decyzję tym, że młodzież jeździ na skuterach nie dbając o zasady ruchu drogowego. Teraz będzie łatwiej karać piratów.

Zmianę przepisów zapowiadano już wcześniej, ale wielu młodych motocyklistów postanowiło czekać na ostatnią chwilę. I wtedy okazało się, że w szkołach jazdy nie mają już wolnych miejsc. Chętnych do wyrobienia dokumentu odstrasza też wysoka cena za kurs.

Reklama

„To jakiś idiotyzm. Mnie udało się, bo ukończyłem kurs zorganizowany przez szkołę i nie musiałem nic płacić. Gdybym musiał zapisać się na kurs do szkoły jazdy musiałbym zapłacić od 120 do 130 euro...” - mówił jeden z młodych mieszkańców Rzymu.

Żalą się też producenci skuterów: W maju sprzedaż spadła o 1/3 w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - narzeka przedstawiciel jednej z firm produkujących jednoślady.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: jazdy | skuter | prawo jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje