Reklama

Odblaski obowiązkowe dla pieszych? Jest szansa!

Nie wystarczyła kampania informacyjna, będzie ustawa. Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się projektem ustawy wprowadzającym obowiązek noszenia jakichkolwiek elementów odblaskowych dla idących poboczem drogi, w terenie niezabudowanym, po zmierzchu.

Pieszy na drodze musi być widoczny - mówi sprawozdawca komisji infrastruktury Leszek Aleksandrzak z SLD. Poseł przypomina, że kierowcy oślepieni na moment światłami pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka przez chwilę nic nie widzą. Wtedy osoba nie mająca na sobie odblasku jest dla nich niewidoczna. - Kilka tysięcy osób rocznie ginie w tego typu okolicznościach - mówi poseł.

Projekt, którego autorami są posłowie SLD nie zakłada karania pieszych. Jak mówi Aleksandrzak nie chodzi nakładanie kar, ale o bezpieczeństwo. Dlatego - jak mówi - posłowie będą namawiać marszałek Sejmu do wykupienia czasu reklamowego w mediach publicznych na informowanie o problemie i na zapoznanie wszystkich z nowymi przepisami.

Reklama

Zgodnie z przepisami obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu w terenie niezabudowanym dotyczy jedynie dzieci do lat 15-tu. Projekt rozszerza go na dorosłych i zakłada, że odblaski muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu.

Dyskutuj: Będziesz nosić odblaski?

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje